10 důvodů, proč navštívit Rakousko: Krajinou hojnosti za potravou duše i těla. Jakou? Čtěte!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16959x

Vídeňský řízek, bábovku nebo linecké cukroví budete zapíjet skvělým vínem a hrát vám k tomu bude Liszt nebo Mozart. Jedině v Rakousku.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Cestovat a poznávat nová místa se dá, i když zrovna nemáte čas ani finance na delší dovolenou. Stačí navštívit pohostinné Rakousko na dosah českých hranic a strávit tam pár prima dní. Kombinace nádherné přírody, čerstvého horského vzduchu, dobrého jídla a pití, moderního umění, okouzlující architektury a nákupů je to pravé. A pozor, tím výčet důvodů, proč se vydat právě sem, rozhodně nekončí.

1. Poznejte jeden z nejslavnějších obrazů světa

BelvedereBelvedere

Nechte čas plynout a v Galerii Belvedere ve Vídni se kochejte jedním z nejslavnějších a nejčastěji reprodukovaných obrazů, které kdy Gustav Klimt, velikán rakouského malířství, namaloval. Světoznámý Polibek, obraz zachycující milenecký pár zalitý světlem, však zdaleka není jediným originálním obrazem v Belvederu.

Na Belvedere se určitě vyplatí vyhradit si pár hodin, v klidu si jej projít a prohlédnout si poutavé expozice i výstavy. V Horním Belvederu naleznete třeba strhující díla Renoira, Schieleho, van Gogha, Kokoschky a dokonce i největší sbírku Klimtových děl na světě. V Dolním Belvederu a v Oranžerii nevynechejte impozantní příležitostné výstavy.

2. Navštivte nejlepší místo pro život

Život je krásný, když víte, jak si ho užít. Ve Vídni tomu uvěříte. Kdyby jí prvenství letos (2016) nevyfouklo australské Melbourne, stala by se rakouská metropole již posedmé v řadě nejlepším místem pro život. Žebříček sestavuje poradenská společnost Mercer na základě různorodých kritérií. Rozhoduje například míra bezpečnosti, šíře kulturní nabídky, politická stabilita aj.

I krátká procházka Vídní je osvěžující. Protentokrát ji ale zkraťte ve prospěch nákupů, gastronomie a zážitků z cestování. Byl by hřích neochutnat pravý vídeňský dort Sacher nebo ten nejlepší řízek na světě. Řeč je samozřejmě o vídeňském řízku z telecí kýty, smaženém na másle a velkém jako „sloní ucho“.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

3. Přijměte pozvání na tradiční vánoční trhy

Vánoční trhy v SalzburguVánoční trhy v Salzburgu

Letos se svým předvánočním časem naložte tak, aby vám bylo opravdu dobře. Namísto pobíhání se smetákem v ruce raději navštivte vánoční trhy. Přední místo mezi těmi rakouskými zaujímá innsbrucký staroměstský vánoční trh. Innsbruck leží v bezprostředním podhůří Alp a právě toto pohoří tvoří snovou scenérii všech pěti innsbruckých vánočních trhů.

Čtení na podobné témaAdventní Graz: město, které září nejen o VánocíchPřečíst

I když na to jinak nejste, k Vánocům se romantika tak nějak hodí. Přesvědčí vás o tom třeba romantický vánoční trh na historickém náměstí městečka Steyr. Nejen Rakušané, ale i Italové a Němci věří, že právě tady pobývá v době adventu Ježíšek. Využijte šance a projděte se středověkými uličkami v doprovodu ponocného nebo zhlédněte starodávné loutkové divadlo.

4. Vydejte se na výlet do starobylého Lince

Cest za památkami, uměním, historií a zajímavostmi není nikdy dost. Proto se nechte zlákat k návštěvě třetího největšího města Rakouska, provoněného skvělými lineckými koláčky, které se tu pečou už od roku 1653. V roce 2009 bylo toto město s velkým přístavem na Dunaji, jež je spojením průmyslu, kultury a přírody, prohlášeno evropským hlavním městem kultury.

V hornorakouském Linci určitě navštivte budovu Ars Electronica Center, centrum pro technologické inovace a vizionářské mediální umění. Nechte se zaujmout jeho přitažlivým architektonickým pojetím i novými formami prezentace. Neotřelý estetický zážitek slibuje také Muzeum umění Lentos, jež vypadá jako loď zakotvená u břehů Dunaje.

5. Obdivujte naleštěné krasavce na silnicích

Museum Roll-RoyceMuseum Roll-Royce

Kdybyste měli uhádnout, kde stojí největší muzeum automobilů značky Rolls-Royce na světě, zrovna tohle místo by vás asi nenapadlo. Kdo tipuje americký středozápad, některý ze Spojených arabských emirátů nebo třeba Británii, pořádně se mýlí. Tyto extrémně luxusní a drahé automobily mají totiž své vlastní muzeum v malebném rakouském Dornbirnu.

