Někteří se holt radují, jiní šílí. V Paříži vyroste kontroverzní mrakodrap ve tvaru pyramidy

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5943x

Pařížská architektura? To už dávno nejsou jen impozantní budovy haussmanského stylu. Tvář Paříže teď promění 180 metrů vysoký mrakodrap

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Když se řekne pařížská architektura, většina lidí si vybaví impozantní budovy haussmanského stylu. Jakákoliv moderní nová výstavba se tak mezi Pařížany nezřídka setkává s nelibostí. I světoznámé Pompidouovo centrum bylo v minulosti kritiky označeno za šeredné. Při otevření mrakodrapu Tour Montparnasse se Pařížané zařekli, že to byla poslední věž, jež zohyzdila centrum města. Teď už je ale, zdá se, vše jinak!   

Starostka Paříže, Anne Hidalgová, je totiž toho názoru, že město, které se chce posunout do budoucnosti a po vzoru Londýna modernizovat, potřebuje nové výškové budovy. A jednou z nich má být i mnoha Pařížany nenáviděná skleněná budova ve tvaru nepravidelné, 180 metrů vysoké pyramidy.

Kritici z řad laiků i odborníků se však obávají, že Trojúhelníková věž (Tour Triangle) zcela změní tvář města, jíž po léta dominuje Eiffelova věž.  

Nicméně téměř dvouletá bitva o osud této nové dominanty Paříže skončila a bylo definitivně rozhodnuto. K Eiffelově a Montparnasské věži přibude další gigant. Usnesla se na tom pařížská radnice, jež získala podporu všech městských obvodů. Jako svou kolosální prohru vnímají toto rozhodnutí odpůrci výškových staveb i ekologičtí aktivisté.

Za návrhem mrakodrapu, který se jako trn do oka mnoha Pařížanů zabodne v jihozápadní části města, ve čtvrti Porte de Versailles, stojí švýcarská architektonická kancelář Herzog & de Meuron. Stavba bude mít 42 pater a obsáhne prostory pro kanceláře, restaurace, obchody, kavárny, luxusní hotel aj. Dokončena by mohla být už v roce 2018. Architekti i investor doufají, že se časem stane oblíbenou atrakcí Paříže.      

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/v-parizi-vyroste-kontroverzni-mrakodrap-ve-tvaru-pyramidy/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024