Trocadéro: náměstí na kopci připomíná velké vítězství

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25361x

Na pravém břehu Sieny se kříží linky 6 a 9 pařížského metra přímo pod náměstím Place du Trocadéro et du 11 Novembre.

Vyberte si z našich 48 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Na pravém břehu Sieny se kříží linky 6 a 9 pařížského metra přímo pod náměstím Place du Trocadéro et du 11 Novembre. Je pojmenováno po bitvě z roku 1823, kdy francouzská vojska dobyla pevnost Trocadéro ve španělském zálivu Cádiz. A se stopami vojenství na tomto místě souvisí i další věc – uprostřed náměstí stojí jezdecká socha maršála Ferdinanda Foche, který dovedl v 1. světové válce Spojence k vítězství.

Náměstí si původně kvůli krásnému výhledu na nábřeží vybral Napoleon Bonaparte jako místo, na kterém nechá postavit největší a nejneobvyklejší palác pro svého syna. I proto bylo kdysi známé jako Place du Roi-de-Rome (neboli Náměstí římského krále). Do svého sesazení ale stihl císař dokončit jen pár ochranných hradeb tohoto zamýšleného konceptu správních a vojenských budov.

V roce 1878 po několika dalších nerealizovaných projektech (jako například Napoleonova hrobka a jeho 30 metrů vysoká socha) byl na náměstí ku příležitosti Světové výstavy vybudován palác Palais de Trocadéro v nevšedním marockém a novobyzantském stylu, ve kterém se nacházela veřejná hvězdárna a předchůdce dnešního Muzea člověka, Muzeum historických památek a etnografické muzeum.

Člověk míní, Expo mění…

Jenže co jedna Světová výstava přinese, to může další klidně odplavit. Například díky Výstavě v roce 1889 přibyl Trocadéru opravdu nevšední výhled – a to přímo na nově postavenou Eiffelovu věž. Pohled z vyvýšeného místa na protějším břehu řeky Seiny je dodnes velice oblíbeným jak pro Pařížany, tak pro turisty.

Ještě před autobusy a davy lidí s fotoaparáty, nedlouho před 2. světovou válkou, Paříž uvítala další Expo v roce 1937. Původní Palais de Trocadéro byl srovnán se zemí a nahradila ho dvě křídla neoklasicistního Palais de Chaillot.

Obě budovy jsou zdobeny sochami, basreliéfy a vyzlacenými nápisy od básníka Paula Valéryho. Mezi nimi se rozprostírá široká centrální terasa, ze které je právě onen úžasný výhled na krásné Trocadérské zahrady, Eiffelovu věž a zelená Martova pole za ní.

Palais de Chaillot: křídlo Paříž

Ve východním křídle paláce funguje Cité de l'Architecture et du Patrimoine, ve kterém je zřízeno Muzeum architektury, škola École de Chaillot, státní kancelář pro architekturu, knihovna, ústřední archiv a další organizace zabývající se ochranou kulturního dědictví.

Součástí Cité de l'Architecture et du Patrimoine je Musée des Monuments Français neboli Muezum francouzských památek, které se do Chaillotského paláce přestěhovalo ze zbouraného Trocadérského. Za jeho sbírkami stojí Alexandre Lenoir a Viollet-Le-Duc, který v druhé polovině 19. století revitalizoval pařížskou katedrálu Notre-Dame.

V tomto křídle Chaillotského paláce se také nachází divadlo Théâtre National de Chaillot, které má kapacitu přes 1200 diváků. Divadlo se proslavilo hlavně v období po 2. světové válce, kdy inscenovalo převážně avantgardní tvorbu.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Palais de Chaillot: křídlo Passy

V západním křídle paláce můžete navštívit Musée de l'Homme (neboli Muzeum člověka), které obsahuje především antropologické a etnologické sbírky ilustrující různé lidské rasy a jejich způsoby života v průběhu věků. Obdivovat tady můžete například jednu z hlav Moai z Velikonočního ostrova či 27 tisíc let starou sošku Venuše z Lespugue.

Jednu z nejbohatších sbírek námořních muzeí na světě najdete ve stejné budově, v Musée de la Marine. Tady si příznivci mořeplavby mohou prohlédnout modely lodí, původní a upomínkové předměty, model Kolumbovy lodi Santa Maria či lodi La Belle Poule, která přivezla popel Napoleona Bonaparte zpět do Francie.

Trocadérské zahrady

Pokud budete mít štěstí na krásné počasí a nebudete chtít trávit čas v muzeích, není nic jednoduššího než sejít z centrální terasy mezi paláci po schodech dolů do parku Jardins du Trocadéro. Jejich současné uspořádání vzniklo také ku příležitosti Světové výstavy v roce 1937.

10 hektarů těchto zahrad vybudovaných do svahu jsou příjemným a oblíbeným místem odpočinku nejen turistů, ale i Pařížanů. Ti sem chodí vydechnout, procházet se nebo sledovat vodní děla, která z fontán v zahradách míří přímo na Eiffelovu věž. Ve středu zahrad je totiž podlouhlý obdélníkový bazén s kamenným okrajem a bronzovými sochami, tzv. Varšavská fontána, jejíž kaskádovité části jsou i v noci krásně osvětleny.

V zahradách se také skrývá akvárium Cinéaqua. To je umístěno v prostorech bývalého lomu a navrženo tak, aby splývalo se chaillotským návrším. V akváriu můžete sledovat životy více než pěti set mořských živočichů ve 43 částech, samozřejmě včetně nádrže pro žraloky. U severovýchodního kraje zahrad můžete pro změnu zavítat do akvária sladkovodních ryb, ve kterém můžete pozorovat většinu ryb z francouzských vod.

Pod ocelovou sukni

Za neustálé okupace prodavačů klíčenek s Eiffelovkou byste mohli sejít dolů z Trocadérských zahrad na Varšavské náměstí a pak na most Pont d'Iéna. I ten má svou zajímavou historii, byl totiž postaven na počest Napoleonova vítězství nad Prusy u Jeny v roce 1806 a následně rozšířen v roce 1937. Z tohoto místa už lze těžko vnímat něco jiného, než pohled na dominantu Paříže - Eiffelovu věž.

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 48 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trocadero/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024