Muzea Istanbulu: doklad orientální historie

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6035x

V centru metropole lze navštívit řadu unikátních muzeí, která nemají v Evropě obdoby.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Jako každé velkoměsto i Istanbul má spoustu muzejních sbírek, které nikde jinde zaručeně neuvidíte. Osobitost samozřejmě vyplývá z islámské víry, osmanské a byzantské historie místa a také spojitosti s orientální kulturou. Při prohlídce centrálních čtvrtí města narazíte na několik muzeí, které stojí za zhlédnutí.

Muzea v paláci Topkapi

Interiér harému v paláci TopkapiInteriér harému v paláci Topkapi

Například v samotném paláci Topkapi, respektive v jeho zahradách zvaných Gulhane Parki, naleznete Archeologické muzeum a Královskou mincovnu Darphane, která ukrývá velmi zajímavý stroj na ražbu mincí z poloviny 19. století poháněný parou, další tavicí nástroje nebo razičské stroje. Královská mincovna byla centrem ekonomiky Osmanské říše. 

Archeologické muzeum nabízí historické památky fénického původu, které byly nalezeny Hamdi Beyem v Sidonu v roce 1887. Víceméně se jedná o pozoruhodné sarkofágy, na jejichž zdobení lze rozpoznat, že Féničané převzali svou kulturu od sousedních civilizací. Na sarkofázích jsou vyobrazení kentaurů, sfing i dalších motivů z řecké mytologie, jiné zase ukrývají faraonova otce nebo egyptského vojenského velitele.

Muzeum se řadí svým vybavením mezi ta lepší a za to bylo i oceněno Radou Evropy. Další zajímavé muzeum zde je Muzeum starověkého Orientu vystavující artefakty ze starověké Anatólie, Egypta a Mezopotámie. Zajímavostí je např. nejstarší mírová smlouva na světě mezi Ramsesem II. a králem Muvatellišem. Reliéfy se zvířecími motivy pocházejí z období vlády Nabukadnesara, posledního hrdinského krále Babylónie.

Muzeum keramiky

Turecká keramikaTurecká keramika

Kachlíkový pavilon je nejstarší světskou stavbou v Istanbulu. Dnes slouží jako muzeum keramiky, kde je zajímavé srovnávat původ keramických dlaždic, které návštěvník měl možnost vidět na tak důležitých stavbách, jako jsou Chrám Aya Sofia nebo na výzdobě paláce Topkapi. Samotná stavba je významná, jelikož pavilon byl zbudován jako součást hlavní tribuny, odkud sultán sledoval sportovní zápolení, například zápasy podobné dnešnímu pólu.

Muzeum umění

Muzeum tureckého a islámského uměníMuzeum tureckého a islámského umění

Nedaleko Hipodromu si můžete zajít do Muzea tureckého a islámského umění, tzv. Palác Ibrahima Paşi. Velkovezír Paşa dal postavit tento skvostný palác v 16. století na počest jmenování Ibrahima velkovezírem sultánem Süleymanem Nádherným, takže už jen zhlédnutí stavby samotné stojí za to. Sbírky muzea jsou též zajímavé, jedná se o nejvýznamnější kolekci islámských uměleckých předmětů na světě vůbec.

Seldžucká keramika inspirovala pozdější umělce a ovlivnila osmanské práce. Perské miniatury jsou zajímavé proto, že porušují islámskou tradici zákazu zobrazování lidských a zvířecích figur. Z islámské kultury tady najdete např. stojany na Korány.

Z tureckého umění zaujmou unikátní koberce, samozřejmě ručně tkané a zajímavá je i připomínka předchůdců Turků – nomádů. Z jejich lidového umění jsou zde k vidění obří stan s kozích chlupů, který využívali nomádi v Anatólii i Mongolsku po více než tisíc let.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Průmyslové muzeum

Průmyslové muzeum Rahmi KoPrůmyslové muzeum Rahmi Ko

Pokud si uděláte výlet za zátoku Zlatého rohu přes Galatský most, natrefíte také na jedno z nejlepších istanbulských muzeí Průmyslové muzeum Rahmi Koç. Budova byla postavena jako továrna na výrobu řetězů a kotev. Díky tomu, že byla na muzeum přestavěna nedávno, si uchovala mnoho ze své originality. Jméno muzea napovídá mecenáše a vlastníka sbírek Rahmi M. Koçe, který zde shromáždil stroje, vozidla a hračky posbírané po celém Turecku i Evropě.

Muzeum dervišů

DervišovéDervišové

Krátká zacházka z hlavní třídy vás zavede k unikátnímu muzeu, které popisuje všechny detaily tančících dervišů. Je zde jejich klášter a ceremoniální síň Galata Mevlevihane. Muzeum této islámské sekty, která byla mimochodem prezidentem Atatürkem zakázána z obavy před možnou politickou agitací spolu s dalšími náboženskými sektami, ukrývá hudební nástroje a dervišské obleky. Budova je dokonalou ukázkou stavby z konce 18. století. Během léta zde můžete každý týden zhlédnout slavnosti dervišů. Hlavní slavnost ale probíhá až 17. prosince, jedná se o každoroční svátek Mevlana.

Vojenské muzeum

Vojenské muzeumVojenské muzeum

V neposlední řadě stojí za návštěvu Vojenské muzeum. Už jen proto, abyste pochopili, proč jsou Turci tak hrdí na svou armádu a proč mají dodnes jednu z největších armád světa. Vojenská historie Turecka je všem dobře známá. Toto muzeum nahlíží na spoustu unikátů této pestré historie. Kdo není fanouškem vojenské techniky a zbraní, může stát jen tak před muzeem a podívat se na zcela unikátní přehlídku vojenských kapel.

Členové kapely jsou oblečeni do janičárských uniforem, odkaz k tomu, že kapely vznikly v době sultanátu a její členové byli sultánovou soukromou armádou. Vojenská kapela Mehter byla založená už v roce 1289, kdy seldžucký sultán Aladin Kykubad II. poslal kolekci hudebních nástrojů zakladateli Osmanské říše.

Zpívalo se o vítězných bitvách a hrdinských předcích. Kapela měla dokonce takový vliv, že v Evropě inspirovala Mozarta k tvorbě díla Marcia Turca nebo Beethovena k sepsání skladby Ruinen von Athen. Díky ní také známe v Evropě nástroj tympán.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzea-istanbulu/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024