Londýnské oko: nejnavštěvovanější britská atrakce se jmenuje London Eye

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 51550x

Nejznámější londýnská atrakce, jež vám umožní vidět Londýn z ptačí perspektivy.

28 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Víte, že…

Na stavbě této atrakce se kromě Velké Británie a Holandska podílela i Česká republika? Firma Škoda pro Londýnské kolo vyrobila hřídel a náboj kola.

Londýnské oko, anglicky London Eye, které stojí v samotném srdci Londýna, patří k největším vyhlídkovým kolům světa. Bylo slavnostně otevřeno 31. prosince 1999 a nedlouho po svém spuštění se stalo nejnavštěvovanější atrakcí celé Velké Británie. Evropských nej si ale drží víc.

Věděli jste, že Londýnské oko, které stojí přímo naproti Westminsterskému paláci, mělo původně na řece Temži stát pouhých pět let? Rozhodnutí radnice naštěstí celou situaci definitivně zvrátilo, když povolení změnilo z dočasného na trvalé, a nadobro tak posvětilo existenci své nejvyhledávanější a zároveň nejvýnosnější atrakce. Výdělek, který ročně dosahuje více než osmi set milionů korun, navíc ve světě nemá srovnání.

Kolo v číslech

London Eye je nejvýnosnější atrakcí LondýnaLondon Eye je nejvýnosnější atrakcí Londýna

Kolo je vysoké 135 metrů a je tak nejvyšším v Evropě. Do roku 2006 bylo dokonce nejvyšším ruským kolem na světě, než jej překonal čínský Star of Nanchang (mimochodem ten už je také ze hry).

Čtení na podobné témaTOP 4 ruská kola světa: Boj zemí začal, kdo postaví největšího giganta?Přečíst

Londýnské oko má ovšem jedno prvenství mezi nimi jisté - patří co do počtu návštěvníků k nejvyhledávanějším atrakcím na světě. Dokonce se mu podařilo převálcovat i nejslavnější indickou památku Taj Mahal nebo tři velké pyramidy v Gíze.

Nepředstavujte si ale klasické ruské kolo s barevnými kovovými kabinkami. London Eye nese 32 klimatizovaných kabin, z nichž každá pojme 25 cestujících. V jednom okamžiku se tak na Londýnském oku může svézt až 800 návštěvníků, což je plně srovnatelné s počtem lidí, kteří by se mohli najednou svézt 11 legendárními červenými londýnskými doubledeckery.

Želva vs. London Eye

Jedna otáčka kolem celé osy trvá přibližně 30 minut. Zajímavostí je, že kolo nezastavuje pro nástup cestujících, neboť pohyb je natolik pomalý, že cestující jsou schopni pohodlně nastoupit i vystoupit. Pohybují se rychlostí pouhých 26 cm za sekundu. Pro srovnání - želva se pohybuje 2krát pomaleji!

Pohled z ptačí perspektivy

Výhled z kabinky je nezapomenutelnýVýhled z kabinky je nezapomenutelný

Londýnské oko nabízí nepřekonatelný výhled na panoramata hlavního města Anglie. Při jasné obloze dohlédnete až na padesát kilometrů. Spatřit tak můžete třeba i hrad Windsor. Na magicky podmanivý zážitek jen tak nezapomenete.

Při jízdě Londýnským okem přitom nemusíte sedět na jednom místě jako přikovaní, ale můžete se v klimatizované gondole procházet kolem dokola a dívat se všemi směry, jako byste právě byli na vyhlídkové plošině.

32 kabinek a poslední má číslo 33?!

Kolik je na něm vlastně kabinek?Kolik je na něm vlastně kabinek?

Jak už bylo řečeno, Londýnské oko má 32 kabinek. Každá kabinka, která váží okolo 10 tun, symbolicky reprezentuje jednu z 32 čtvrtí Londýna. Poslední kabinka má le číslo 33. Také vám to nějak nesedí?

Britové jsou poměrně pověrčiví. Asi by se tak nenašel nikdo, kdo by byl ochoten vstoupit do kabinky s číslem, které je odnepaměti znamením smrti a zkázy. Jednoduše proto byla třináctka vynechána a poslední kabinka získala číslo 33.

Slavné vysoké krásky se nejspíš vzájemně přitahují…

Oko se poprvé rozsvítilo do růžové barvyOko se poprvé rozsvítilo do růžové barvy

Jak jinak si vysvětlit, že slavná britská supermodelka Kate Moss byla na Londýnském oku už 25krát? To je vůbec nejvíc ze všech slavných britských celebrit a politiků.

V roce 2005 se Londýnské kolo celé zahalilo do růžové. A bulvár si také smlsl. Co že se vlastně oslavovalo? Bylo to vůbec první registrované partnerství uzavřené na tomto slavném kole.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpna

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/londynske-oko/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024