Ostřihom: město pod bazilikou vzdává hold významným občanům

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18180x

Městu Ostřihom v severním Maďarsku dominuje Hradní vrch s bazilikou, ovšem za návštěvu stojí i město pod hradem plné památek.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V Ostřihomi mají jedny z nejmodernějších lázní v severním Maďarsku? Ze zdejšího zážitkového koupaliště Aquasziged je navíc úžasný výhled na hrad i na baziliku. 

Ostřihom je významné Maďarské město v oblasti Dunajského ohbí, těsně vedle hranic se Slovenskem. Keltové a později dokonce staří Římané se v této oblasti začali usazovat již od doby kamenné. Městu dominuje Hradní vrch a světoznámá ostřihomská bazilika, ovšem za prozkoumávání bezpochyby stojí i zbytek města. Kam se vydat?

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1079. Pro město Strigoniensis byl znám i německý název města Gran a slovanský Ostrihom. Maďarský název Esztergom se poprvé objevuje roku 1046 ve formě Esztrigun.

Městu dominuje světoznámá ostřihomská bazilika, vystavěná na Hradním vrchu spolu s královským hradem. Místo hrálo velmi důležitou roli v maďarských dějinách. Celková rozloha je jen několik tisíc čtverečných metrů, ovšem stavby, které se tu rozkládají, reprezentují maďarskou architekturu na vysoké úrovni.

Z Hradního vrchu do Vodního města

Při prohlídce města se ovšem vyplatí vydat se i mimo Hradní vrch. Sejděte třeba vyhlídkovou Kočičí cestičkou do Vodního města. Hned po opuštění vrchu vás upoutá impozantní budova Katedrální knihovny, která byla postavena v roce 1853 podle návrhů známého maďarského architekta Józsefa Hildy. Uvnitř knihovna ukrývá přes 300 000 svazků včetně vzácných rukopisů a kodexů.

Nedaleko se nachází socha slavného hudebního skladatele Ference Liszta, odhalená v roce 1986. V ulici Katona István č. 6 žil a pracoval ve 2. polovině 18. století známý maďarský dějepisec István Katona. Na sousedním domu je umístěna pamětní tabule věnovaná básníkovi Bálintu Balassimu, který byl právě tady nebo v bezprostředním okolí pravděpodobně smrtelně zraněn.

Vzdát čest místním hrdinům…

Další pamětní tabule je k vidění v Parku královny Alžběty, který přímo vybízí k poklidnému odpočinku. Nadpis na zdejší pamětní desce připomíná vstup sultána Sulejmana v čele své armády do města v roce 1543. Uprostřed parku stojí pomník polského krále Jana Sobieského, který město osvobodil od Turků.

Vydáte-li se od parku směrem k Malému Dunaji, uvidíte na zdi Matyášovy bašty pamětní tabulku, umístěnou sem z úcty k vojákům padlým za 1. světové války.

A tím výčet ostřihomských pamětních desek a soch, věnovaných významným osobnostem, zdaleka nekončí. Dlouhý je navíc i seznam městských muzeí. Zdejší Dunajské muzeum si v roce 2002 právem vysloužilo titul Muzeum roku. Křesťanské muzeum, otevřené v roce 1875, se zase pyšní tím, že jeho sbírky se řadí k nejcennějším a nejbohatším v Maďarsku.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Széchenyiho náměstí: Symbol hrdelního práva a posezení u lví hlavy

Nejvíce zajímavých domů najdeme v Ostřihomi na náměstí trojúhelníkového tvaru - tzv. Széchenyiho náměstí. Většina z onech domů byla postavena v 18. nebo 19. století.

Dvoupatrová barokní budova, nesoucí číslo 1, byla postavena ve 2. polovině 18. století a už od samého počátku sloužila jako radnice. Na balkoně budovy je vidět pozoruhodný symbol hrdelního práva: rameno, které drží meč. Budova byla později z příspěvku Marie Terezie rozšířena pro potřeby gymnázia. Lavičky na Széchenyiho náměstí jsou zajímavě zdobeny lvími hlavami.

V Ostřihomi mají také nejstarší zvon v Maďarsku, morový sloup se sochou Madony z r. 1740, připomínající epidemii z předcházejícího roku, dále řadu kapliček, paláců…

Zkrátka, omezit se při návštěvě Ostřihomi pouze na Hradní vrch a na něm stojící baziliku by byla škoda. Nechte se inspirovat, město toho totiž nabízí mnohem víc!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrihom/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024