10 důvodů, proč navštívit Sienu: biblické příběhy, nejstarší banka a dostihová událost roku

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 11. 2017 • Přečteno 24480x

Italské město Siena bývá turisty opomíjeno. Jste-li však zvídaví cestovatelé, už tušíte, že i tady je množství krás k poznávání.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do SienyZobrazit zájezdy

Víte, že...

Také Siena má svou vlčici, jakožto symbol města? Legenda praví, že Removi synové Ascius a Senius museli prchnout před strýcem Romulem z Říma a založili si vlastní město na třech návrších právě na území dnešní Sieny. Sienská vlčice je k vidění na několika místech ve městě.

Itálie je zemí nepřeberných turistických možností. Siena, opomíjená kráska, která stojí ve stínu slavné Florencie, se také může pochlubit nezaměnitelným kouzlem a obrovským historickým a kulturním dědictvím. Nejslavnější dostihové slavnosti, nejstarší banka světa, věhlasná univerzita pro cizince, ostatky světice Catariny nebo nejzajímavější italské náměstí. I tohla v ní najdete. Naplánujte si návštěvu Sieny a nechte se inspirovat našimi tipy na místa, která nesmíte minout!

1. Obří mušle? Nádherné náměstí Piazza del Campo

Piazza Del CampoPiazza Del Campo

Hlavní Sienské náměstí je považováno za nejkrásnější v celé Itálii. Zásluhu na tom zcela jistě má jak jeho neobvyklý tvar mušle, tak zachované domy z červených cihel. Bylo vytvořeno koncem 13. století na místě bývalého tržiště, které leželo na spojnici všech městských čtvrtí.

Některé stavby mají dodnes gotická okna a sloupky, které byly typické pro středověké stavební předpisy. Celé náměstí je vydlážděno cihlovou dlažbou a rozděleno do devíti segmentů na počest vládnoucí rady složené z devíti členů.

Od počátku bývalo centrem města a odehrávaly se zde nejdůležitější věci, počínaje boxerskými a býčími zápasy a konče popravami. Kázal tady dokonce sám svatý Bernardin třímající v rukou monogram Kristova jména v řečtině („IHS“).

Na horním konci náměstí stojí dnes největší městská kašna nazvaná Fonte Gaia (neboli Pramen radosti), pokrytá reliéfy od Jacopa della Quercii. Dvakrát do roka, nepřetržitě už od roku 1633, vždy 2. července a 16. srpna se zde odehrává slavný dostihový závod Palio.

2. Palazzo Pubblico s Penězožroutem

Palazzo PubblicoPalazzo Pubblico

Městský palác je středem náměstí Campo, kde zabírá celou jeho jižní stranu. Budova vznikla v letech 1297–1310. Ze stavebního hlediska byl předlohou pro všechny ostatní budovy na náměstí.

Přízemí dodnes slouží jako sídlo městské správy, hlavní prostory v prvním patře jsou však využity pro expozici muzejních děl. Část tvoří obrazová galerie, mnohem zajímavější jsou však původně vyzdobené sály s freskami od Bartola Ambrogia Lorenzettiho a Jacopa della Quercii.

Součástí Palazza Pubblica je také třetí největší středověká věž v Itálii s názvem Torre del Mangia. Její název je odvozen od jména zvoníka Mangiaguadagni, v překladu poměrně humorně znějícím příjmení „Penězožrout“. Její výška je 88 metrů a byla stavěna osmi různými staviteli. Namáhavý výstup po 332 schodech vás odmění krásným výhledem.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Mistrovská směs umění v Il Duomo

Katedrála Santa Maria Assunta je jednou z nejkrásnějších románsko-gotických staveb v Itálii. Ve starověku na tomto místě stával chrám bohyně Minervy. První katedrála zde byla vztyčena už v 9. století. Základ dnešní trojlodní baziliky byl postaven ve 12. století a i nadále byl přestavován a rozšiřován. Kdyby nedošlo k morové epidemii, bývala by stavba druhým největším kostelem na Apeninském poloostrově po Římu...

Dnešní neobvyklá zeleno-bíle pruhovaná fasáda je dílem Giovanniho Pisana a pochází z 13. století. Originály jeho soch jsou dnes součástí přilehlého muzea, ale návštěva katedrály je i tak plnohodnotným zážitkem. Jen na podlaze pracovalo přes čtyřicet umělců po dvě staletí! Je tvořena sgrafity, mozaikami a intarziemi z mramoru.

Z téhož materiálu je také vytvořena obdivovaná osmiboká kazatelna od Nicoly Pisana a jeho syna, začleněna do základních děl italského výtvarného umění. Hlavní oltář je vytvořen z bronzu a různobarevného mramoru slavným architektem Baldassarem Peruzzim. Nesmíme také opomenout přístojící kampanilu, kde otvory pro okna jsou neobvykle rozšiřovány ve směru odspodu nahoru.

4. Donatellovo Battistero di San Giovanni Battista

Křesní kaple sv. JanaKřesní kaple sv. Jana

Křestní kaple sv. Jana byla vybudována ve 14. století a najdeme ji pod prodlouženým chórem sienské katedrály několik kroků od náměstí Piazza San Giovanni. Gotická stavba byla původně zděná, v pozdějších letech doplněna o fasádu z převážně bílého mramoru. O století později byla vyzdobena díly slavných umělců jako Jacopa della Quercii, Lorenza di Pietra a zejména Donatella.

Střed interiéru tvoří šestiúhelníková křtitelnice ozdobena největšími sochaři své doby – již zmiňovaným Donatellem, Jacopem della Querciou, Lorenzem Ghibertim, Giovannim di Torinem a dalšími. Interiérové fresky znázorňují náboženský cyklus a jsou považovány za ukázkovou práci umělců sienské školy 15. století.

