Silvestrovské veselí: Jak oslaví Nový rok v Paříži, Londýně nebo v New Yorku?

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11226x

Představujeme program toho, jak oslaví příchod nového roku v Londýně, Paříži nebo New Yorku.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Ohňostroje, hlasitá hudba, davy lidí, hektolitry šampaňského a všudypřítomná radost a naděje. Tak obvykle vypadají oslavy nového roku v evropských metropolích. Pozveme vás alespoň na tři nejmonstróznější oslavy příchodu nového roku a prozradíme vám, kde naopak o půlnoci 31. prosince bude vládnout klid. 

1. Silvestr v Paříži

Eiffelova věž hraje na Nový rok všemi barvamiEiffelova věž hraje na Nový rok všemi barvami

Na Silvestra od 23 hodin večer až do druhého dne 1. ledna se bulvár Champs Elysées stane pěší zónou a na Vítězném oblouku se v rámci novoročních oslav bude promítat barevná videoshow. Promítání ukončí odpočítáváním příchodu nového roku za doprovodu nádherných světelných efektů. 

První lednový den od 13 hodin bude třída Champs Elysées hostit novoroční slavnostní přehlídku. Průvod bude zahrnovat patnáct kapel deseti národností a pět renomovoných cirkusů. Do běžných kolejí se rušná pařížská třída vrátí až okolo 18. hodiny večerní.

2. Silvestr v Londýně

Oslavy Nového roku v Londýně bývají velkolepéOslavy Nového roku v Londýně bývají velkolepé

Novoroční ohňostroj u London Eye, který se každoročně koná v centru Londýna je opravdu velkolepá podívaná. Propuká jakmile Big Ben odbije silvestrovskou půlnoc. Popularitu největšího ohňostroje v Anglii potvrzuje i to, že jej každý rok přicházejí zhlédnout statisíce lidí. Letos je prvně zpoplatněn. Vstupenky v hodnotě deseti liber však byly vyprodány už dlouho dopředu. 

Sotva se nový rok překulí, na londýnskou scénu nastoupí New Year's Day Parade 2015. Tanečníci, akrobati, hudebníci a alegorické vozy zaplaví centrum města. Průvod začíná ve 12 hodin na Picadilly a končí v 15:30 na Parliament Square.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Silvestr v New Yorku

Silvestrovské oslavy v New Yorku na Times SquareSilvestrovské oslavy v New Yorku na Times Square

Oslavte nový rok velkolepě! V New Yorku je nejlepším místem pro oslavu příchodu nového roku slavné Times Square, kde se každoročně sejdou tisíce lidí, aby společně sledovali sestup obrovské osvětlené koule, ze které přesně o půlnoci vylétnou miliony konfet. Už od šesté hodiny odpolední tady uslyšíte a uvidíte hrát hvězdy světového formáty a výjimkou nejsou ani úryvky ze slavných muzikálů. Pak samozřejmě následuje omračující ohňostroj.

Pokud se budete chtít vyhnout davům a dlouhému čekání, velký ohňostroj je k vidění také v Prospect Parku u Grand Army Plaza, kde dostanete o silvestrovském večeru zdarma šálek horké čokolády.

Kde a proč Nový rok 1. ledna nepřivítají?

Oslavy v Rusku připadají až na 14. lednaOslavy v Rusku připadají až na 14. ledna

Silvestrovské veselí se netýká především zemí, kde se řídí tzv. juliánským kalendářem. Tam totiž Nový rok připadá až na 14. ledna našeho gregoriánského kalendáře. Například Rusové a Srbové tak budou čekat na svůj Nový rok ještě o 14 dní déle než my. V mnoha zemích, kde vyznávají pravoslaví, se ale slaví oba svátky – Nový rok i tzv. „Starý Nový rok“.

Ještě o něco složitější je to s čínským Novým rokem pchin-jinem, který cizinci často označují jako Lunární nový rok. Datum Čínského Nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem, právě díky tomu, že se Číňané řídí tzv.lunárním kalendářem. Letos by pak měl připadnout až na 19. únor a rok 2015 je rokem kozy. Slaví se obvykle až do Svátku lampiónů.

Tradiční rituál házení vodou - oslava thajského nového rokuTradiční rituál házení vodou - oslava thajského nového roku

Tibetský Nový rok se nazývá Losar a vychází obvykle na únor. Slaví se celých 15 dní a letos čirou náhodou připadá na 18.–19. února, tedy obdobně jako Čínský Nový rok. Náhoda však není, že je často ve stejný den jako mongolský nebo korejský nový rok, protože všechny tři země se řídí tzv. lunisolárním kalendářem (spojuje dohromady princip kalendáře solárního a lunárního).

Pokud byste chtěli zažít oficiální Nový rok v Thajsku, Bangladéši, Nepálu nebo v Kambodži, kupte si letenku zhruba v polovině dubna. Přitom oslavy se od těch našich dost liší. Třeba v Thajsku se od 13. do 15. dubna slaví házením vody.

Tak tedy, ať už jste kdekoli na světě, Šťastný Nový rok!

 

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/silvestrovske-veseli-jak-oslavi-novy-rok-v-anglii-francii-nebo-v-new-yorku/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024