Orientální trhy: Který je největší, nejbarevnější a který je nad hřbitovem králů?

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11928x

Orientálním trhům se v arabštině říká súky, v perštině pak bazary a na území od Maroka po Írán mají tradici již od pradávna.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Na orientálních trzích se dnes zorientujete stejně dobře jako v hypermarketu? Ulice jsou většinou označeny podle toho, co se v nich prodává. 

Víte, co je orientální bazar nebo súk? Většina z vás si asi představí nekonečné ulice se všemožným zbožím, exoticky vonící koření a švitořící prodejce. Nebudete daleko od pravdy. Súk (arabsky) nebo bazar (persky) jsou opravdu slova označující tradiční trhy, jaké naleznete v zemích od Maroka po Írán. Jak vznikly, proč dodnes prosperují a jak na nich výhodně nakoupit? 

Blízký Východ i Severní Afrika je odpradávna oblastí, přes kterou proudil obchod. Ať už to bylo zboží z Číny či Indie směřující na trhy ve Středomoří, nebo naopak africké zlato, sůl a otroci putující na portugalské lodě a následně do Ameriky, pokaždé se karavany zastavovaly poblíž měst a sídel napříč touto oblastí. Musely načerpat vodu, nechat oddychnout velbloudy a doplnit potraviny. Ovšem čas se našel i na to, aby něco ze svého drahého zboží ihned prodaly.

Společenská údalost pro každého

Tradiční íránský bazarTradiční íránský bazar

Trhy se proto konaly v podstatě pokaždé, když přijela karavana. A protože to nebylo zrovna často, každý súk měl kromě obchodního také svůj kulturní a společenský význam. Obchodníci se setkávali, společně jedli, popíjeli čaj, prohlíželi si ladné tanečnice, obdivovali zručnost řemeslníků a hovořili s diplomaty.

Na trzích kromě nakupování a prodávání docházelo i k výměně poznatků, předávání zpráv a informací, zábavám, pijatikám, ale také krádežím a vraždám. Trhy se odehrávaly mimo město, v hustě obydlených regionech se však v určitý den v týdnu mohli scházet prodávající a nakupující i bez ohledu na karavany a jejich exotické zboží. 

Prosperující současnost – díky čemu?

Ženy na trhu ve FesuŽeny na trhu ve Fesu

Dnešní súky se nacházejí především v centrech starých čtvrtí všech větších i menších měst od Maroka po Írán. I v dnešní době jsou místem, kde se točí největší peníze – obchodníci tady mají větší obrat než komerční centra vznikající na Blízkém Východě.

Proč preferují zákaznící nákup zboží tradičním způsobem? Důležitou roli tady zcela jistě sehrává fakt, že zboží nemá pevně stanovenou cenu, tudíž lze smlouvat. Alespoň pocitově tak zákazník za zboží utratí méně, než kdyby zašel do nákupního střediska.

Dalším důvodem oblíbenosti súků a bazarů je i to, že se prakticky nemůže stát, že zboží nemají. Pokud totiž obchodník dané zboží vyprodal, běží do vedlejšího obchodu svého kamaráda nebo bratrance a vámi požadovanou věc vám přinese. Navíc si zákazník může na nákupní ulici súku vybrat z většího počtu obchodů se stejným zbožím nebo projít jeden obchod za druhým.

Kam za opravdovou orientální zkušeností nákupu na bazaru nebo súku? Tady je několik tipů:

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

1. Velký bazar v Istanbulu – naprostá jednička

Barevné zboží na tržišti v IstanbuluBarevné zboží na tržišti v Istanbulu

Se svými 3000 obchody v 61 ulicích je zcela jistě největším z orientálních bazarů na světě. Denně ho navštíví několik stovek tisíc nakupujících a turistů, čímž je jednou z vůbec nejnavštěvovanějších atrakcí světa.

