Salcbursko s dětmi: kam vyrazit, aby si Alpy užili velcí i malí

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 5. 2020 • Přečteno 14258x

Salcbursko není pouze rájem lyžařů, má co nabídnout návštěvníkům po celý rok. Níže najdete tipy, jak si užít letní alpské dobrodružství i s dětmi.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Rakouská spolková země Salcbursko leží v Alpách u hranic s Německem a částečně sousedí i s Itálií. V zimě se sem sjíždí lidé z celé Evropy do lyžařských středisek, na jaře je pak nahradí turisté a horolezci. Chcete vyrazit na dovolenou do Alp, ale máte strach, jestli se vaše děti nebudou na horských túrách nudit? Poradíme vám, jak si dovolenou v Salcbursku užít tak, aby se bavili malí i velcí!

Na hřebeny hor vás může vyvézt lanovka

Na vrcholky se můžete pohodlně vyvést lanovkouNa vrcholky se můžete pohodlně vyvést lanovkou

Pokud nechcete každý den trávit na přechodu hor, doporučujeme si dovolenou raději předem naplánovat, jinak se může dovolená v Rakousku velmi prodražit. Pokud hodláte využívat horské lanovky, díky kterým si můžete užít hřebenovky i bez náročného výstupu, zajít do termálních lázní či muzea, doporučujeme zvážit SalzburgerLand Card. Její cena je 66 € na 6 dní, pro děti pak polovina.

Jak je v Rakousku zvykem i u skipasů, třetí a další dítě je zdarma. Kartu lze zakoupit v infocentrech a můžete ji využít na vstupy do asi 190 atrakcí, včetně desítek koupališť či termálních lázní, hradů a zámků, muzeí, přírodních zajímavostí, sportovišť, na desítky lanovek a také zpoplatněné vysokohorské silnice. Vzhledem k obvyklé ceně letních lanovek kolem 20 € za zpáteční jízdenku se vám při týdenní dovolené karta opravdu vyplatí.

Aktivit pro děti je spousta

Rodiny s dětmi na konci dne po túře na hřebeni ocení například velké množství koupališť s atrakcemi, hledejte je pod názvem Erlebnisbad či Erlebnis-Therme, termální lázně s tobogány a jinými lákadly pro děti. Uznejte, že relax v termálních lázních s výhledem na vrcholky hor a zároveň zábava pro děti, to je ideální zakončení dne. 

Co ale podnikat kromě horských túr? Přinášíme seznam top míst, kam s dětmi v Salcbursku vyrazit:

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

1. Bobové dráhy

SommerrodelbahnSommerrodelbahn

V celém Salcbursku najdete množství bobových drah, které jsou velkým lákadlem pro děti a mnohdy ještě adrenalinovějším zážitkem pro dospělé. Hledejte je pod názvem Sommerrodelbahn. Najdete je například ve Stroblu, Fuschlu či Abtenau.

2. Salcburské Freilichtmuseum

FreilichtmuseumFreilichtmuseum

Největší muzeum Rakouska se nachází nedaleko Salzburgu. Jedná se o skanzen, který se rozkládá na ploše přes 50 hektarů. Z celé spolkové země Salcbursko byly postupně rozebírány a převáženy domy z 16. až 20. století, aby se následně postavily a zrestaurovaly právě zde. Na 100 budov je uspořádáno podle jednotlivých regionů Salcburska. Skanzen ukazuje nejen tradice bydlení, ale také zemědělství, léčitelství a řemesel.

Většina domků, včetně historické školy, je vybavena a zcela přístupná, děti tak mohou nahlédnout do života svých vrstevníků před stovkami let. Nečekejte červené provázky a cedulky „nedotýkat“, jak jste zvyklí z našich zámků, děti si mohou klidně například vyzkoušet, jak (ne)pohodlné byly staré školní lavice. U zemědělských budov se pak pasou kozy a pobíhají slepice. Zážitek je opravdu komplexní.

Trasa vedoucí skanzenem má sice pouze 7 km, pokud ale procházíte jednotlivé domečky, strávíte v muzeu mnoho hodin. V areálu se nachází několik možností občerstvení a v případě, že vás prohlídka vyčerpá, jezdí zde i historický vlak, který staví v každém „regionu“. 

3. Hrad Mauterndorf

Hrad MauterndorfHrad Mauterndorf

Ačkoliv je hrad ve vesničce Mauterndorf známý především jako letní sídlo nacistického pohlavára Hermanna Göringa, je dnes připraven na turisty z mnoha zemí, a především na dětské návštěvníky. Pro německy nemluvící jsou k dispozici i české audioprůvodce ve dvou verzích – pro dospělé a pro děti. Mezi verzemi prohlídky můžete v průběhu střídat, a tak si i dospělí mohou poslechnout nejen historii hradu, ale i příběhy pro děti, které vypráví hradní myši. 

