Triglavský národní park: zahrnuje téměř celou část slovinských Julských Alp

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 43793x
TémataSlovinsko

Národní park Triglav s alpskou přírodou, kamzíkem a Triglavem.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Triglavský národní park, rozkládající se na území Slovinska, zahrnuje téměř celou část slovinských Julských Alp, menší částí potom Julské Alpy zasahují do Itálie. Pojmenován je podle nejvyšší hory Slovinska Triglav.

Národní park hledejte na západě Slovinska v blízkosti italských hranic. Park se táhne až na sever, kde sousedí s Rakouskem.

Triglavský národní park je jediným národním parkem ve Slovinsku. To, že je jedináček si kompenzuje rozlohou – téměř 85 tisíc hektarů, to odpovídá 4 procentům území celého Slovinska. Oficiálně park vznikl v roce 1961, o 20 let později už byla součástí parku i hora Triglav.

Zvířectvo i rostlinstvo

V národním parku to žije! Pokud navštívíte tuto oblast, možná se vám poštěstí zahlédnout ohroženého kamzíka šplhajícího po skalách. Pokud ne, nezoufejte, třeba uvidíte chráněného sviště anebo kozorožce. Pokud jste dítě štěstěny tak orla skalního. Poznáte-li ho. Jinak ani štěstěna nemůže sloužit. Jo a taky bacha na medvědy, promenádují se po jižních svazích hor.

Ať vás ani nenapadne si natrhat krásné kytičky. Zavání to obrovskou pokutou. Alpská flóra je přísně chráněná a správci parku nebudu mít pro vaše sběratelské choutky žádné pochopení.

Orientace v parku není žádná věda

Orientaci v parku napomáhá rozdělení na tři odlišné části. Oblast Bohinj se stejnojmenným jezerem a vesnicemi, oblast řeky Sáva Dolinka s ledovcovými údolími na severu parku a na západě potom oblast kolem řeky Soči. Ale není třeba se obávat, že někam netrefíte, po celém národním parku jsou informační tabule.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Soutěsky, jezera a vodpády

Hluboké rokle, ve kterých většinou tečou řeky, např. obdivovaná a čistá Soča, doplňují přírodní kolorit. Nejznámější a nejnavštěvovanější takovou roklí je soutěska Vintgar. Slovinsko je bohaté na ledovcová jezera. Všechna, kromě Bledu, leží na území Triglavského národního parku. Návštěva místních vodopádů jako Savica, Mostnica nebo Peričnik je pak zasloužená odměna po zvládnutých kilometrech.

Nejvyšší hora nejen parku, ale i celého Slovinska je Triglav. Na park pohlíží z výšky 2864 metrů a hoví si zhruba uprostřed. Ať už se rozhodnete pro výšlap na Triglav nebo navštívíte jezero, vodopády, nebudete zklamáni, vše je tam totiž nádherné.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-park-triglav/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024