Pinocchio: příběh loutky, která se chtěla stát opravdovým chlapcem

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2020 • Přečteno 12423x

Pinocchio je neobyčejný chlapec, kterému roste nos, kdykoliv zalže. To ví každý, ale věděli jste, že původní příběh má už 140 let?

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – ItálieZobrazit zájezdy

Pinocchia má většina dětí spojených s animovanou pohádkou od Walta Disneyho. Příběh dřevěné loutky, která se touží stát opravdovým chlapcem, je ale ještě mnohem starší než disneyovka ze čtyřicátých let.

Florenťan Carlo Collodi poprvé představil loutku s velkým nosem ve své pohádkové knížce už v osmdesátých letech devatenáctého století. Pinocchio už by tak pomalu oslavil sto čtyřicítku.

Pinocchio z Toskánska

Velká socha Pinocchia v ToskánskuVelká socha Pinocchia v Toskánsku

Truhlář Třešnička při osekávání polena slyšel, jak kus dřeva naříká a pláče jako malé dítě. To ho vyděsilo natolik, že se ho chtěl hlavně rychle zbavit. Daroval ho proto řezbáři Geppettovi. Ten z něj vyřezal chlapce Pinocchia.

Příběh Geppetta a Pinocchia se odehrává v Collodi, malé vesničce v Toskánsku, kde měl kořeny i autor, který si právě po ní vzal své umělecké jméno. Motivy z malebné přímořské oblasti v Itálii, včetně velryb, které tu dodnes můžete vidět, se objevují i v příběhu o Pinocchiovi.

Místní si spisovatele i jeho příběhu velmi považují, dům ve kterém Collodi strávil mládí, se dnes jmenuje Villa Pinocchio.

Pinocchio s dlouhým nosem

Geppetto s PinocchiemGeppetto s Pinocchiem

Geppetto, což se dá do češtiny přeložit jako Jozífek, neměl děti a snil o tom, že se z loutky stane opravdový chlapec. Loutka ožije a jako dost zlobivý kluk se taky chová. Bohužel taky často a rád lže. Každá jeho lež se ovšem projeví tím, že mu povyroste jeho dřevěný nos. Pro každého rodiče docela prima pomůcka.

Dnes už je Pinocchio a jeho příběh kulturní ikonou. Jak vlastně jméno, které je dnes pojmem, vzniklo? S největší pravděpodobností pochází z toskánského dialektu. Pine je italsky jedle. V toskánském nářečí pak pinocchio znamená jedličku.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Pinocchio jako odstrašující příklad pro zlobivé děti

Proměnil se v oslíkaProměnil se v oslíka

Pinocchiovo špatné chování a jeho následky mají sloužit jako varování pro všechny dětské čtenáře. Jeho příběh v sobě tedy nese jako každá správná pohádka ponaučení. Původní, téměř dvě stě let starý příběh spisovatele a novináře Collodia je ovšem, stejně jako podobně staré Pohádky bratří Grimmů, poměrně krutý.

Pinocchio je v jádru hodný, jeho touha stát se opravdovým chlapcem je však natolik silná, že se často naivně nechá zlákat špatnými kamarády a utíká z domova. Kvůli svému zahálčivému způsobu života, bez školy a učení, se promění v oslíka. Jako oslík se dostane do cirkusu, kde se ale zraní, takže ho ředitel zase prodá.

Příběh je plný podobných dobrodružných a nebezpečných historek, Pinocchia spolkne velryba, chytne se do pasti na kuny, zlý farmář z něj dokonce chce udělat hlídacího psa. V originální verzi dokonce nepoučitelný Pinocchio poměrně krutě zemře rukou svých zlých kumpánů. Americká verze Walta Disneyho je ovšem shovívavější a končí happy endem, kdy se Pinocchio stává opravdovým chlapcem.

Pinocchio v opeře i hororu

V hororu byste ho rozhodně nečekaliV hororu byste ho rozhodně nečekali

Pinocchio a jeho dlouhý nos se stali ikonou. Kromě dnes už kultovní disneyovky se objevil také v počítačové hře nebo všech dílech známého animovaného filmu o zlobru Shrekovi.

V některých projektech by ho fanoušci asi nečekali – lze zmínit třeba horor Pinocchiova pomsta z devadesátých let.

Příběh o Pinocchiovi se stal námětem také pro operu, hranou v anglickém Leedsu, i rakouský muzikál. V Jižní Koreji vznikl úspěšný hraný seriál.

Hvězdný Pinocchio

Byl po něm pojmenovaný i jeden z asteroidůByl po něm pojmenovaný i jeden z asteroidů

Na samém konci dvacátého století objevili italští astronomové novou planetku. Asteroid 12927 pojmenovali Pinocchio. Pinocchio se dostal dokonce do souboru smajlíků. Od roku 2016 existuje emoji „LYING FACE“ s popiskem „Obličej, lež, Pinocchio“.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Itálie pro rodiče a děti

Objevte tajuplný Řím

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pinocchio/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024