Toskánsko: úrodná pohádková krajina

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 43181x

Toskánsko je pátým největším regionem Itálie a zároveň krajem plným historických měst, malebných vesniček, pohádkové krajiny a chutného vína.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do ToskánskaZobrazit zájezdy

Toskánsko, to je synonymum krásy, harmonie a pohody. Je to kraj požehnaný nejen nádhernou, rozmanitou a zároveň kultivovanou přírodou, ale také bohatě oplývající uměním a kulturou. Ne nadarmo je právě Toskánsko považováno za kulturní srdce Itálie. K tomu přidejme příznivé klima a místní lahodné víno a není se čemu divit, že si tu člověk připadá tak trochu jako v ráji.

Toskánská krajina je širá a mírně zvlněná, porostlá do dálky se táhnoucími vzorně upravenými vinicemi, stříbřitými olivovými háji a alejemi štíhlých cypřišů. Voní tu středomořská makchie, růže lemující místní zahrádky, vavřín, šalvěj a další bylinky. Krajina je posetá malými, často opevněnými vesničkami a veškeré zásahy do přírody tu vždy byly důkladně promyšleny.

Umělecké a kulturní dědictví Toskánska

Je to výjimečný kraj, kam se jezdí za aktivním odpočinkem, agroturistikou a za kulturou. Umělecký rozkvět zažilo Toskánsko v období renesance, centrem vešterého dění tehdy byla místní „dáma“ - Florencie. Pamětihodností ve městě je tolik, že si je lze jen stěží prohlédnout a užít za několik málo dnů. Umělci se předháněli v tom, kdo bude moci ve Florencii, případně v okolních obcích, tvořit. Místní rod Medici do dějin totiž vstoupil zejména jako rod velkých mecenášů umění.

Skutečná zlatá éra toskánského umění začala ve 13. století a představují ji sochaři jako Niccolò a Giovanni Pisanové či malíři Cimabue a Giotto. Jejich sláva se brzy rozšířila i mimo Toskánsko a Florencie se stala magnetem i pro další, později věhlasné umělce, a právě ve Florencii tak mohl vzniknout nový směr - renesance.

Medicejští nebyli jen mecenáši umění, ale také velcí kupci a bankéři - ostatně současný bankovní systém je jejich zásluhou a zrodil se právě v Toskánsku. Své kořeny tu má také věhlasná italská móda a zejména současný italský spisovný jazyk. Toskánština totiž byla jazykem velkých básníků, spisovatelů a otců italské literatury Danta, Petrarky a Boccaccia a právě jejich jazyk zásadně ovlivnil současnou italštinu.

S renesancí charakterizovanou Florencií tu odjakživa soupeřila středověká Siena plná působivých gotických paláců. Toskánské půvabné městečko Lucca měl už ve středověku ve velké oblibě Karel IV. Návštěvníky v Toskánsku láká i Pisa s šikmou věží, někdejší etruské sídlo Arezzo i další obce.

K toskánskému moři 

Kdo touží o odpočinku u moře, zklamán také nebude. Toskánsku náleží více než 300 km dlouhé pobřeží u Tyrhénského a Ligurského moře a také Toskánské ostrovy, z nichž největší a neznámější je bezesporu ostrov Elba.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Se skleničkou vína v ruce...

Toskánsko oplývá uměleckými poklady, krajinnými půvaby i úrodnou půdou, na které se daří mimo jiné pěstování vína. Mezi Florencií a Sienou se rozkládá lehce zvlněná vinařská krajina Chianti. Zdejší stejnojmenné víno se řadí k těm nejlepším a nejznámějším italským vínům. Z toskánské vinařské obce Montepulciano zase pochází proslulé víno Nobile a z okolí Montalcina zase věhlasné Brunello.

Čtení na podobné témaPrůvodce italskými víny: Jak poznat kvalitu a co musíte ochutnat? Přečíst

Příroda, umění, dějiny a zdejší způsob života - to jsou základní ingredience toho, proč Toskánsko patří k nejpůsobivějším a nejpřitažlivějším koutům Evropy.

Je to kulturní krajina, která okouzlí všechny vaše smysly a dost možná si tu budete připadat jako v pohádce.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Toskánsko)

Jak chutná ráj Itálie

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Toskánska

Zájezdy do Toskánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/toskansko/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024