K vidění je tu víc než tisíc exemplářů. Většina z nich přitom odkazuje na dobu, kdy se značka Rolls-Royce těšila největší slávě. Zlatým hřebem expozice jsou pak automobily, které patřily slavným majitelům. Je tu auto Jiřího V., krále Edwarda VIII., královny matky Alžběty, diktátora Franciska Franca a mnoha dalších. Součástí prohlídky je i plně funkční dílna.

6. Vyrazte na lyže, a to klidně i v srpnu

Zkuste si představit Rakousko bez hor a lyžování. Nejde to, že ne? Pokud Češi míří na hory za sněhem, jejich nejčastějším cílem se stává právě Rakousko, které je k nám nejblíže a navíc je levnější a pohostinnější než módní Francie. Nezapomenutelné zážitky si odvezete z pobytu v tyrolském ledovcovém lyžařském středisku Hintertuxský ledovec, kde se lyžuje celoročně.

Perfektní volbou pro pokročilé lyžaře je například St. Anton, nejsportovnější a nejluxusnější středisko v Rakousku. Lyžařští začátečníci, kteří zatím nepotřebují široká střediska, si oblíbili skiareál Alpbach v srdci Tyrolska. Svah do střediska je ideální pro jízdu pluhem po lekcích lyžování. Rodiny s dětmi zase vyhledávají příjemně nenáročné sjezdovky v Obergurglu.

7. Zajděte si na skvělé jídlo a pití

V Rakousku ochutnejte jablečný závinV Rakousku ochutnejte jablečný závin

Máte rádi kulinářské cesty po světě? Považujete se za gurmány? Toužíte ochutnat krajové speciality? Pokud jste alespoň jednou odpověděli „ano“, stane se Rakousko vaší srdcovkou. Rakouská kuchyně ale není jen vídeňská, takže na pomyslném jídelním lístku objevíte i celou řadu regionálních specialit. Ty zpravidla sází na jednoduchost, tradici a lokální suroviny.

Ochutnejte tradiční hovězí polévku s různými přísadami. Sváteční oběd se obvykle neobejde bez silného hovězího vývaru se špekovými knedlíčky. Dokonce i sám císař František Josef I. miloval polévku s kusem zadního hovězího. Vy poobědvejte třeba těstovinové fleky se zelím a jako sladkou tečku si dopřejte jablečný závin, rakouské vdolečky či vídeňskou bábovku.

8. Objevte krásu památek UNESCO

Když přijde řeč na památky ze seznamu světového dědictví UNESCO, stojí si Rakousko opravdu skvěle. Pochlubit se totiž může hned devíti pamětihodnostmi. Jednou z nich je třeba Semmeringská železnice, první horská železnice na světě. Její trať, jež byla zprovozněna v roce 1854, spojuje město Vídeň se Štýrským Hradcem, druhým největším městem v zemi.

Také historické centrum Štýrského Hradce, jemuž se někdy přezdívá rakouské hlavní město požitků, patří mezi UNESCO památky. Snoubí se tu prvky gotické, renesanční, barokní i futuristické architektury. Místní rádi navštěvují trhy s čerstvými produkty. Koncentrace tržnic je tu dokonce největší v Evropě. Po ochutnání místní domácí šunky už nebudete chtít jinou.

9. Nechte si zahrát k tanci či poslechu

V Rakousku navštivte některý z mnoha festivalů po celý rokV Rakousku navštivte některý z mnoha festivalů po celý rok

Hudba představuje jeden z nejvyužívanějších způsobů, jak si instantně zlepšit náladu a doplnit chybějící energii. A co víc – hudba a cestování jdou skvěle dohromady. Vždyť i rakouským velikánům hudby, mezi něž patřil Haydn, Liszt, Mahler či třeba Mozart, bylo cestování nekončící hudební inspirací. Na cestách po světě oslňovali své publikum a sbírali nápady.

Obzvlášť bohatá festivalová kultura je jednou z předností Rakouska. Po celé zemi probíhají rok co rok více než dvě stovky hudebních a tanečních festivalů. Jejich pestrost a originálnost čerpá z krajinné a kulturní rozmanitosti země. Jedním z nejvýznačnějších hudebních, ale i divadelních festivalů v zemi je ten Salcburský, pořádaný už od roku 1920.

10. Opájejte své smysly lahodným vínem

Další možností, jak prozkoumat Rakousko, je poznávat tisícileté umění místních vinařů, pěstujících a vyrábějících víno tradičními metodami, avšak s pomocí nejmodernějších postupů a technologií. Réva se tu pěstuje od rovinatých nížin u Dunaje až po svahy hornatého Štýrska. Rakouská vína se vyznačují vysokými hodnoceními a skvělou, perfektně vyváženou chutí.

Obdivovatelé vína a architektury si nedají ujít návštěvu osobitého centra vína a kultury Dolního Rakouska. LOISIUM, svět vína a zážitků, je nejslavnějším vinařským centrem v zemi. Tvůrcem návrhu je věhlasný architekt Steven Holl. Návštěvní centrum nad zemí střídá podzemní svět sklepů, jímž návštěvníci vstoupí do neskutečného světa smyslů a smyslovosti.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-rakousko/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024