Bohinjské jezero: přírodní skvost obklopený horami

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 56857x

Bohinjské jezero, přírodní skvost obklopený horami.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Každé září zde probíhá alpská slavnost Kravji bal, tzv. Kravský bál. Podle tradice se oslavuje šťastný návrat dobytka z pastvin. Folklor kam se podíváš! Letos, 21. září 2014 proběhne už 58. ročník.

Slovinsko je jednou z nejzelenějších zemí světa. Všude lesy, hory, kopce a… jezera. Největší ze slovinských jezer je Bohinjsko jezero. Ve sladkovodním jezeře se okolní hory odráží jako v zrcadle. Od slavnějšího kolegy jezera Bled se hodně liší. Kolem jezera byla a je přísně zakázána výstavba, proto tam nenajdete restaurace a hotely jako na Bledu.

Jezero je přes 4 km dlouhé, kilometr široké a místy až 45 metrů hluboké, ale to není vše – do jezera přitéká voda z vodopádu Savica a naopak vytéká z něj řeka Sáva Bohinjka.

Příroda, příroda a zase krásná příroda

Protože Bohinj není komerčně využíván jako Bled, jako první vás napadne, co tam? Spodní čelist vám klesne, jakmile spatříte okolní hory, které se odrážejí na klidné hladině. Až zaváháte, jestli jsou ty hory nahoře nebo dole. Pokud se vám z té nádhery zatočí hlava, usedněte na rozlehlé travnaté pláže a koukejte raději jen na oblohu.

Ten z vás, který si troufne obejít celé jezero, musí počítat se zhruba čtyřmi hodinami. Přihlédnout musíte i ke své kondici, příroda kolem jezera má mnoho tváří. Kromě poklidných pláží, travnatých ploch a piknikových míst počítejte také s nezpevněnými trasami, zalesněním a tak trochu drsnějším prostředím hor. Máte-li v plánu vyrazit na túru kolem Bohinje, určitě přibalte pohorky a vhodné oblečení.

Sportem ke zdraví i na Bohinji

Bohinj jistě nadchne sportovce. Mimo zimní období, kdy vodní plocha pravidelně zamrzá a prohánějí se tam houfy bruslařů, vyzkoušejte jízdu na kánoi, kajaku nebo raftu. Mezi velmi oblíbené patří i windsurfing. Pro odvážnější je i paragliding s instruktorem.

Pro zdrženlivější je tady plavání nebo rybaření. Nebo se svezte na motorovém člunu. Pokud jste stydlíni a upřednostňujete samotu, není problém vypůjčit si loďku jen pro sebe. A samozřejmě nechybí ani „nejslovinštější“ zábava – pěší turistika.

Ve vesnici Studor navštivte Bohinjské jezdecké centrum, islandští poníci udělají radost nejen dětem. Nechce se vám po svých? Půjčte si kolo.

V oblasti Bohinj jsou i skvělé podmínky pro lyžování. Pokud zavítáte do jednoho z větších center, jako je Vogel, čeká na vás 26 km běžeckých tras.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

V okolí Bohinje to žije!

V blízkosti jezera se nachází několik vesnic, např. Ribčev Laz, Stara Fužina, Studor. Blízko vesnice Ribčev Laz, která přímo sousedí s jezerem, stojí kostel sv. Jana Křtitele. Až u něj budete stát, rozhodně nezapomeňte vytáhnout z obalů foťáky, je tam totiž krásný výhled na východní stranu jezera, tu méně drsnou.

Poslední týden v květnu a první týden v červnu se tady koná Mezinárodní festival divokých květin, takže můžete navštívit plno výstav, workshopů a botanické procházky s průvodci.

Ke kráse tohoto alpského jezera přispívá i menší návštěvnost než sousedního Bledského jezera. Perlička na závěr – název jezera vyslovujte jako [bóxin]. Slovinci totiž vyslovují hlásku „h“ jako „ch“.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bohinjske-jezero/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024