Alesund: secesní krasavec západního Norska

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 1. 2018 • Přečteno 7574x

Místo pamatuje už vikingy, předky Viléma Dobyvatele, kterým se líbila zdejší poloha sídla rozložená na několika ostrovech.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Jedné lednové noci roku 1904 přišla do fjordů západního Norska obrovská bouře. Nebyla by ničím výjimečná, kdyby díky ní nelehlo popelem město Alesund, které u zdejších vod leželo už od 11. století. Město ale doslova povstalo jako Fénix z popela a je dnes díky secesi, která tehdy byla v módě, snad nejkrásnějším městem Norska.

Místo pamatuje už vikingy, předky Viléma Dobyvatele, kterým se líbila zdejší poloha sídla rozložená na několika ostrovech. Městský status byl zde ale vyhlášen až v roce 1848. Na počátku 20. století se udála ona smutná událost zmiňovaná v úvodu. Shořelo tehdy téměř 900 domů.

Německý císař Vilém II. byl velkým obdivovatelem tehdy velice módního architektonického slohu secese, známého také jako art nouveau. Do obnovy města zainvestoval nemalé peníze a dal tak zrodit jedné z největších secesních rarit světa.

Dnes je město jedním z největších přístavů země a jeho obyvatelé se tak nejčastěji živí vývozem sušených ryb.

Na co se můžete v Alesundu těšit?

Domky jsou rozesety na 3 ostrůvcíchDomky jsou rozesety na 3 ostrůvcích

Jak lze předpokládat, místo láká především na své malé historické jádro, vystavěné v jednotném secesním slohu během tří let. Domky jsou rozesety na třech malých ostrůvcích, které jsou navzájem pospojovány můstky.
Kromě nesmírně inspirující procházky městem je zde velice zajímavá expozice historie výstavby města v novém stylu.

Tu najdete v Muzeu Jugendstilsenteret, centru secesní architektury. Zde vás upoutají nejen kousky vystavené, ale už samotná budova staré lékárny, v které je expozice umístěna.

Zajeďte i do okolí

Vyhlídka z hory AkslaVyhlídka z hory Aksla

Okolí města Alesund je obdivuhodné. Místo leží v oblasti zvané Sunnmørské Alpy. Celou oblast fjordu i okolních hor lze zhlédnout z hory Aksla, kde je vytvořeno místo ke skvělé vyhlídce. Můžete sem vystoupat pěšky nebo vyjet autem.

Město je také východiskem na tzv. Cestu trollů (Trollstigen), extrémní silnici vedoucí ke krásnému fjordu Gairanger. Nebo do údolí Romsdalen, které vás dovede až do olympijského LillehammeruAlesund je sice městem ne moc známým, přesto je ale rozhodně jedním z nejhezčích v celé Skandinávii. Pro ty, kteří jsou obdivovateli art nouveau, je tato zastávka samozřejmě povinností.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 6 zájezdů

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/alesund/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024