Původně byl v 15. století založen sultánem Mehmetem II. na prodej látek, dnes snad není typu zboží, které by se tady neprodávalo. Kromě neděle a svátků tady nakoupíte vše, po čem srdce touží. Otevřen je od 9 do 19 hodin.

Čtení na podobné témaVelký bazar: Tři tisíce stánků!Přečíst 

2. Velký bazar v Esfahánu – specialista na perské koberce

Tyrkysové šperky na tržišti v EsfahánuTyrkysové šperky na tržišti v Esfahánu

Ještě dál na východ, v tajemném Íránu, naleznete barevný a rozlehlý bazar v historickém Esfahánu. Bazar datuje svůj vznik do 11. století a jeho součástí nejsou jenom nákupní ulice, ale také několik mešit, náboženských škol a veřejných fontán.

Příjemné posezení se vám naskytne, pokud přijmete nabídku na návštěvu jednoho z obchodů s perskými koberci. Stanete se tak účastníky velkolepé přehlídky těch nejkrásnějších a také nejdražších koberců světa. To vše u šálku výborného černého čaje s bergamotem. 

3. Marrákešské súky – vše pro zahraničního turistu

Čerstvé koření na trhu v Rissani, MarokoČerstvé koření na trhu v Rissani, Maroko

Pokud hledáte opravdovou pastvu pro oči, navštivte při návštěvě Maroka jeho barevné tržiště ve městě Marrákeš. Súk, který začíná na náměstí Fna, se vine po délce jednoho kilometru směrem k branám v severní části hradeb. Má jednu až dvě hlavní ulice, které se otevírají do nesčetného množství dalších postranních uliček.

Voňavé koření na začátku súku střídá barevné turistické zboží, zejména kabelky, šály a šperky. Pokud se odhodláte proniknout hlouběji do tohoto tržiště, naleznete jeho tišší uličky, kde se turistické zboží přímo vyrábí – tam vám na přání ušijí kabelku nebo koženou bundu za příznivější cenu.

V jiné části se zase zaposloucháte do zvuků kladívek v rukou kovotepců a třeba si tak z Marrákeše odnesete orientálně zdobenou konvičku na čaj nebo stínidlo na lampu. 

4. Súk v Jeruzalémě – setkání tří kultur

Interiér súku v JeruzaléměInteriér súku v Jeruzalémě

Věčné město má také svůj súk. Ten se nachází přímo ve starém městě uvnitř hradeb ze 16. století. Tvoří ho ulice arabské, křesťanské a židovské čtvrti.

Jeho hlavní část se jmenuje Souk Chán iz-Zét, která začíná u velkolepé Damašské brány a vede napříč městem přesně v místech, kde v římské době byla hlavní nákupní třída Cardo. V židovské čtvrti lze dodnes vidět sloupy a výklenky někdejších římských obchůdků.

V Jeruzalémě výhodně nakoupíte čerstvé koření, především šafrán, kurkumu a místní specialitu – zaatar. Ten je směsí koření obsahující oregano a další voňavé příměsi. Místní obchodníci jsou také hrdí na výbornou kávu s voňavým kardamonem. 

5. Khan el Khalili – místo smrti karavanseráj

Tradiční příprava kávy v EgyptěTradiční příprava kávy v Egyptě

Snad nejkurióznější historií svého vzniku se může pochlubit egyptský súk Khan el Khalili. Ten vznikl ve 14. století, kdy Káhira zažívala velký stavební rozmach. Vezír al-Khalili tehdy rozhodl, že namísto hřbitova předchozí vládnoucí dynastie bude praktičtější mít ve městě pořádné tržiště. Na místě odpočinku mrtvých tak vznikl rozsáhlý karavanseráj a kosti vládců skončily na smetišti za městem.

Khal el Khalili je dodnes velmi živým místem s řadou příjemných kaváren a obchodů s orientálním zbožím. Dnes se větší část obchodníků orientuje na klienty z řad turistů, nicméně jeho zlatý súk je pořád oblíbeným místem nákupů Káhiřanů.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. října

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/orientalni-trhy/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024