10 důvodů, proč s dětmi navštívit Vídeň: čeká tu příjemné objevování, zábava i mlsání

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 3. 2018 • Přečteno 34826x

Co takhle vídeňský řízek, obří kolo ve slavném Prátru, nejstarší zoo nebo projížďka fiakrem, jakým se vozili i císaři? To je jen malá ochutnávka.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Ve Vídni si můžete odpočinout i na pláži? Je dlouhá 250 m a nachází se na Dunajském ostrově.

Majestátní město na Dunaji s nezaměnitelnou atmosférou, o kterém už bylo tolik vyřčeno, a přesto je v něm pořád co objevovat. Vídeň láká nejen dospělé, ale i malé cestovatele. Ti si tu užijí od všeho trochu: poznají, jak se žilo na císařském dvoře, uvidí pandy v místní zoo, svezou se na obřím kole v Prátru, odpočinou si na pláži a hlad zaženou vídeňským řízkem. A to není vše! Tady je prvních 10 důvodů, proč je fajn jet do Vídně s dětmi.

1. Habsburkové vítají malé návštěvníky

Děti v rozlehlém parku u habsburské rezidence ShönbrunnDěti v rozlehlém parku u habsburské rezidence Shönbrunn

Kdo že to byli ti slavní Habsburkové? Odpověď na otázku, která všem dětem dříve či později vrtá hlavou, je nejlepší hledat přímo ve Vídni, někdejším sídelním městě habsburské monarchie.

Při návštěvě habsburských rezidencí Hofburg a Schönbrunn oceníte fakt, že v jazykové nabídce audioprůvodců je i čeština. Ale hlavně – děti jsou tu vítány! V Schönbrunnu je pro ně připravena speciální expozice, ve které se příjemnou formou dozvědí mnoho informací nejen o každodenním životě na císařském dvoře.

Kdo by chtěl v objevování pokračovat, může se přenést do minulosti třeba prostřednictvím návštěvy nedalekého muzea kočárů. Ostatně věděli jste, že právě v zrcadlovém sále Schönbrunnu koncertoval Mozart, když mu bylo pouhých šest let?

2. Za zábavou do Prátru

Obří kolo Riesenrad je jedním ze symbolů Vídně Obří kolo Riesenrad je jedním ze symbolů Vídně

Vídeňský Prátr je světoznámý zábavní park, zpřístupněný veřejnosti už v roce 1766 císařem Josefem II. Jeho symbolem je obří kolo Riesenrad – mistrovské dílo inženýrského umění 19. století. Povozit se dokola v jeho červených vagónech je zážitek pro všechny bez rozdílu věku.

Kromě rozhledu do okolí nabízí i rozhled do historie. Z původních třiceti se totiž na kole točí jen patnáct vagónů a ve zbývajících je umístěna mimo jiné historická expozice. Některé vagony byly přebudovány na luxusní restaurace, které uspokojí i nejnáročnější klienty. Pěkný suvenýr si odvezete, když si u fotostánku vytvoříte vlastní speciální momentku.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

3. Moderní nejstarší zoo na světě

Vídeňská zoo jako jediná chová pandy Vídeňská zoo jako jediná chová pandy

Vídeň se chlubí zoologickou zahradou, která byla zpřístupněna veřejnosti už ve 2. polovině 18. století, a je tak nejstarší zahradou svého druhu na světě. V parku u Schönbrunnu ji jako císařský zvěřinec založil František I. Štěpán Lotrinský roku 1752.

Vídeňská Tiergarten je jedinečná a láká návštěvníky třeba na to, že jako jediná na světě chová pandy velké. Na ploše asi 17 ha tu žijí koalové, afričtí sloni, gepardi, lední medvědi, vzácné želvy, keové, lachtani, tučňáci, strašilky a dalších asi 8500 zvířat více než 100 živočišných druhů.

Někdejší oranžerie byla přebudována na moderní pavilon s orangutany. Denně je možné vidět krmení zvířat, od jara do podzimu tu jezdí i speciální vláček. Návštěva vídeňské zoologické zahrady, která je spolu s okolním parkem součástí světového dědictví UNESCO, je prostě jedinečný zážitek.

4. Barevná architektura i slavné toalety

Barevný Hundertwasserův dům bude děti bavit Barevný Hundertwasserův dům bude děti bavit

Vídeň je rozmanité město, kde na vás na jednu stranu dýchne imperiální okázalost a přesunete se do starých časů, na druhou stranu si budete připadat i jako v ráji moderní architektury. A také jako v zajetí barev.

K nejpopulárnějším stavbám moderní architektury ve Vídni patří Hundertwasserův barevný a hravý Hundertwasserhaus, který se dětem bude líbit!

Zajímavou a praktickou zastávkou může být návštěva toalet v protilehlé Hundertwasser Village, rovněž navržených tímto architektem. A když už jsme u toalet – není od věci odskočit si také na secesní podzemní toalety v srdci města přímo na prestižní ulici Graben (Příkopy). Jsou nejstaršími veřejnými toaletami nejen ve městě, ale údajně i na celém světě.

