Jostedalsbreen: největší ledovec kontinentální Evropy

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 4. 2018 • Přečteno 12517x

Ledovec pokrývá plochu téměř 500 km² od nadmořské výšky 300 do 2 000 m n. m.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Norsko je severským královstvím přírodních úkazů a scenérií. Právě kvůli nim sem ročně míří milióny turistů. Prim ale hraje v oblasti ledovců. Na jeho území, v Národním parku Jostedalsbreen, se totiž nachází stejnojmenný ledovec, který je největší v kontinentální Evropě.

Ledovec pokrývá plochu téměř 500 km² od nadmořské výšky 300 do 2 000 m n. m. Na několika místech ledovec sahá do údolí zarývajících se do skal, a tak je snadné spatřit jeho ustupující splazy.

Ledovcový splaz Briksdalbreen

BriksdalbreenBriksdalbreen

Jedním z nejznámějších míst, kde lze největší kontinentální ledovec Evropy spatřit, je jeden z jeho bočních splazů Briksdalbreen, který leží na konci Oldedalenského údolí. Silnice vedoucí údolím se vine malými vesničkami podél řeky a jezer.

Na několika místech je pak ke spatření několik dalších splazů, z kterých vyvěrají potoky napájející všudypřítomné vodopády. Na konci této silnice lze zanechat auto nebo kolo a vyrazit pěšky na asi dva kilometry dlouhou procházku, kterou ukončíte přímo u jezera v nadmořské výšce 346 m n m. Jezero je naplňováno vodou právě ze splazu Briksdalbreen.

Ledovcový splaz Boyabreen

Unikátní evropský ledovecUnikátní evropský ledovec

Pomalu, ale jistě se nezadržitelně na naší cestě blížíme do přístavního města Bergen. Objíždíme fjordy, projíždíme údolími a malými vesničkami. Nad námi v horách leží ledovec Jostedalsbreen.

Skoro celý den tušíme jeho ledovou přítomnost. Na sever od městečka Fjaerland po levé straně silnice ještě na chvíli zastavujeme a fotíme si další z ledovcových splazů – Boyabreen. I on naplňuje svou tající vodou nevelké jezero.

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

Račte se poučit

Procházka po ledovciProcházka po ledovci

Při procházce k oběma splazům je umístěno několik naučných cedulí, z kterých se pozorný čtenář dozví mnoho zajímavostí o ledovcích a jejich významu v přírodě. Dozví se, jak ledovce vznikaly v době ledové, aby postupným oteplováním opět začaly mizet.

Dozví se, že v 17. století vrcholila tzv. malá doba ledová, kdy ledovce opět nabyly na své mocnosti, a dokonce svým přibývajícím ledem ničily i okolní vesnice. Dozví se, že tání ledovců je ovlivněno nejen teplotou, ale i množstvím každoročních srážek.

Zajímavá je i historie dopravy přes ledovce. V dávných dobách bylo na ledovcích neobyčejně živo. V době, kdy totiž neexistovaly v regionu silnice, dopravovali se lidé i zvířata v karavanách ze severu na jih Norska právě přes ledovce.

Norové si uvědomují celosvětový význam ledovců jako zásobárny vody pro celosvětovou populaci. Platí tedy v jejich nejbližším okolí nejvyšší stupeň ochrany přírody.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jostedalsbreen/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024