Bergen: město se zaslouženou přezdívkou „brána fjordů“

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 4. 2018 • Přečteno 12413x

Na Seznamu světového dědictví UNESCO se Bergen ocitl díky seskupení šedesáti kupeckých domů z 18. století nazývané Bryggen.

Vyberte si z našich zájezdů do BergenuZobrazit zájezdy

Deštivé město založené v 11. století, hrdě se tyčící pod sedmi vrcholky okolních kopců, zapsané na Seznamu UNESCO, se skvělým rybím trhem a významným historickým jádrem. To je druhé největší město Norska, Bergen.

Z Národního parku Jostedalsbreen míříme dál na jihozápad Norska. Čeká nás nejedna zajímavost. Jednou z nich je i Laerdalský tunel, nejdelší tunel světa, který měří 24,5 kilometru. Byl otevřen v roce 2000 a zkrátil cestu z Osla do Bergenu z původních 14 hodin na 7 hodin.

Na krátkou zastávku stavíme v dalším centru u fjordu. Tentokrát ve Flamu, městečku ležícím u Aurlandsfjordu, který je součástí nejdelšího norského fjordu Sognefjord.

Kromě toho, že zde uvidíte kotvit ohromné výletní lodě, které denně přiváží tisíce návštěvníků, můžete odsud vyrazit na nádhernou vyhlídkovou jízdu vlakem.

Trasa měří jen 20 kilometrů, aspiruje na titul „nejstrmější železnice světa“ a během jejího absolvování se vám naskytnou nádherné horské scenérie.

Kousek před Bergenem ještě stavíme na fotopauzu u kaskádového vodopádu Tvindefossen, jehož celková výška je 110 metrů. Krásně se v něm odráží podvečerní severské slunce.

Bergen, hanzovní město severu

Bergen patří na seznam UNESCABergen patří na seznam UNESCA

Bergen, jehož neoficiální název je „brána fjordů“ byl od nepaměti svou polohou předurčen k místu, kde se bude střetávat obchod severu Evropy.

Byl tak v 11. století přibrán do hanzovního spolku měst v oblasti Severního a Baltského moře, která si v době své největší slávy činila nárok na obchodní monopol v tomto regionu.

Město bylo pak na konci středověku zaplaveno mořem. Vstalo ale z mrtvých a až do poloviny 19. století zůstalo největším městem Norska.

Kam v Bergenu zajít

Výjezd lanovkou na vyhlídkuVýjezd lanovkou na vyhlídku

Dnes žije v tomto přístavním kosmopolitním městě téměř 300 tisíc obyvatel. Na Seznamu světového dědictví UNESCO se Bergen ocitl díky seskupení šedesáti kupeckých domů z 18. století nazývané Bryggen.

Dalším turistickým lákadlem je výjezd lanovkou, která vás vyveze do 320 metrů nad střechy města. Ocitnete se tak na hoře Fløyen, odkud se vám naskytne nádherná scenérie fjordu, Bergenu a jeho hornatého okolí.

Ve městě najdete i kostel Panny Marie z 12. století či přístavní pevnost Bergenhaus, která byla poničena za 2. světové války, když u jejich hradeb vybouchla německá válečná loď.

Zajímavostí je i Muzeum lepry, umístěné v prostorách bývalého sanatoria, v jehož místnostech se léčila tato nemoc ještě ve 20. století. Za návštěvu stojí i místní akvárium nebo přístavní rybí trh vyhlášený prodejem i velrybího masa.

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

Počasí: město deště

Rybí trh v BergenuRybí trh v Bergenu

Bergen je údajně město s největším počtem srážek v Evropě. Prý zde prší až dvě třetiny dní v roce. Těžko vyhodnotit, nám vždy svítí slunce.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 8 zájezdů

Norsko (Bergen)

Norskou branou k fjordům

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bergenu

Zájezdy do Bergenu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bergen/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024