5. Fiakry jako za starých časů

Centrem Vídně se dodnes prohánějí fiakry Centrem Vídně se dodnes prohánějí fiakry

Co to tu klape? Fiakry – koňmi tažené čtyřkolové vozy, které k Vídni neodmyslitelně patří tak jako třeba autobusy doubledeckeryLondýnu nebo žluté taxíky k New Yorku. Vozili se tu v nich členové císařského dvora i slavné osobnosti a dodnes jich desítky křižují zejména centrum Vídně, tzv. Innere Stadt. Tak jako za starých časů.

Stylově zde povozí i zájemce z řad dnešních návštěvníků hlavního města Rakouska. Kdo má rád koně, jistě ocení i možnost zahlédnout slavné lipicány přímo v jejich elegantních stájích v samém centru města.

6. Svěží zelená vždycky přijde vhod

Park Burggarten v centru Vídně Park Burggarten v centru Vídně

Až vás habsburská okázalost tak trochu vyčerpá, je nejvhodnější doba na odpočinek v parku. A že jich Vídeň má! Krásně zelené je i samotné centrum města, kde se děti mohou proběhnout třeba v někdejší církevní zahradě Burggarten. S trochou představivosti si mohou představovat, že neběhají, ale létají tak jako obří barevní motýli v sousedním Schmetterlinghausu, který je rovněž přístupný veřejnosti.

Klasikou je překrásný Stadtpark (Městský park). Nejrozsáhlejším parkem je ovšem ten na Dunajském ostrově Donauinsel. Láká na nekonečnou síť stezek vhodných na ježdění na kole i na bruslích, veslování, koupání v Dunaji, sladké nicnedělání i jiné radovánky.

7. Čokoláda, kam oko dohlédne

Dort Sacher vznikl právě ve Vídni Dort Sacher vznikl právě ve Vídni

Vídeň je město zasvěcené muzeím a galeriím. Právě tady lze navštívit slavnou Albertinu ukrývající mimo jiné jednu z největších grafických sbírek na světě. V očích malých cestovatelů ovšem hraje prim spíše Muzeum čokolády.

Je součástí čokoládovny Heindl, která zde funguje už od roku 1953. Ve výrobě sladké pochoutky tedy nejsou žádní nováčci. Tentokrát se ale nebude jen mlsat. Návštěvníci muzea se dozvědí i mnoho zajímavých informací o tom, jak se čokoláda vyrábí, odkud pochází, jaké jsou ty správné ingredience, co obnáší její balení… a, jak jinak, smlsnou si na čokoládě přímo z čokoládové fontány.

8. Vídeň dětem chutná

Vídeňský řízek je velký a tenký Vídeňský řízek je velký a tenký

Kdo by neměl rád řízek? A co teprve ten „pravý“ vídeňský, který je velmi tenký a velký. Často se ani nevejde na talíř. Pochutnají si na něm malí i velcí. A protože Vídeň je město mlsných jazýčků, nezapomeňte ochutnat i místní vyhlášený Sachrův dort, vynikající štrúdl anebo třeba tu nejlepší klobásu, prodávanou už nakrájenou u stánků snad za každým vídeňským rohem.

Na svačinku si stylově můžete dopřát třeba oplatky napolitánky od firmy Manner. Ty mají ve svém znaku Stephansdom – chrám sv. Štěpána, nepřehlédnutelnou dominantu města a nejvýznamnější místní svatostánek.

9. Co by kamenem dohodil

Malý cestovatel v centru Vídně Malý cestovatel v centru Vídně

Vídeň máme „za humny“. Pryč jsou doby, kdy se cesta mezi Vídní a třeba Prahou počítala na celé dny strávené v kočáru. Dnes se například děti v Brně mohou ráno začít těšit na vídeňské obří kolo v Prátru a před polednem už se na něm vozí.

Z Brna do Vídně je to dokonce blíž než do Prahy. Krátká cesta nikoho neunaví a blízkost Vídně tak může lákat i k opakovaným návštěvám. A to se hodí. Vídeň je město, které je třeba užívat si opakovaně.

10. Vše vídeňské na vlastní kůži

Socha Johanna Strausse v Městském parku Socha Johanna Strausse v Městském parku

Pořád je o nich slyšet a teď už konečně děti poznají „vídeňské klasiky“ na vlastní kůži. Vídeňský řízek sice pravděpodobně z Vídně původně nepochází, ale je tu doma. „Vídeňskou kávu“ takto označenou sice dospělí na nápojovém lístku jen tak nenajdou, ovšem být ve Vídni a nezavítat do jedné z místních kultovních kaváren by byl skoro hřích.

A co takový vídeňský valčík? Známý tanec se tu tančí mimo jiné na každoročním slavnostním Plese v Opeře, a to na melodie věhlasných vídeňských hudebních velikánů. Odkud že pochází Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji, jehož nápěv zná snad každý?

Co je vídeňské, to je fajn. Takže – na shledanou ve Vídni!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-s-detmi-navstivit-viden/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024