Galerie Lafayette: znamení luxusu a svět shoppaholiků

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21060x

Tato galerie denně přiláká tisíce návštěvníků.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Máte dojem, že jste se právě ocitli v ráji? Trefa do černého! Nacházíte se totiž v ráji shoppaholiků! Galerie Lafayette vám otevírá celou svou nablýskanou náruč! Galeries Lafayette tedy „Lafayettova nákupní centra“, je celý řetězec francouzských obchodních domů, které svým zákazníkům nabízí pocit výjimečnosti. 

Když se řekne galerie, mnozí z vás si přestavíte třeba muzeum s exponáty, ve Francii je toto pojmenování souzeno noblesním obchodním domům.

Tato galerie denně přiláká tisíce návštěvníků. Čím? Vděčí za to nejen místu, kde se nachází, tedy v centru města hned vedle největšího divadla na světě – Opery Garnier, ale hlavně nabízí nejrůznější sortimenty zboží. Co patro, to jiná zóna, kde můžete najít přesně to, co hledáte.

Ale dámy a pánové, připravte si peněženky a kreditní karty, tady to rozhodně není nejlevnější. Vynahradí to však úžasná atmosféra. Secesní výzdoba ve stylu Belle époque vám doslova vyrazí dech. Kdo by pak neodolal...

Unikát z 19. století

Věděli jste, že místo kde nakupujete dnes, vzniklo už za druhého císařství za Napoleona III.? Dvojice architektů Théophile Bader a Alphonse Kahn inaugurovali historicky první galerii z tohoto řetězce, a to v roce 1893! Další pobočky třeba i mimo Paříž byly otevřeny až na začátku 20. století. Atmosférou a interiérem se však žádná z nich nevyrovná prvním dvěma galeriím, které jsou ryze pařížské.

První zmiňovaná se nachází se na ulici La Fayette křižovanou s ulicí de la Chaussée-d'Antin. Druhá, „přidružená“ v roce 1912, je na ulici Boulevard Haussmann. Jsou tedy takřka vedle sebe.

Galerie v číslech

Neuvěřitelné číslo 12 000 spadá na počet zaměstnanců, kteří pracují v galeriích. Obrat 1 miliarda 621 milionů 700 tisíc euro jasně dokazuje, že nákupy tady jsou stále aktuální. Galerie v roce 2009 dokonce trhly rekord v historii všech obchodních domů, když dosáhly tržby 1 bilion euro!

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Exkluzivní značky, obchody pro psy a tipy za levným nákupem!

Nakupovat můžete v 63 obchodech, a to v 6 patrech. Každé patro je charakteristické jiným sortimentem zboží. Boty, kabelky, šály, spodní prádlo, společenský oděv, ležérní móda, parfémy, doplňky. To vše v dámském, pánském i dětském provedení.

Zlatý hřeb je, že tyto sekce vedou i pro domácí mazlíčky. Takže si tu můžete ustrojit svého pejska do společenského oděvu a dokonce mu tu koupit psí parfém. Přestože je galerie výkladní skříní luxusu těch nejprestižnějších módních značek či návrhářů „haute couture“, i tady se vám nabízí možnost nakoupit za přístupnější ceny.

Ve spodním patře galerie se totiž nachází místo podobné „vintage“, tedy něco jako bleší trh. Místní nákupům tady říkají „friperie“, což v překladu znamená nakupování za levnější peníze. Výběr není sice tak široký, ale i tady se dají najít perly.

Dostat se tu můžete až do sedmého nebe!

Do každého patra se dostanete buď po eskalátorech, nebo i výtahem. Zmiňované sedmé nebe galerie je právě konečné 7. patro, které rozhodně nesmíte vynechat! Na střeše galerie Lafayette máte totiž krásný výhled na celou Paříž.

Vidíte jediný kopec a s ním i spojenou baziliku Sacré-Coeur, Eiffelovku či Invalidovnu a to vše zadarmo. I kdybyste nešli nakupovat, buďte jako pravý Pařížan, pro kterého je tato střecha místem odpočinku. Dejte si kávičku a výtečnou zmrzlinu v 6. patře a následně se pokochejte v sedmém nebi pohledem na Paříž. Moc turistů sem nechodí, takže se tu můžete nerušeně oddat pohledu na snové město.

Největší slevy v roce a noc snů!

Každoročně tu probíhají dny, kdy můžete nakoupit až se 70% slevou. Nákupní šílenství začíná vždy 7. ledna a trvá do 17. února. Pokud se však chcete v prostorách galerie svobodně pohybovat a dokonce si vyzkoušet nějaké kousky, nedoporučujeme jít do galerie hned první den slev.

Čtení na podobné témaNákupy ve Francii: Kam pro co zajít a jak se vyznat ve štítcích na oblečení?Přečíst

Statistiky totiž mluví jasně. Přes sto tisíc zákazníků, kteří v ten den tradičně galerii navštíví, vám celkový dojem mohou zkazit. Toto však není případ 6 výherců, kteří se účastní soutěže pořádané společností Airbnb. Noc snů pro 6 výherců soutěže, kdy se může zúčastnit kdokoliv z celého světa, začíná právě den před grandiózním zahájením slev – 6. ledna ve 20 hodin.

Prostory galerie se uzavřou pro veřejnost, otevřou se však pro 6 šťastlivců. Můžou si tu pro začátek dát luxusní večeři a následně si vychutnat atmosféru secesní stavby se soukromou prohlídkou v doprovodu osobního asistenta. Pokračují poté s 200eurovým poukazem na nákup dle vlastního výběru.

Po noci snů si pak dopřejí snídani do postele pod zlatou kopulí galerie… No není to sen? V roce 2014 proběhla tato soutěž poprvé, zúčastnit se mohl opravdu kdokoliv. Cesta pro výherce ze zahraničí byla pořádající společností uhrazena.

Proč zrovna pojmenování Lafayette?

Jako to bývá v Paříži zvykem, ulice, náměstí, nebo dokonce i obchodní domy bývají pojmenovány po významných osobnostech francouzské historie. Výjimkou není ani tato galerie. Je pojmenována podle markýze Gilberta de la Fayette. Osvícený francouzský šlechtic, ale hlavně významný generál žil na přelomu 18. a 19. století.

Nakoukněte do historické stavby plné přepychu, oslnivé atmosféry a unikátním výhledem na Paříž! Vítejte v Galerii Lafayette.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galerie-lafayette/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024