Rosslynská kaple: malý kamenný kostelík opředený tajemstvím

Helena Svatoňová Helena Svatoňová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20379x

Rosslynskou kapli najdete stát v zeleni malebného skotského venkova asi 11 km od centra Edinburghu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do EdinburghuZobrazit zájezdy

Roku 1446 pocítil sir Vilém St. Clair, třetí hrabě orknejský a lord z Rosslynu (ross“ znamená kopec a lynn vodopád), vděčnost za požehnání, jehož se mu v životě dostalo. Rozhodl se, že vystaví přenádhernou katedrálu jako poděkování Bohu za všechno, co ho potkalo.

Dokončena však byla pouze východní loď, dnešní Rosslynské kaple. Smrtí sira Viléma v roce 1484 se totiž práce zastavily. Tehdy byla před dokončením pouze hlavní loď. Sir Oliver St. Clair, nejstarší syn z druhého manželství sira Viléma, zdědil pozemky a majetky náležející k Rosslynu.

Společně se synem budovu zastřešili, ale ambiciózní plán na výstavbu obrovského kostela křížového půdorysu opustili. Postupem času vešla hlavní loď ve známost jako Rosslynská kaple.

Kde se kaple nachází?

Rosslynskou kapli najdete stát v zeleni malebného skotského venkova asi 11 km od centra Edinburghu. MHD jezdí téměř až k ní. Zvenku je to malý kamenný kostelík, který vás upoutá atmosférou klidu a zároveň naplní zvědavostí, jak asi vypadá uvnitř, když je tak pěkně zdobený zvenčí.

Interiér kaple

Po vstupu dovnitř dojdete pravděpodobně okamžitě k názoru, že vám na její prohlídku 10 minut stačit nebude. Její stěny, sloupy, ba i strop je pokryt nesčetným množstvím ornamentů. Mnohé z nich byste ani v kapli, jakožto posvátném církevním místě, nečekali.

Najdete zde řadu zelených pohanských mužů, andělů, ovšem i padlých andělů, ďáblů, hvězd, slunce i měsíc a řadu rostlin. Každá řezba rostliny nebo byliny měla svůj esoterický význam. Kamenná lilie v kapli představovala čistotu Panny Marie. Kosatec nebo fleur-de-lys připomínal kopí, které proklálo bok Krista na kříži.

Byl to také znak St. Clairů, neboť naznačoval Kristův původ z Davidova královského rodu. Najdete tam i rytiny zobrazující kaktusy a kukuřici. Jak se tam asi dostaly, když byla kaple dostavěna až po objevení Ameriky. Že by důkaz, že Kolumba předstihli Skotové?

Nebojte se, že nějaký důležitý detail přehlédnete. U dveří naleznete k zapůjčení velice přehlednou mapku všech rytin a ornamentů.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

Krypta opředená tajemstvím

V poslední době se tato kaple stala předmětem otázek, co že se v rosslynské tajné kryptě ukrývá. Stala se velice často navštěvovaným poutním místem opředeným příběhy o pokladech, hrobech, templářích, relikviích, obzvláště po vydání románu Dana Browna Šifra mistra Leonarda.

Pravdou je, že tzv. tajná krypta v Rosslynské kapli je hrobkou rodu St. Clair. Pod kaplí se neukrývá žádný poklad ani ztracené svitky či svaté relikvie. Autoři pseudohistorických knih si je vymysleli. Rosslynská kaple je křehká stavba, která staletími zanedbávání hodně utrpěla.

Je nanejvýš nepravděpodobné, že by kdy pod kaplí byly povoleny rozsáhlejší vykopávky, nikoli proto, že by nadace Rosslyn Chapel Trust měla co skrývat, ale proto, že by nedošlo k ničemu jinému než k dalšímu poškozování kaple. Po protestantské reformaci ponechala rodina St. Clair Rosslynskou kapli nadobro svému osudu.

Dočkala se oprav až na výzvu královny Viktorie, která dala v 60. letech 19. století podnět, aby se tento středověký poklad obnovil a znovu začal sloužit veřejným bohoslužbám.

Plány na výstavbu

Když začal Vilém St. Clair plánovat při Rosslynu kolegiátní kostel, rozhodl se začít východní lodí. Pokusíte-li si představit půdorys kompletního kolegiátního kostela, jež by býval byl ve tvaru kříže, východní kaple měla tvořit úplný vršek či hlavu kříže.

Východní loď měla sloužit jako rodinná kaple St. Clairů. Měl v ní být umístěn hlavní oltář, kde by kněz sloužil zádušní mši za zesnulé St. Clair a kam by mohla rodina chodit ke svatému přijímání. Byla to rovněž kaple, do níž nechal Vilém z hrobů přemístit a znovu pohřbít své předky a v níž měl on sám, jeho manželky, děti i další generace potomků spočinou navěky.

Má se za to, že Rosslynská kaple byla zřejmě vybudována na základech nějaké starší stavby. Pokud tedy na tomto místě podzemní prostory již existovaly, dávalo by je smysl znovu využít. A tak byly položeny masivní základy, pohřební komory se tesaly přímo do rostlé skály, a na nich byla vystavěna sakristie.

Sakristie

Sakristii, do níž se vchází po strmých kamenných schodech v jihovýchodním rohu kaple, se často nesprávně říká krypta. Jak stará tato kaplička je, není přesně známo, ale je možné, že je o mnoho let starší než hlavní kaple. Je také dost dobře možné, že mohla náležet k některé jiné části stavby, snad i původního hradu.

Přesný účel sakristie zůstává záhadou již po celá staletí. Když byla kaple dokončena, uchovával si kněz v sakristii ornát a zde se také převlékal před sloužením mše. Někteří se domnívají, že sakristie snad byla využívána jako poustevnická cela, jako dámská kaple nebo dokonce jako prostor vyhrazený v kostele pro malomocné.

Krypta pod Rosslynskou kaplí i větší část sakristie jsou vytesány již v rostlé skále, tvořené pískovcem. Krypta pod Rosslynskou kaplí byla vytesána jako hrobka pro rodinu St. Clair. Ještě během stavebních prací na kapli nechal sir Vilém přemístit a znovu pohřbít ostatky svého otce, děda i ostatních předků právě do této krypty.

Po dalších 200 let byli St. Clairští hrabata, lordi, rytíři, zemané, dámy i děti pohřbíváni do krypty pod Rosslynskou kaplí. V roce 1650 sem byl k věčnému odpočinku uložen poslední z rodu St. Clair, pohřbený ve zbroji.

Helena Svatoňová

Helena SvatoňováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Skotsko (Edinburgh)

Živé centrum Skotska

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Edinburghu

Zájezdy do Edinburghu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rosslynska-kaple/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024