Ostřihom: město pod bazilikou vzdává hold významným občanům

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13146x

Městu Ostřihom v severním Maďarsku dominuje Hradní vrch s bazilikou, ovšem za návštěvu stojí i město pod hradem plné památek.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V Ostřihomi mají jedny z nejmodernějších lázní v severním Maďarsku? Ze zdejšího zážitkového koupaliště Aquasziged je navíc úžasný výhled na hrad i na baziliku. 

Ostřihom je významné Maďarské město v oblasti Dunajského ohbí, těsně vedle hranic se Slovenskem. Keltové a později dokonce staří Římané se v této oblasti začali usazovat již od doby kamenné. Městu dominuje Hradní vrch a světoznámá ostřihomská bazilika, ovšem za prozkoumávání bezpochyby stojí i zbytek města. Kam se vydat?

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1079. Pro město Strigoniensis byl znám i německý název města Gran a slovanský Ostrihom. Maďarský název Esztergom se poprvé objevuje roku 1046 ve formě Esztrigun.

Městu dominuje světoznámá ostřihomská bazilika, vystavěná na Hradním vrchu spolu s královským hradem. Místo hrálo velmi důležitou roli v maďarských dějinách. Celková rozloha je jen několik tisíc čtverečných metrů, ovšem stavby, které se tu rozkládají, reprezentují maďarskou architekturu na vysoké úrovni.

Z Hradního vrchu do Vodního města

Při prohlídce města se ovšem vyplatí vydat se i mimo Hradní vrch. Sejděte třeba vyhlídkovou Kočičí cestičkou do Vodního města. Hned po opuštění vrchu vás upoutá impozantní budova Katedrální knihovny, která byla postavena v roce 1853 podle návrhů známého maďarského architekta Józsefa Hildy. Uvnitř knihovna ukrývá přes 300 000 svazků včetně vzácných rukopisů a kodexů.

Nedaleko se nachází socha slavného hudebního skladatele Ference Liszta, odhalená v roce 1986. V ulici Katona István č. 6 žil a pracoval ve 2. polovině 18. století známý maďarský dějepisec István Katona. Na sousedním domu je umístěna pamětní tabule věnovaná básníkovi Bálintu Balassimu, který byl právě tady nebo v bezprostředním okolí pravděpodobně smrtelně zraněn.

Vzdát čest místním hrdinům…

Další pamětní tabule je k vidění v Parku královny Alžběty, který přímo vybízí k poklidnému odpočinku. Nadpis na zdejší pamětní desce připomíná vstup sultána Sulejmana v čele své armády do města v roce 1543. Uprostřed parku stojí pomník polského krále Jana Sobieského, který město osvobodil od Turků.

Vydáte-li se od parku směrem k Malému Dunaji, uvidíte na zdi Matyášovy bašty pamětní tabulku, umístěnou sem z úcty k vojákům padlým za 1. světové války.

A tím výčet ostřihomských pamětních desek a soch, věnovaných významným osobnostem, zdaleka nekončí. Dlouhý je navíc i seznam městských muzeí. Zdejší Dunajské muzeum si v roce 2002 právem vysloužilo titul Muzeum roku. Křesťanské muzeum, otevřené v roce 1875, se zase pyšní tím, že jeho sbírky se řadí k nejcennějším a nejbohatším v Maďarsku.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Széchenyiho náměstí: Symbol hrdelního práva a posezení u lví hlavy

Nejvíce zajímavých domů najdeme v Ostřihomi na náměstí trojúhelníkového tvaru - tzv. Széchenyiho náměstí. Většina z onech domů byla postavena v 18. nebo 19. století.

Dvoupatrová barokní budova, nesoucí číslo 1, byla postavena ve 2. polovině 18. století a už od samého počátku sloužila jako radnice. Na balkoně budovy je vidět pozoruhodný symbol hrdelního práva: rameno, které drží meč. Budova byla později z příspěvku Marie Terezie rozšířena pro potřeby gymnázia. Lavičky na Széchenyiho náměstí jsou zajímavě zdobeny lvími hlavami.

V Ostřihomi mají také nejstarší zvon v Maďarsku, morový sloup se sochou Madony z r. 1740, připomínající epidemii z předcházejícího roku, dále řadu kapliček, paláců…

Zkrátka, omezit se při návštěvě Ostřihomi pouze na Hradní vrch a na něm stojící baziliku by byla škoda. Nechte se inspirovat, město toho totiž nabízí mnohem víc!Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrihom/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023