Velký bazar: Tři tisíce stánků!

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15597x

Velký bazar je enormně velké tržiště blízko centra města, které nesmíte minout.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Krytý bazar, což je doslovný překlad z tureckého „Kapalı çarşı“, se nachází ve čtvrti Beyazit. V této čtvrti najdete nespočet zajímavých mešit, istanbulskou univerzitu nebo také hrobku sultánů, nejvyhlášenější knižní tržiště či Konstantinův sloup.

Hlavní přístup do této čtvrti kopíruje cestu, po které kdysi chodily zástupy lidí k dívánu paláce Topkapi, aby ke dvoru doručily své žádosti, stížnosti či postřehy a návrhy.

Po cestě narazíte také na Cisternu tisíce a jednoho sloupu a když minete hrobku sultána Mahmuda II. a budovu knihovny ze 17. století, dojdete k tzv. Spálenému sloupu. Říká se mu také Konstantinův sloup, jelikož ho nechal zbudovat Konstantin Veliký roku 330 př. n. l. na památku vyhlášení Konstantinopole hlavním městem Římského impéria. Do prostoru Velkého Bazaru se můžete dostat hned několika vchody a cestami, ale pokud se budete pohybovat u sloupu, pravděpodobně zvolíte vchod u mešity Nuruosmaniye Camii.

Co všechno na bazaru seženete?

Exotické kořeníExotické koření

Turecký výraz „bazar“ znamená tržiště, které je nejen tady v Istanbulu, ale i všude jinde v Turecku plné čerstvých potravin, značkového zboží, zboží domácí výroby, suvenýrů, ale také luxusních výrobků z pravé turecké kůže, zlata, stříbra či mědi. Ať už jste se rozhodli pořídit si domů vodní dýmku nebo sadu čerstvého koření či tureckou kávu, nikde jinde nenakoupíte lépe než tady. Specializované obchody nejsou špatné, ale to by vám uniklo to nejdůležitější z koloritu Turecka, tedy smlouvání ceny zboží. Ne každý má na to povahu, někteří to dokonce považují za obtěžování. Nicméně nemusíte mít strach, pokud vás bude pronásledovat některý z obchodníků déle, než se vám zamlouvá, můžete vyhledat nejbližší ochranku a ta vám ho určitě zastraší zpět pro váš klid. 

Velikost bazaru odpovídá velikosti metropole Istanbulu. Se svými šedesáti šesti ulicemi a uličkami, více než čtyřmi tisíci obchody, několika skladišti, směnárnami, bankami, mešitou, poštovním úřadem a policejní stanicí, soukromou ochrankou, vlastním zdravotním střediskem je Velký bazar největším krytým bazarem na světě.

Ztratil se zde snad každý

Tradiční turecký ibiškový čajTradiční turecký ibiškový čaj

Nejvhodnější den k návštěvě je všední den, v sobotu se zde totiž scházejí k nákupům místní, a to byste se při smlouvání nemuseli dostat ke slovu. Každý kdo navštívil bazar, uzná, že se ve spleti uliček ztratil. Ničeho se ale nebojte, ztratit by se měl každý. Naopak vás to zavede ke stánkům, které mohou být ještě zajímavější, než ty, co jste hledali. Možná se budete chtít zastavit a odpočinout si, není problém. K dispozici je zde nespočet kaváren a restaurací, které nabízejí vyhlášené speciality osmanské kuchyně nebo pravý turecký čaj či kávu

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/velky-bazar/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024