Pařížské pasáže a galerie: užijte si kávu nebo nákupy jako místní v atmosféře minulého století a s chutí

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 7. 2018 • Přečteno 6740x

Jsou městem ve městě, jiným světem a přitom tak typickou vizitkou Paříže, místem, kde na vás dýchne historie i luxus dnešních dní.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Zastřešené pasáže a galerie jsou jedním ze symbolů Paříže, jsou to místa, kde skutečně poznáte tu opravdovou pařížskou atmosféru minulého i předminulého století, kde si dáte výbornou kávu a sklenku vína a kde nakoupíte jedinečné kousky nejen z oblasti módy a umění. Pojďme si představit devítku nejzajímavějších. 

Tento symbol Paříže má počátky už na konci 19. století, kdy začaly vznikat první zastřešené pasáže v okolí opery Garnier. Přesto, že je každá pasáž i galerie jiná, něco přeci mají společného – jsou typickým architektonickým pokladem města.

Úžasné kovové kontrukce, barevné vitráže, mozaiky a propustná skla klenutých stropů, která pouštějí do pasáží jedinečné světlo, vás naprosto ohromí.

Pasáže vznikly v 19. století jako místa, kde se smetánka může procházet, i když venku prší. Předhaussmannovská Paříž totiž neměla dlážděné cesty, chodníky a ani pořádnou kanalizaci, v období deštů se proto ulice měnily v zapáchající bažiny.

Proto především na pravém, bohatším břehu řeky Seiny, vyrostla spousta krytých průchodů, pasáží, galerií a různých dvorků. Dodnes se jich však zachovala pouze asi pětina, přístupných pro veřejnost je jich devatenáct.

1. Galerie Vivienne láká na kouzla slunce

Galerie VivienneGalerie Vivienne

Galerie Vivienne je jednou z nejkrásnějších a nejzdobnějších pařížských pasáží a když svítí sluníčko, přes barevné mozaiky a skleněný strop proniká dovnitř kouzelné světlo.

Galerie se nachází v klidné části města jen kousíček od Palais Royal a knihovny Richelieu. Tady najdete úplně všechny druhy obchodů, které byste v Paříži mohli hledat – butiky s módou, francouzské čajovny, specializované obchody s lokálními produkty a vínem, antikvariáty a podobně.

2. Passage des Panoramas hraje divadlo

Passage des PanoramasPassage des Panoramas

Druhá nejstarší krytá pasáž v Paříži byla slavnostně otevřena v roce 1799 a její jednotlivé vitríny odkazují na různá období dějin města. Celou pasáž dnes okupují obchody, butiky a antikvaritáty, koupíte zde historické známky a mince, doplňky do bytu anebo například výbornou čokoládu značky Marquis.

Nejzajímavější je však divadlo Théatre des Variétés z roku 1807, které dodnes funguje a kam v rámci programu můžete zajít na nějakou komedii.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Passage Jouffroy je slavných plná...

Passage JouffroyPassage Jouffroy

Jouffroy je jednou z nejfrekventovanějších pasáží ve městě, její kouzlo tkví v překrásných mramorových podlahách a stropech ze železa a skla.

Najdeme tu několik velmi významných míst jako například Musée Grévin, pivnici Le Salon des Miroirs, čajovnu Valentin nebo hotel Chopin. 

4. Passage Verdeau je rájem starožitníků

Passage VerdeauPassage Verdeau

Pasáž Verdeau plynule navazuje na Passage Jouffroy a Passage les Panoramas, byla otevřena v roce 1847 a nese jméno svého zakladatele.

Tato pasáž je rájem především pro milovníky starožitností, antikvariátů a všelijakých cetek.

5. Passage du Caire v egyptském stylu

Passage du CairePassage du Caire

Nejstarší krytá pasáž z roku 1798 nese jméno hlavního města Egypta především proto, že vchod zdobí tři sochy egyptské bohyně Háthor, která je zde vyobrazena s kravskými uchy.

Pasáž je jednou z nejdelších a nejužších ve městě a je věnována především módním butikům.

Čtení na podobné témaGalerie Lafayette: znamení luxusu a svět shoppaholíkůPřečíst

6. Passage du Grand-Cerf, ta nejvyšší ve městě

Passage du Grand-CerfPassage du Grand-Cerf

Tato pasáž je se svou výškou 12 metrů považována za nejvyšší v Paříži a je to místo, které při svých toulkách nesmíte minout. A navíc se nachází jen kousek od kostela sv. Eustacha.

Nakoupíte tady především bižuterii a šperky, nábytek a designové výrobky.

7. Galerie de la Madeleine pro šik Pařížanky

Galerie de la MadeleineGalerie de la Madeleine

Jen kousek od kostela Madeleine, v jedné z nejvíc "šik" čtvrtí Paříže se nachází stejnojmenná galerie.

Vstup do galerie střeží dvě karyatidy (sochy žen v nadživotní velikosti, jež nesou tíhu na svých hlavách). Celý průchod galerií je jedním velkým zážitkem plným luxusu, najdete tady totiž především luxusní zboží a nejvybranější gastronomické pochutiny.

Mezi další pasáže a galerie plné luxusu patří například Galerie Véro-Dodat, kde sídlí butik slavného obuvníka Christiana Louboutina, nebo Passage du Havre, kde si užijete nákupy i v levnějších obchodech jako je Zara, Sephora nebo Fossil.

8. Galerie Colbert pro milovníky umění

Galerie ColbertGalerie Colbert

V této galerii nenajdete žádné obchody, butiky ani kavárny, na své si ale přijdou milovníci umění.

Galerie je součástí Národního institutu dějin umění a Institutu národního dědictví. Pomyslnou třešničkou na dortu je úžasná rotunda se skleněnou kopulí. 

9. Passage Brady v Malé Indii

Passage BradyPassage Brady

Procházka pasáží Brady navozuje vůni dálek, budete si připadat jako v Orientu. Pasáži a okolním ulicím se přezdívá Malá Indie. Potkáte tu množství Indů, Pákistánců a obyvatel francouzsky mluvících ostrovů Indického oceánu.

Můžete tu nakoupit exotické potraviny a suroviny nebo si pořídit některý z typických barevných indických oblečků. Zajímavostí je, že tato pasáž je tvořema dvěma částmi, z nichž jedna je zastřešená a jedna ne.

Takže až příště budete plánovat návštěvu Paříže, přidejte do itineráře pár z výše zmíněných pasáží a galerií. Užijete si pravou francouzskou atmosféru minulého i předminulého století, dáte si výbornou kávu a budete si aspoň na chvilku připadat jako místní.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parizske-pasaze-a-galerie/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024