Mračna prachu a nepřetržitý hluk aut nikoho nebaví. V okolí Eiffelovy věže vznikne největší park v Paříži

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 5. 2019 • Přečteno 15651x

Rtuť teploměru si šla sice odpočinout pod 20 stupňů, ale snová představa, jak si v roce 2024 za horkého slunečného dne lenošíte v největším parku v Paříži, špatnou náladu kvůli počasí jistě zažene.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

Letní olympiáda 2024 v Paříži bude zároveň první v historii, jež by měla v plném rozsahu naplnit cíle Pařížské dohody o změně klimatu. Tímto odvážným přístupem Francouzi jasně deklarují, že jsou připraveni aktivně přispět k zachování naší planety pro příští generace.      

V Paříži jsme si zvykli, že tahle magická metropole na Seině vždycky dokáže přijít s něčím novým – i v roce 2019. Nejnovějším důkazem je návrh na založení rozsáhlého veřejného parku při samém úpatí Eiffelovy věže. Už jen představa, že nejslavnější pamětihodnost francouzského hlavního města začas obklopí největší park, stojí za to. A v čem že budou obrovské zelené plíce Paříže výjimečné?      

Okolí Eiffelovy věže se za pár let zcela ponoří do záplavy měkké a svěží zeleně. Chystá se rovněž razantní rozšíření pěších zón. Všechno vyroste a zazelená se i na Jenském mostě a Martově poli, kam lze vstoupit právě přes tento silniční most klenoucí se nad řekou Seinou.

S výjimkou autobusů městské hromadné dopravy a záchranářských vozů se doprava z Jenského mostu přesune do tunelů, čímž nejenže se nenaruší průjezdnost centrem Paříže, ale celé okolí věže se navíc docela ztiší a upokojí.

Projekt se značně vysokým rozpočtem 72 milionů eur (přes 1,8 miliard korun), který mají pod palcem architekti z britského zahradně architektonického studia Gustafson Porter + Bowman, by měl být hotov v roce 2024. Ve stejném roce totiž Paříž přesně po sto letech od předchozích olympijských her pohostí letní olympiádu.

Vstoupit do parku bude nově možné už od náměstí u paláce Trocadéro, jenž byl ve třicátých letech minulého století zbourán a na jeho místě postaven dnešní Palais de Chaillot. Dominantou druhého konce parku se stane vojenská vysoká škola École Militaire na náměstí Joffre.

Důmyslně vysazené stromy nepřispějí pouze k zachování a zlepšení biologické rozmanitosti ve městě, ale navíc svědčí o tom, že Paříž nepolevuje ve svých snahách v boji s klimatickou krizí. I proto se koneckonců rozhodla uspořádat nejvíce udržitelnou olympiádu v historii.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mracna-prachu-a-nepretrzity-hluk-aut-nikoho-nebavi.-v-okoli-eiffelovy-veze-vznikne-nejvetsi-park-v-parizi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024