Geirangerfjord: několik kilometrů dlouhý ledovcový fjord

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 4. 2018 • Přečteno 12935x

Jedním z hlavních lákadel vyhlídky do fjordu je pohled na vodopády.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Po zdolání dechberoucí silnice zvané Trollstigen (cesta trollů) pokračujeme údolím Valldal směrem na jihozápad. Údolí nás přivádí k velkému fjordu Storfjord, jehož součástí je i světově proslulý Geirangerfjord.

Tento 16 kilometrů dlouhý fjord je díky své přírodní scenérii a ekologické čistotě zapsán od roku 2005 na Seznam světového dědictví UNESCO. A opravdu je na co koukat, křivolaké silnice, vodopády, strmé skály, opuštěné vesničky a věčná svěží zeleň.

Konečně se nám objevují kovově modré vody Geirangerfjordu, jednoho z nejnavštěvovanějších míst v Norsku. Stojíme na vyhlídce při silnici Ørnesvingen – Eagle Road, česky Cestě orlů. Velice šetrným způsobem je tu do krajiny umístěna vyhlídková plošina, zkombinovaná ze dřeva, ocele a skla tak, aby zapadala do celkového rázu krajiny.

Stojíme a hledíme do rokliny před námi, obklopeni strmými stěnami, které dramaticky svírají ledovcový fjord. Hloubka vody se zde uvádí 360 metrů. Občas zahlédneme na mořské hladině větší či menší tečku, to když brázdí hladinu loď nebo i kajaky dobrodruhů.

Voda, kam se podíváš

Zurčící vodopádyZurčící vodopády

V Norsku často prší, a protože je to království moře, fjordů, vodopádů, řek a jezer, snadno zde člověk podlehne iluzi, že vody je na světě dostatek. A právě zde, u Geirangeru, voda doslova crčí snad ze všech míst.

Jedním z hlavních lákadel vyhlídky do fjordu je pohled na vodopády. Nejznámějším z nich je soubor vodopádů nazývaný Sju Søstre/Syv Søstre, česky Sedm sester, a na protější stěně tryskající vodopád Friaren, česky Ženich.

Vypráví se zde legenda o sedmi sestrách zamilovaných do jednoho muže. Kterou si nakonec vybere, se dodnes neví. Tyto vodopády zde nejsou ale žádnou výjimkou, obzvláště po dešti zde voda zurčí z každé prohlubně ve skále.

Život u fjordu

Místní obyvatelé, jsou považování za drsoněMístní obyvatelé, jsou považování za drsoně

Norové, kteří žijí v odlehlých místech uprostřed fjordů či v opuštěných údolích země, jsou odjakživa neoficiálně pokládáni za místní drsoně a hrdiny.

I z vyhlídky jsou vidět malé skupinky domů umístěných ve strmých stěnách, občas jsou k zahlédnutí i pasoucí se ovce. Dnes jsou tato místa bohužel většinou už opuštěná a lidé se houfně stěhují do velkých, pohodlnějších měst.

Zato ve městě Geiranger, které leží na samotném konci fjordu a je centrem veškerého dění ve zdejším údolí, je neobyčejně živo. Kotví zde obří výletní lodě, menší lodě odsud vyráží na vyhlídkové plavby, trajekty odsud převáží do jiných fjordů a odvážlivci se odsud vypravují na dobrodružnou plavbu na kajaku.

Mísí se zde u stánků se suvenýry a u prodejen outdoorových kanceláří lidé snad všech národností, kteří si nechtěli nechat ujít tento jedinečný přírodní úkaz. Kouzlo všemu dodávají svým křikem věčně žebrající racci.

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

Oblíbené výlety do okolí

Lákavé jsou i výlety do okolí fjorduLákavé jsou i výlety do okolí fjordu

Lidé odsud vyráží i na jednodenní výlety po okolních horách. Výletem číslo jedna je pak vyjížďka do výšky téměř 1 500 m n. m. na legendární vyhlídku Dalsnibbu, odkud je při dobrém počasí nádherný výhled do fjordu a na okolní horská jezera.

Z města Geiranger stoupáme směrem na jihozápad další částí Cesty orlů, abychom zase o trochu více poznali Norsko.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/geirangerfjord/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024