Můžete se procházet dle libosti vybavenými místnostmi s dobově oblečenými voskovými figurínami a v jídelním sále si můžete také vyzkoušet středověké kostýmy a sednout si ke stolu jako skutečný šlechtic. Volná prohlídka tak dává prostor dětské fantazii a hrám.

4. Keltská vesnička v Stoanabichlu

Keltská vesničkaKeltská vesnička

Na místě, kde byly archeology nalezeny doklady o keltském osídlení, započala v roce 2001 výstavba repliky keltské vesničky. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do života obyvatel Alp asi před 2700 lety.

Jak přiblížit toto téma dětem? Zkuste to přes animované filmy! Ve vesničce tak můžete dětem ukázat, jak by asi vypadala skutečná obydlí Asterixe a Obelixe nebo princezny Meridy z filmu Rebelka. 

5. Gollingský vodopád

Gollingský vodopádGollingský vodopád

Nenáročný, ale dobrodružný pěší výlet můžete podniknout ke Gollingskému vodopádu. Trasa vede přes spoustu můstků, žebříků a schodů v nádherném lese. Túra k vodopádu trvá asi půl hodiny z parkoviště v Golling an der Salzach. Vodopád měří 76 metrů a díky lávkám, můstkům a žebříkům se můžete podívat až nahoru, kde vyvěrá z krasové jeskyně. Vodopád patří k největším rakouským vodopádům, každou sekundu proteče vodopádem 15 000 litrů vody!

Pokud chcete výlet v Gollingu ještě okořenit, doporučujeme prohlídku Gollingské rokle s průvodcem. Nejenže se zajímavě a poutavě dozvíte o vzniku roklí a soutěsek, ale na konci asi dvouhodinové prohlídky vás čeká 800 metrů ocelového lana, na kterém se v sedacím úvazku doslova proletíte nad divokou vodou v rokli. 

6. Ledová jeskyně Werfen

Ledová jeskyně WerfenLedová jeskyně Werfen

Ledová jeskyně Eisriesenwelt ve Werfenu je největší ledová jeskyně na světě. V nitru hory Hochkogel v nadmořské výšce 1641 m n. m. se rozkládá 42 km dlouhá jeskyně, jejíž první kilometr je celý pokrytý ledem. 

Nemusíte mít strach z několikahodinového výstupu ke vchodu jeskyně, tam vás od parkoviště doveze nejprudší rakouská lanovka se sklonem až 50 °. Vstupní portál je vysoký i široký okolo 20 metrů, připravte se, že jakmile jím projdete, teplota nestoupne nad 0 °C, i v létě proto nezapomeňte kromě pevné obuvi na teplé oblečení. 

7. Visutý most na Stubnerkogelu

Visutý most na StubnerkogeluVisutý most na Stubnerkogelu

Pokud zavítáte do údolí Gastein, rozhodně se nebudete nudit. Kromě množství termálních lázní, především v centru údolí, městečku Bad Gastein, je údolí obklopeno dechberoucími vrcholy Vysokých Taur. Nejjednodušší je vydat se na horu Stubnerkogel, kam vás přímo z Bad Gasteinu doveze lanovka.

Nahoře vás pak čeká nejvyšší visutý most v Evropě. 140 metrů dlouhý most se nachází ve výšce 28 metrů nad zemí. Konstrukci z ocelových lan dokáže vítr docela lehce rozhoupat, a tak to není nic pro slabší povahy. Na Stubnerkogelu vede mnoho turistických tras, které vedou mnohdy širokými a ne příliš strmými cestami, takže je to ideální místo na túru i pro rodiny s dětmi v kočárku.

8. Solné doly Hallein

Solné doly HalleinSolné doly Hallein

Ne nadarmo nese hlavní město regionu jméno Salzburg – Solnohrad. Již v pravěku zde vznikaly solné doly, díky kterým mohli lidé uchovávat potravu delší dobu, což znamenalo důležitý krok ve vývoji lidstva.

Čtení na podobné témaSolné doly v Halleinu: užijte si zajímavou prohlídku a těšte se na skluzavkuPřečíst 

Jedny z dolů, které můžete navštívit, se nachází v pohraničním městečku Hallein. Keltské doly nebyly dlouhá staletí využívány, až v 16. století se zde opět začala těžit sůl a v těžbě se pokračovalo až do 90. let minulého století. 

Prohlídka takového dolu je zábavná pro všechny, děti do 4 let však mají vstup zakázán. Doporučujeme také návštěvu zvážit pohybově indisponovaným osobám, na prohlídce vás totiž čekají skluzavky mezi jednotlivými patry dolu či plavba loďkou.

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/salcbursko-s-detmi/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024