TOP 3 místa, která musíte navštívit ve východním Rakousku: z každého žánru jiný příběh

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 5. 2024 • Přečteno 538x

Rakouské dějiny jsou nám blízké a stejně tak příběhy, které se tady odehrávaly. Pojeďte na místa, která byla jejich kulisami: Mayerling, Dürnstein a Heldenberg.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Dovolená ve východním Rakousku? Možná to na první poslech nezní jako nejzajímavější nápad, ale síla země pyšnící se úchvatnou přírodou tkví v příbězích. Za každým městem, za každou tvrzí, hradem, či zříceninou hledejte chytlavou historii. Víc než v žánru pohádek se ale nesou na detektivní anebo alespoň dramatické linii. Pojďte se s námi začíst, radovat i malinko bát.

1. Tak trochu detektivní Mayerling

 Detektivní Mayerling Detektivní Mayerling

Máte rádi detektivky? A přijdou vám někdy trochu moc vykonstruované, neskutečné? Tak ta, kterou uslyšíte v bývalém císařském zámečku v Mayerlingu, je naprosto ze života – byť toho císařského.

Nejdřív trochu potrápíme mozkové závity. Že nám v Sarajevu zabili Ferdinanda, se děti učí už na základní škole. Že to nebyl syn císaře Františka Josefa, víte jistě také. Císař ale syna měl – jediného syna a následníka trůnu Rudolfa. A právě ten spáchal v Mayerlingu sebevraždu.

Aby bylo vše ještě pikantnější, ze života odešel i se svojí mladičkou milenkou Mary Vetserovou. Nebo že by to bylo trochu jinak? Pojďte si napínavý příběh poslechnout přímo na místo činu! 

2. Kremže a zřícenina hradu Dürnstein

Kremže je neodmyslitelně spjatá s hořčicíKremže je neodmyslitelně spjatá s hořčicí

Co má společného Kremže – město s 25 000 obyvateli – a zřícenina středověkého hradu Dürnstein? Čarovnou polohu na Dunaji v údolí Wachau, jehož krása byla po právu oceněna zápisem na seznam přírodních krás chráněných UNESCO. Široké, vápencové údolí, kterým protéká mohutný tok Dunaje. 

V létě je na řece čilá lodní turistická doprava mezi Kremží a klášterem v Melku – turisté na lodi usrkávají chladivý Aperol a pozorují úžasnou přírodní scenérii. Na svazích jsou tisíce rostlin vinné révy, z které na podzim místní vinaři vyrobí oblíbená vína. Alkohol je sice metla lidstva, ale v přiměřeném množství – však to znáte.

A ještě jedna pochoutka vás v souvislosti s Kremží asi napadne – samozřejmě hořčice! Lidi místní i z daleka provází už více jak 500 let a sám císař Maxmilián ji prohlásil za chutnější než hořčici francouzskou. A to už je to říct!

Dnes vám Kremže nabídne příjemnou procházku historickým centrem, několik kostelů, z nichž ten farní je prohlášen za „mladší sestru katedrály ve Vídni“, a zajímavé sousoší, které si dělá tak trochu legraci z mužů pod pantoflem.

Ať už zavítáte do Kremže v den všední, či sváteční, příjemné cukrárny a kavárny mají dveře vždy otevřené dokořán. 

Zřícenina hradu DürnsteinZřícenina hradu Dürnstein

Po sladké zahálce trochu sportu – když se chcete podívat na zříceninu hradu Dürnstein, musíte se trošku opřít do kolen – vypíná se na skalním ostrohu nad Dunajem. Ale nejde jen o samotnou zříceninu. Jde i o jednoho jejího slavného středověkého obyvatele, byť nebyl na hradě dobrovolně.

Legenda o Robinu Hoodovi, anglickém lidovém hrdinovi, je i v našich zemích poměrně známá. Tento anglický Jánošík olupoval bohaté mimo jiné proto, že právoplatný král, Richard Lví srdce,  se o zemi moc nestaral, raději válčil v křižáckých válkách nebo byl v zajetí – právě na hradě Dürnstein!

Legenda říká, že jeho věrný sluha jej tam našel podle písně. Ke známé písni si totiž kdysi dávno tito pánové přimysleli sloku, kterou znali jen oni dva – a tak milý sluha chodil od hradu k hradu, zpíval dotyčnou píseň, a až v Dürnsteinu, z hradní věže,  uslyšel „jejich“  sloku. Podle toho zjistil, kde jeho pán přebývá. A mohlo se jednat o ceně, za kterou jej jeho věznitel pustí na svobodu.  Odměnou za výstup na zříceninu vám bude nádherný výhled do kraje, a třeba si i zazpíváme!

Do Dürnsteinu se ale nejezdí jen za zříceninou. Je to vpravdě turistické městečko – má sice pouhých 900 obyvatel, ale různých obchodů, obchůdků a kaváren má celou řadu. K tomu krásné staré kamenné domky, křivolaké uličky – ideální k bezcílnému toulání.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

3. Památník v Heldenbergu

Omrkněte lipicány z blízkaOmrkněte lipicány z blízka

Hmmm, památník – to zní nějak učeně! Ve skutečnosti to je soubor několika různorodých atrakcí, kde si jistě vybere každý z vás. Pro pány kluky bude asi největším lákadlem Kollerovo muzeum veteránů – uvidíte tu jak auta z doby první automobilové výroby koncem 19. století, tak z první poloviny 20. století. Nejsou tu ledajaké značky – Porsche, Ferrari, Jaguar, Rolls Royce – co srdce ráčí.

Kdo má raději živé koně než ty pod kapotou, vystoupá o kousek výš a může na prohlídku stájí lipicánů – jde o nejstarší speciálně vyšlechtěné plemeno bílých koní, které tu zkušení jezdci trénují pro jejich budoucí kariéru – účinkování ve Španělské jezdecké škole ve Vídni. Celé učení trvá kolem 6 let a pak hurá do práce! Mimochodem, toto plemeno měl v oblibě i náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Českou stopu najdete i o kousek dále – v tomto výletním parku je místo posledního odpočinku maršála Radeckého, který, asi proto, že byl věrným spojencem Rakouské monarchie, je u nás trochu opomíjen. Za svého života dosáhl velkých vojenských úspěchů a vysoce si jej cenil i císař František Josef.   

Pokud se chcete přesunout ještě dále do historie, čeká na vás neolitická jeskyně se svými chýšemi a výstavou o tehdejším způsobu života. Pokud se vám ze všech těch atrakcí začíná trochu točit hlava, můžete strávit nějaký čas v klidu, procházkou anglickou zahradou. Tam všechny dojmy vstřebáte a ještě se trochu protáhnete před další cestou.

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 28. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-3-mista-ktera-musite-navstivit-ve-vychodnim-rakousku/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024