Central Park: zelená oáza uprostřed tepající metropole

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14449x

Central Park: zelené plíce New Yorku, jeho srdce a současně hřiště.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

V New Yorku na vás čeká bezpočet lákadel – víte však, kdy tomuto fascinujícímu městu a jeho obyvatelům začnete skutečně rozumět? Až tehdy, když navštívíte Central Park: zelené plíce New Yorku, jeho srdce a současně hřiště. Tento gigantický park se rozkládá uprostřed jedněch z nejdražších pozemků na zeměkouli a zástupy Newyorčanů vám potvrdí, že kdyby tu pro ně nebyl, v New Yorku by nikdy bydlet nemohli.

Stačí se podívat na plánek města, aby si člověk uvědomil význam a rozměry tohoto obrovského kusu zeleně. Jedná se o pravoúhlý obdélník, s rozlohou téměř osmkrát větší než celý Vatikán, dlouhý téměř 4 kilometry a široký 800 metrů. Jeho celková plocha zabírá 340 hektarů.

Tento zelený prostor však kupodivu nedrží prim největšího z newyorských parků – takový park Flushing Meadows-Corona v Queensu je ještě zhruba o polovinu větší. Nicméně Central Park je obyvatelům města dostupnější, leží totiž v samém srdci Manhattanu: tedy na místě, kde se ceny pozemků počítají leckdy v desetitisících dolarů za metr čtvereční.

Bažiny, skály a odpadky aneb Co tu bylo před Central Parkem?

Central Park je nejstarším americkým veřejným městským parkem, který vznikal v druhé polovině 19. století. Do té doby bylo pro Spojené státy zbytečné vytvářet napodobeniny přírody – skutečné divočiny tu tehdy bylo víc než dost, stačilo jen vyjet kousek za hranice města.

New York se však v té době již začal dusit pod náporem nových přistěhovalců a vysoce postavení majetní Newyorčané také věřili, že park dodá New Yorku prestiž a poskytne místo k odpočinku a projížďkám v kočárech – tak, jako tomu bylo u velkých parků v Londýně nebo v Paříži.

Na místě dnešního parku se kdysi nacházely bažiny a skály. Na skalní výběžky narazíte při vaší procházce Central Parkem i dnes – jedná se o skálu, na které leží ostrov Manhattan a která vznikla v prvohorách, tedy někdy před půldruhou miliardou let.

Kromě bažin a skalisek se jednalo o zpustlé a zamořené místo – byly tu prasečí farmy, zařízení na zpracování kostí, hory odpadků, malé farmy a dřevěné chatrče německých a irských přistěhovalců, většinou chovatelů prasat nebo zelinářů.

New York chce svůj park!

V roce 1844 zahájil William Cullen Bryant, básník a vydavatel novin New York Evening Post, kampaň za vybudování parku na Manhattanu. Pro svůj nápad strhl významné a vlivné osobnosti tehdejší doby a zřízení městského parku se tehdy stalo velkým tématem předvolebních kampaní.

Celých třináct let od zahájení Bryantovy kampaně pak trvalo, než byla konečně komisí Central Park Commission vypsána soutěž, která si kladla za cíl vybrat nejlepší možný návrh nového parku.

Vítězný projekt „Greensward plan“ (Zelený plán) předložili Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux. Jejich velkolepý návrh dle zásad anglické zahradní architektury byl založen na kontrastech, romantických krajinářských úpravách a mnohotvárnosti, kde by vše mělo mít svůj účel.

Město za sumu pěti miliónů dolarů koupilo pozemky severně od tehdejších hranic města a budování iluze venkova v srdci velkoměsta mohlo začít. Jak se Olmsted vyjádřil: „Jedním z významných cílů je uspokojit stovky a tisíce unavených pracujících, kteří nemají žádnou možnost strávit léto na venkově.“

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Jak se ze zamořené oblasti dělá romantická krajina

Budování Central Parku nebylo vůbec jednoduché a trvalo celých dvacet let. Desetitisíce dělníků vysušovaly a zasypávaly bažiny, sváděly vodu do jezer a nádrží, odstřelovaly skalní výběžky, odstraňovaly hromady nečistot a přivážely obrovské množství nové zeminy (údajně asi deset miliónů vagónů půdy a humusu).

