Jasukuni júšúkan: vojenské historické muzeum a svatyně

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 4. 2018 • Přečteno 2187x

Tradiční šintoistická svatyně uctívá téměř 25 milionů obětí vnitřních i vnějších válečných konfliktů Japonska.

Vyberte si z našich zájezdů do TokiaZobrazit zájezdy

Kousek od stanice Kudanshita se nachází park se svatyní Jasukuni, to ale není jediný důvod, proč toto místo navštívit. Lidé sem také jezdí poznat japonskou válečnou historii a exponáty v národním vojenském muzeu Jasukuni júšúkan.

Parky a okolí

V blízkosti stanice Kudashita leží několik parků. V rozlehlém parku Chiyoda můžete vidět třeba největší tělocvičnu pro bojová umění, Národní muzeum moderního umění nebo velký Císařský palác. Na druhé straně silnice ale najdete velkou svatyni Jasukuni, sloužící především jako místo pro uctění obětí válek od občanských válek, kolem počátku období Meiji, až po konec druhé světové války.

Tradiční šintoistická svatyně uctívá téměř 25 milionů obětí vnitřních i vnějších válečných konfliktů Japonska. I přes to, že se nachází v samém centru města, byla ušetřena zničení bombardováním ke konci války, a je tedy zachována v původní podobě.

Samotná svatyně leží v klidné zahradě a vede k ní široká a dlouhá cesta lemovaná sakurami, přetnutá 25 metrů vysokou branou Torii, postavenou z oceli, dnes pokrytou vrstvou rzi. Ve svatyni probíhá množství ceremonií a často je plná návštěvníků.

Japonské vojenské museum

Hned za svatyní se nachází vojenské muzeum, postavené v roce 1882. Už v předsálí jsou umístěné historické artefakty z bojů v jihovýchodní Asii, stíhačka Zero nebo artilerie. V celém muzeu je množství opravdu zajímavých exponátů, jako např. uniforem, dokumentů, fotografií i zbraní.

Pokud budete číst popisky, které jsou i v angličtině, připravte se ale na ospravedlňování, racionalizaci a skoro až výmluvy na období druhé světové války a japonské participace v ní.

I to nám ale může pomoci doplnit si celkový pohled na Japonsko a jeho hrdou kulturu a hrdinství i zločiny konané během válečných let. Velké množství zajímavých exponátů nakonec celkem podrobně zobrazuje vojenské operace v jihovýchodní Asii a dopad na japonský národ, a to jak ekonomický, tak morální.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Kousek klidu v zenové zahradě

Za vojenským muzeem a svatyní je také velké jezírko plné barevných koi kaprů a příjemných altánků, kam se můžete uchýlit, pokud přestanete mít náladu na válečná mementa.

V zenové zahradě se pořádají čajové obřady, často zde můžete zpozorovat návštěvníky v oblecích či kimonech a zenové mistry. Čajový obřad vyžaduje koncentraci a klid, proto je tohle místo klidné, ačkoliv se sem přichází uchýlit spousty návštěvníků z muzea nebo svatyně.

Děti jistě ocení krmení japonských koi kaprů, kteří plavou v jezírku. Můžete si v automatu koupit krabičku s krmením za pár jenů a na lávce sledovat, jak se kapři ve vodě předhánějí o jídlo.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko (Tokio)

Tržiště asijských NEJ

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Tokia

Zájezdy do Tokia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jasukuni-jusukan/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024