Modrozelená řeka Soča: perla mezi evropským vodstvem

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 44613x

Řeka s blankytně modrou hladinou.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Projeďte se na žicnici Golobar. A co že to vlastně je? Lanová dráha v obci Bovec. Je jednou z mála zachovaných v zemi, postavena byla už roku 1931.

Řeka Soča, perla mezi evropským vodstvem. Tato slovinská řeka je považována za nejkrásnější v zemi. Čistá, modrozelená, klidná i divoká, taková je Soča. A věřte, že ji nepřehlédnete.

Pohádková alpská řeka není kouzelná, i když tak vypadá. Specifické zabarvení, tedy modrozelenou barvu, způsobuje vysoký obsah rozpuštěného uhličitanu vápenatého. Ten je typický pro vápencové oblasti, ve kterých řeka protéká. Když se k tomu přidá i specifický lom světla a kontrast s bílými vápencovými naplaveninami, kouzlo je na světě.

Několik tváří Soči

Odborně se píše, že Soča má rozkolísaný průtok. V realitě to neznamená nic jiného, než že řeka má několik podob. Mírná, klidná hladina – sjíždět ji můžete i na otevřené kánoi nebo kajaku třeba s dětmi, ale zároveň je i dravá – řeka nabízí nejlepší rafting v zemi, protože je plná kaskád a peřejí.

Vodácké srdce zaplesá nejvíce na horním toku u Bovce, právě tam totiž na vodáky díky peřejím čeká největší adrenalin. Zároveň okolo Bovce můžete klidně sjíždět řeku, přestože to neumíte. Provozuje se zde komerční rafting. Zkušení průvodci vám se vším pomůžou, takže adrenalin na vodě si může zažít kdokoliv.

Krásné je i okolí

Na řece najdete i několik soutěsek. Velmi působivá je část Velika Korita, často se ji říká i Korita Soči. Soutěska, která je 750 metrů dlouhá a 15 metrů hluboká. Nejkrásnější výhled na ni budete mít z visutého mostu.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Stejnojmenná vesnička

Existuje také vesnička jménem Soča, sousedka prudká řeka, protéká pod vesnicí. Budete-li mít čas, navštivte kostel svatého Jozefa a prohlédněte si díla malíře Toneho Kralje, která pochází z roku 1944. Kralje na svých obrazech zachycuje ďábla. A schválně, nebude vám připomínat Mussoliniho?

Prozkoumejte neobyčejně krásnou přírodu, hluboká údolí a soutěsky. Všechno se rozprostírá kolem 136 kilometrů dlouhé řeky, na které se v letních měsících prohání kajaky, rafty a kánoe jako o závod. Kdo jednou uvidí Soču, už na ni nezapomene.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/reka-soca/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024