Ženu v Coloradu kopl mohutný los. Chudák netušila, že na divokou zvěř se dívá očima a ne rukama!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 3. 2020 • Přečteno 2358x

Zpráva z Colorada opět připomněla, že na divoká zvířata se nesahá. Ve snaze přispět k ochraně a bezpečnosti světa přírody jsme proto i my zrušili veškeré atrakce se zvířaty.

92 zájezdů na téma: Příroda Zobrazit zájezdy

Víte, že…

Občas nejen lidé, ale i losi tropí hlouposti. Když se před pár lety vracel jistý Švéd domů z práce, naskytla se mu prazvláštní podívaná. Na sousedově zahradě totiž zpozoroval losa doslova zavěšeného v koruně jabloně. Jak se později ukázalo, nebohé zvíře pozřelo velké množství zkvašených jablek a „trochu“ se přiopilo.

Zdá se, že někteří cestovatelé a turisté se na svých toulkách světem řídí mottem: „Život je jako bowling – když nemáš koule, tak je to těžké“ – a do vod nebezpečí se bezhlavě vrhají až po krk. Ženě ve městě Breckenridge v americkém Coloradu se však její odvaha dotknout se divokého losa málem nevyplatila. Vyvázla sice bez zranění, ale jestli ji tato zkušenost tentokrát konečně poučila – těžko říct.     

Silný los, majestátní potomek předvěkých gigantů, je nejen okrasou americké přírody, ale i velkým lákadlem pro návštěvníky rezervace. A obzvlášť když se losi hledající potravu vydají k lidským příbytkům, to pak mají lidé často pocit, že se z nich rázem stali krotcí tvorové čekající na pohlazení a nakrmení. 

Jak ovšem zcela jasně dokazuje video pořízené fotografkou A. Stonehouseovou, pokud člověk překročí jeho takzvanou útěkovou vzdálenost, může se snadno stát, že los v sebeobraně zaútočí. K takovému útoku pak využívá přední nohy, jimiž kope. Kopýtka losa jsou poměrně ostrá a los tak může člověku způsobit vážné tržné rány.     

Video se v zápětí objevilo rovněž na Twitteru přírodní rezervace Colorado Parks and Wildlife. Titulek pod ním by bylo možné volně přeložit jako: „Ach, že zníme jako ohraná deska? Je nám líto, ale není nám to líto. Nechte divokým zvířatům jejich divokost. Nekrmte je a ani nehlaďte“. Podle zástupců rezervace totiž mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že zvíře, které není masožravé, je jemné a za všech okolností přátelské.

A pokud je to jen trochu možné, vůbec nejlepší je se fotografování s volně žijícími zvířaty vyhnout úplně. Fotka s divokou šelmou v náručí sice vypadá dobře ve fotoalbu, ale je třeba myslet na to, že zvíře není působivá rekvizita. Navíc provozovatelé takových atrakcí se v mnoha případech chovají ke zvířatům velice špatně a ani denní kontakt s lidmi těmto plachým tvorům nijak nesvědčí.

I my jsme proto řekli DOST!!! a z našich poznávacích zájezdů definitivně zmizela jízda na slonech, plavání s delfíny, fotografování se v kontaktu s divokými zvířaty, návštěva vodních parků, koridy, krokodýlích farem atp.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Zájezdy za přírodou

Pro milovníky přírody

Vyberte si jeden z našich 92 zájezdů na téma: Příroda

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. května

Zájezdy za přírodou do USA

V poutech americké divočiny

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do USA na téma: Příroda

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zenu-v-coloradu-kopl-mohutny-los.-chudak-netusila-ze-na-divokou-zver-se-diva-ocima-a-ne-rukama/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024