Španělská jezdecká škola ve Vídni: užijte si tréninky nebo galavečery s lipicány

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 3. 2017 • Přečteno 14749x

Španělská dvorní jezdecká škola ve Vídni je spojena výhradně s jedním koňským plemenem – s lipicány.

Vyberte si z našich zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Může být trochu matoucí, že se Španělská jezdecká škola nachází v hlavním městě Rakouska. Je to zvláštní kombinace dvou kultur, která však v posledku působí zcela harmonicky. Jedná se o španělský styl, někdy nazývaný „lipicánský balet“, který se vyučuje a představuje veřejnosti v nádherné barokní atmosféře Hofburgu.

Chov koní

Chov koníChov koní

Španělská dvorní jezdecká škola ve Vídni je spojena s jediným koňským plemenem – s lipicány. Jedná se o velmi staré plemeno, jehož počátky sahají až do 16. století do vesnice Lipica, ležící na území současného Slovinska. Chovná základna koní speciálně pro tuto školu se nachází ve městě Piber nedaleko Štýrského Hradce.

Čtení na podobné témaLipica: město bílých koní LipicánůPřečíst

Vybraní mladí hřebci jsou posíláni do Vídně, kde procházejí dlouhým – 5 až 7 let trvajícím – výcvikem. Poté se účastní dopoledních tréninků, které jsou za poplatek přístupné veřejnosti, nebo večerních představení. Koně jsou velmi odolní a proslavení svou dlouhověkostí. Můžete obdivovat výkony hřebců i ve věku 20, nebo dokonce 25 let.

Lipicáni jsou středně velcí teplokrevníci a v naprosté většině mají bílou barvu. Je však tradicí, že Španělská škola vlastní i jednoho hnědáka. Koně nejsou vhodní pro dostihy, jsou spíše vytrvalí než rychlí. Zajímavostí je i jeho blízký příbuzenský vztah se Starokladrubáky z hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Nádherná budovy jízdárny

Veškerá představení a tréninky se konají v nádherné budově jízdárny. Tu nechal postavit v barokním stylu stavitel Joseph Emanuel Fischer. Jedná se o monumentální stavbu s překrásnou výzdobou. Už od počátku byla koncipována jako jízdárna, ale zprvu sloužila šlechtické mládeži k tréninku jezdectví. Umění Španělské jezdecké školy bylo roku 2015 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Jízdárna se nachází v samém centru rakouské metropole, na náměstí Michaelerplatz v areálu bývalého sídla Habsburků, Hofburgu. V nejbližším okolí můžeme navštívit galerii Albertina nebo budovu rakouského parlamentu či vídeňské radnice. Přímo naproti jízdárně se tyčí jedna z dominant města, kostel sv. Michala. I centrální náměstí Stephanplatz, na kterém začíná Korutanská třída je vzdáleno méně než kilometr odsud.

Při cestě metrem je nejlepší vystoupit na stanici Herrengasse. Lze využít i některé z tramvajových linek, které zastavují na zastávce Stadiongasse/Parlament, a projít přes zahrady Hofburgu. Přímo na náměstí Michaelerplatz pak staví na stejnojmenné zastávce i autobus. Cesta vlastním autem se příliš nedoporučuje, neboť v centru města je parkování, tak jako v jiných metropolích, komplikované a drahé.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Program a ceny (2017)

Pro veřejnost jsou přístupné obvykle od úterý do pátkuPro veřejnost jsou přístupné obvykle od úterý do pátku

Prakticky po celý rok je možné podívat se na dopolední tréninky, které začínají v 10 hodin. Pro veřejnost jsou přístupné obvykle od úterý do pátku. Ceny za tyto prohlídky bez jakékoli slevy stojí asi 15 eur. Senioři, studenti a děti mají cenu nižší. Téměř denně se pak konají odpolední a večerní představení.

Ačkoli se v sezóně konají i tři představení denně, vstupenky jsou vždy rychle vyprodány. Cena za představení pro dospělého bez nároku na slevu činí přibližně 18 eur. Největším, ale samozřejmě i nejdražším zážitkem jsou pak večerní galapředstavení, která jsou také mimořádně populární. Konají se několikrát měsíčně, jsou velmi prestižní záležitostí a jejich cena se odvíjí od místa – od 37 až po astronomických 217 eur.

Další služby

Jelikož se jízdárna nachází v areálu Hofburgu, je zde mnoho možností k občerstvení, k ochutnávce slavného Sacher dortu či k nákupům suvenýrů. Přímo v prostorách školy je otevřen malý obchod, který prodává suvenýry související s lipicány. Je možné zde koupit prakticky všechno s touto tematikou – knihy, kalendáře, hrníčky, šperky, DVD, trička, čepice, tašky, hračky…

V prostorách školy je možné si pronajmout sál či restauraci. Největší a nejbohatší obdivovatelé koní si dokonce mohou koupit i lipicána. Samozřejmě nejsou na prodej všichni a cena za ty, kteří jsou na prodej, se pohybuje řádově v tisících eur.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/spanelska-jezdecka-skola-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024