Později bylo vysazeno téměř pět miliónů stromů a keřů, zasazeno více jak osm set druhů rostlin a vybudováno přes čtyřicet mostů. Central Park byl vytvořen člověkem, tedy zcela uměle, což v dané době představovalo značný urbanistický úspěch.

K otevření parku pak docházelo na etapy, zcela otevřen pro veřejnost byl v roce 1876. Newyorčané z něj byli nadšení a architekti Olmsted a Vaux se proslavili a začali vzápětí získávat zakázky po celých Spojených státech. Na Manhattanu společně vytvořili třeba ještě parky Riverside a Morningside a Olmsted se stal dokonce autorem parku kolem jedné z nejdůležitějších amerických budov – Kapitolu v hlavním městě Washington D. C.

Jak šel čas s Central Parkem

Po svém otevření se Central Park stal místem dostaveníček, procházek a projížděk newyorské vyšší společnosti – z Páté Avenue, kde stávaly paláce majetných Newyorčanů, to do parku nebylo daleko, a tak zbohatlé rodiny předváděly v nově otevřeném parku své kočáry a garderoby. Později, když město začalo obklopovat park ze všech stran, se Central Park stal místem sloužícím všem vrstvám obyvatelstva. A tak je tomu i dnes.

Za dobu své existence zažil park svá světlá období, ale i pády a krušné chvíle. V šedesátých letech jej potkala krásná éra květinových dětí, kdy se Central Park stal oblíbeným místem hippies, jak to znázorňuje například Miloš Forman ve své filmové verzi muzikálu Vlasy.

O desetiletí později však park začal chátrat a Newyorčané se do něj začali bát chodit, zejména po setmění. Květinové děti vystřídali drogoví dealeři, prostitutky, bezdomovci a nejrůznější prapodivné existence. V osmdesátých letech pak vznikla nezisková organizace Central Park Conservancy, která se odhodlala vylepšit parku jeho pošramocenou reputaci a vzala jeho další osud do svých rukou.

A podařilo se jí téměř nemožné: Central Park se svým návštěvníkům zaskvěl v novém lesku a strach tu rozhodně nikdo pociťovat nemusí, ať už ve dne či v noci.

Central Park: Obrovské množství aktivit pro všechny

Dnešní Central Park je Newyorčany hojně navštěvován: mnozí obyvatelé města nemají možnost vyjet o víkendu do přírody a park jim tak skýtá příjemnou alternativu k odpočinku od ruchu velkoměsta. Plánujete-li s Newyorčanem strávit neděli, často od něj uslyšíte prostou větu „Let´s go to Central Park“ – tedy „Pojďme do Central Parku“. Zejména v létě je pak park vítaným útočištěm – mezi výškovými budovami je při parném horku k nevydržení a v Central Parku bývá teplota o několik stupňů nižší.

Čtení na podobné témaPrůvodce Central Parkem: Kam za zábavou, na piknik, do ZOO či na koncert? Poradíme!Přečíst

Je to skvělé místo pro rodiny s dětmi – čas tu můžou strávit třeba při nedělním pikniku, na představení loutkového divadla nebo v místní ZOO. Kulturní nadšenci jistě ocení bezpočet kulturních programů, od výkonů pouličních umělců, přes velkolepé koncerty na Velkém trávníku až třeba po pravidelnou sezónu Shakespearovských her v místním divadle.

Pro sportovce je pak park skutečným rájem – zaručeně vždy tu potkáte běžce, osoby každého věku na kolečkových bruslích a také cyklisty. Nad to jsou tu kluziště, tenisové kurty, hřiště na kriket, baseball, kopanou, americký fotbal a bezpočet dalších možností k provozování sportovních aktivit. Pro romantiky jsou tu plavby na lodičkách nebo třeba projížďky na koních.

Nudit se tedy v Central Parku rozhodně nebudete, nabízí totiž nejen atraktivní možnosti využití volného času v New Yorku, ale také jedny z těch nejlevnějších, popřípadě aktivity zcela bezplatné, což je v tomto městě skutečná výjimka. Navíc zde máte tak jako nikde jinde jedinečnou možnost poznat pestrou směs obyvatel New Yorku: Do Central Parku míří všichni Newyorčané a má v jejich srdcích nezastupitelné místo.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/central-park/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024