Bledské jezero: nejnavštěvovanější místo Slovinska

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 76265x

Výkladní skříň Slovinska, tak se přezdívá nádhernému jezeru Bled.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V letošním roce 2014 se Bled přehoupl do první desítky druhého tisíciletí? Ano, město Bled v roce 2004 oslavilo neuvěřitelných tisíc let od svého založení.

Bledské jezero nabízí překrásný panoramatický výhled na okolní celoročně zasněžené hory. Avšak nejen horská panoramata posouvají Bled na první příčku nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Je považováno za výkladní skříň této země. A je až ku podivu, že přestože si hoví v předních příčkách návštěvnosti, nebývá Bled přeplněn turisty.

Jezero se pyšní hned dvěma dominantami. Všichni se neustále přou, zda je krásnější ostrov uprostřed jezera, který vznikl v prohlubni po ustupujícím ledovci, nebo hrad (Blejski grad) tyčící se nad jezerem.

Na ostrůvek pouze po vodě

Na ostrov se dostanete pomocí plavidla nazývaného pletna, které je velmi podobné gondole. Výhled z pletny si budete užívat zhruba půl hodiny, přibližně stejně dlouhou dobu vám dá obsluha loděk na prohlídku a pak se vrátíte zpět na pevninu. Na Blejskem Otoku, oficiální slovinský název ostrova, si budete připadat jako v pohádce.

Prozkoumejte ostrov

Pohádkový vzhled navíc umocňuje kostel Nanebevzetí Pany Marie stojící uprostřed ostrova. Cerkev sv Marija Božja – barokní perla byla postavena v roce 1698. Návštěvníci mohou obdivovat dobře zachovalé fresky a o kouzelném zvonu přání, který byl umístěn v kostele roku 1534, se traduje, že jeho zázračná moc opravdu funguje. Díky archeologickým nálezům bylo zjištěno, že na ostrově se žilo již v prehistorických dobách.

Dalšími zajímavostmi jsou slovanský hřbitov pocházející z 9. století a poměrně nedávno objevená předrománská kaple. Nemůžete minout Proboštův dům, který stojí hned vedle kostela. Nejenže sloužil jako příbytek církevního hodnostáře, ale sloužil také jako hostinec pro hladové poutníky. Poustevna nacházející se za kostelem byla využívána ke stejným účelům.

Pokud by se snad našel někdo, kdo by byl neuspokojen pohledem na tento skvost, v blízkosti kostela je kavárna, kde lze načerpat novou energii na další zážitky, které Bledské jezero nabízí. Nechybí ani obchod se suvenýry, který potěší sběratele.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Nejlepší výhledy na jezero

Způsobů, jak si vychutnat pohled na jezero, je hned několik. Vydat se můžete po svých podél břehu jezera, obejít celou vodní plochu trvá asi dvě a půl hodiny, nebo lze absolvovat trasu kolem jezera vláčkem, nároční mohou užívat luxusu a vyrazit na obhlídku jezera kočárem. Nelze přehlédnout Blejski grad (hrad), který ční nad jezerem. Hrad vznikl již v 11. století. Je to sice fuška se k němu dostat, cesta vede do kopečka, hrad se nachází totiž na skalnatém výběžku, ale výhled na ostrov a jezero stojí za trochu vlastního potu. Pokud u někoho nezabere ani toto lákadlo, úspěch bude jistě zaručen vyhlášenou lahůdkou – kremna rezina, kterou si můžete dát v restauraci u jezera.

Sportem ke zdraví i na Bledu

Jezero nabízí sportovní vyžití v zimě i v létě. Jakmile uhodí mrazy, vydávají se místní bruslit, v létě je možno se v jezeře koupat. Turisticky založeným jedincům srdce poskočí radostí, jakmile zjistí, že Bled je protkán mnohými turistickými trasami.

Sportovněji založení a fyzicky zdatní se mohou vydat na horu Velika Osojnica. Výhled ze 756 metrů nad mořem se rozprostírá do širokého okolí. Cestou za touto nádherou můžete zvolit i trasu vedoucí přes Malou Osojnicu měřící 685 metrů, o něco méně než její větší sestra. Doba výšlapu oběma směry by měla zabrat zhruba 23 hodiny.

Osojnická vyhlídka patří mezi nejoblíbenější výhledy na jezero, perfektní nejen pro nadšené fotografy. Avšak i méně zdatní turisté nemusí zoufat, méně namáhavá cesta vede přes kopec Straže, jehož výška je 638 metrů. Pro odpůrce pěší turistiky je k dispozici také lanovka, avšak její provoz je omezen na zimní měsíce.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bledske-jezero/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024