Poloostrov Bygdoy: místo, kde najdete ta nejlepší muzea Osla

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 5062x

Na poloostrově najdete i příjemné pláže, které lákají k odpočinku u Oslofjordu.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do OslaZobrazit zájezdy

Poloostrov Bygdoy, který se nachází na severozápadě Osla, bychom mohli nazývat „muzejním poloostrovem“. Ačkoli byl ostrov ještě v 19. století neosídlený, což v překladu z norštiny znamená i jeho název, je dnes jedním z nejnavštěvovanějších míst v celém jižním Norsku.

Na poloostrově zanořeném do fjordu se nachází hned několik zajímavých muzeí, která dokonale návštěvníkovi přiblíží několik historických milníků skandinávských dějin.

Frammuseet, Muzeum objevování pólů

FrammuseetFrammuseet

Norové byli odjakživa národem objevitelů a jak už zeměpisná šířka této země napovídá, obzvláště pak těch polárních. Není tak divu, že ústřední hrdinkou a hlavním exponátem tohoto muzea z roku 1936 je loď Fram, která se zúčastnila hned několika expedic norských objevitelů, Otty Sverdrupa, Roalda Amundsena a Frodtjofa Nansena, na oba zemské póly.

Tuto loď lze v muzeu kompletně prozkoumat, vše si osahat a zjistit, jak úžasné konstrukční dílo toto plavidlo je. Loď byla totiž zkonstruována tak, aby odolávala tlaku mrznoucího ledu a mohla tzv. driftovat, pohybovat se společně s ledovou krou. Ostatní expozice jsou pak věnovány všem polárním výpravám Norů, zmapování objevování obou zemských pólů a třeba i názorné ukázce těžkého života polárníků včetně ukázek artefaktů jejich dávného vybavení.

Kon-Tiki Museet, Muzeum Thora Heyerdahla

Když v roce 1947 norský mořeplavec a dobrodruh Thor Heyerdahl na balzovém voru doplul z jihoamerického kontinentu až do Indonésie a prokázal tak příbuznost mezi lidmi obou kontinentů, stal se téměř přes noc světovou celebritou. Proto návštěvníky tohoto muzea nepřekvapí, že i zde je ústředním motivem expozice plavidlo.

Tentokrát právě onen balzový vor Kon-Tiki. Další expozice se pak věnují ostatním Heyerdahlovým expedicím, jeho antropologickým pracím, jsou zde uložena jeho díla pojednávající o historii různých koutů světa. Lze zde také shlédnout zkrácenou verzi filmu, který Heyerdahl společně se svými kolegy natočil právě na oné, 101 dní dlouhé, cestě napříč Pacifikem.

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

Vikingskiphuset, Muzeum vikingských lodí

VikingskiphusetVikingskiphuset

Norové byli nejen skvělými objeviteli, ale také staviteli lodí. Nejen Fram nebo Kon-Tiki jsou toho důkazem. Dávno předtím stavěli seveřané na tehdejší dobu dokonalé lodě. Již v 9. století Vikingové pronikali na svých plavidlech s nízkým ponorem a skvělou stabilitou hluboko do zálivů a řek celého evropského, asijského i severoamerického kontinentu.

Lodě byly používány i jako pohřební dopravní prostředky pro mrtvé na jejich poslední cestě. Do dnešní doby bylo zachováno těchto několik, více než tisíc let starých, plavidel. Právě zde na ostrově Bygdoy v Muzeu vikingských lodí můžete shlédnout expozici, která se podrobněji věnuje tomuto období norských dějin.

Norsk Sjøfartsmuseum, Muzeum norských námořních tradic

Ve velice architektonicky zajímavé budově z poloviny 20. století hned na přístavní hrázi poloostrova je umístěno Norské námořní muzeum. Pyšní se hned několika modely lodí, ale hlavně mapuje historii norské mořeplavby, rybolovu, ale i neveselou kapitolu norských dějin – období 2. světové války z pohledu námořníků a vojáků.

Norsk Folkemuseum, Muzeum historie norské původní architektury

Norsk FolkemuseumNorsk Folkemuseum

Na poloostrově muzeí nesmí samozřejmě chybět ani skanzen původních obydlí. A to hned největší skanzen Evropy z 19. století s více než 150 budovami. Zhlédnout zde můžete stavby napříč stoletími od 12. až po 18. století. Stejně tak nahlédnete do dřevěných kostelů, hospodářských i administrativních budov. Expozice vám názorně vysvětlí, jak se stavěly budovy v norských údolích a jak v zapadlých fjordech.

Klid a pohoda na okraji norské metropole

Poloostrov Bygdoy je ovšem nejen místem několika významných muzeí, ale i příjemným, téměř provinčně klidným místem k životu pro movitější Nory. Najdete tak zde i příjemné pláže, které lákají k odpočinku u Oslofjordu. Poloostrov je tak hojně navštěvován za hezkého počasí, kdy nemusí být vaším cílem právě muzea, ale třeba jen klidné procházky. Bygdoy je dostupný autem, ale i městskou dopravou.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 6 zájezdů

Norsko (Oslo)

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Osla

Zájezdy do Osla

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/poloostrov-bygdoy/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024