5. Nemocnice Santa Maria della Scala

Přímo naproti katedrály se nachází muzejní komplex Santa Maria della Scala. Jedna z nejstarších a největších evropských nemocnic. V provozu byla od 9. století do 90. let století minulého. Nejstarší hospic je dnes významným muzejním klenotem, neboť budova je obohacena díly slavných malířů.

Cappella del Manto je zdobena freskou sv. Anny a sv. Jáchyma od Beccafumiho. Sala Del Pelegrinaio byl původně hlavním nemocničním oddělením. Je ozdoben freskami zobrazujícími historii nemocnice a myšlenkami podporujícími dobročinnosti. V Cappella del Sacro Chiodo byl údajně uložen hřeb z Kristova ukřižování.

6. Dostihová sláva Palio delle Contrade

Sienské dostihySienské dostihy

Při své návštěvě nesmíte zapomenout ani na jednu z nejznámějších a nejvyhledávanějších akcí v celé Itálii, Palio di Siena. Nejdůležitější událost pro každého hrdého Toskánce, jež se koná dvakrát ročně nepřetržitě již od roku 1633. Soupeření všech 17 městských sienských čtvrtí se koná dvakrát ročně, vždy 2. července a 16. srpna, a je otázkou hrdosti, prestiže a cti téměř každého Toskánce zúčastnit se jí.

Jedná se o dostihový závod na neosedlaných koních, kdy žokej, zástupce své městské části, musí objet náměstí Campo třikrát v co nejkratším čase. Závodníci, oděni v typických barvách a nesoucí vlajku svých „kontrád“ (=čtvrtí) soupeří o pomyslnou roční nadvládu nad městem.

Obyvatelé města a přilehlých obcí vydrží na Piazza del Campo čekat několik hodin jen proto, aby si zajistili dobrá místa k přihlížení. Závod doprovází mnoho oslav, přehlídek a průvodů podbarvených středověkou atmosférou. Následují také mše a opulentní hostiny.

7. Kostel San Domenico s největší ženskou aktérkou křesťanských dějin

Kostel San DomenicoKostel San Domenico

Na pohled nenápadný gotický kostel z červených pálených cihel, jenž spojuje náměstí Piazza Salimbeni a Piazza Domenico, ukrývá nezměrné bohatství v podobě relikvií jedné z nejznámějších světic. Původně řádový kostel dominikánů uchovává lebku a prst svaté Kateřiny Sienské, jmenované učitelky církve a jedné z nejznámějších žen křesťanských dějin.

Byla zastánkyní přesídlení papežů zpět do Říma v období jejich Avignonské vlády a také autorkou více než 300 náboženských spisů. Zemřela ve Vatikánské bazilice svatého Petra při mši, na kterou denně docházela. Její tělo spočinulo pod oltářem kostela Santa Maria sopra Minerva nedaleko Pantheonu.

Po exhumaci byla její hlava a prst uloženy do stříbrné schránky v kostele San Domenico v Sieně. V jí zasvěcené kapli se nacházejí také významné fresky od Sodomy.

8. Banca Monte dei Paschi di Siena drží historické prvenství

Sídlo banky v paláciSídlo banky v paláci

Nejstarší banka světa s celým názvem Banca Monte dei Paschi di Siena je nejstarším fungujícím peněžním ústavem na světě. Svou činnost zahájila v roce 1472, aby byla nápomocna i nejnuznějším sociálním skupinám města. Z tohoto důvodu se původně jmenovala „Monte di Pieta“. Dnes je třetí největší bankou, co se týče počtu poboček. Funguje na celém Apeninském poloostrově.

Její sídlo je umístěno na Piazza Salimbeni 1 ve starobylém středověkém paláci, příhodně pojmenovaném Palazzo Salimbeni, vybudovaném ve 14. století. Bohužel se Itálie v posledních letech nachází ve značné ekonomické krizi a akcie bank postihl velký propad. Akcie klesly o téměř 70 % své hodnoty! Bez pomoci vládní intervence tak hrozí zánik této významné bankovní instituce.

9. Křivolaké uličky města a tajemná zákoutí

Sienské uličkySienské uličky

Úžasnou příležitostí pro milovníky „zapomenutých“ původních částí města je možnost prozkoumat boční středověké uličky. Siena jich nabízí víc než dostatek a mezi jinými uspokojí i návštěvníky, již si touží přivézt z cest nějaký typický suvenýr. Via di Citta je hlavní tepnou spojující Piazza di Campo s Katedrálním náměstím.

Po cestě můžete zhlédnout několik původních středověkých staveb, jako Palazzo Chigi-Saracini se zakřivenou fasádou, Palazzo Papese, kde dnes sídlí muzeum současného sienského umění. Po cestě minete Palazzo Buonsignori, dnešní sídlo Národní pinakotéky (obrazárny) a kostel Sant´Agostino, chlubící se malbami od slavného Perugina.

Další příležitosti k toulání se srdcem Sieny nabízí Via del Fosso di San Ansano, Via Banchi di Sopra, Via dei Monanini nebo Vicolo di San Girolamo.

10. Jedinečná toskánská gastronomie

Bistecca alla FiorentinaBistecca alla Fiorentina

Při našich toulkách nesmíme zapomínat, že jsme v Toskánsku, regionu labužníků. Místní kuchyně je plná chutí, vůní, čerstvých a regionálních surovin. Její jedinečnost tkví ve venkovských surovinách a umu italských kuchařů. Je zdravá, lehce stravitelná, a navíc nenáročná na přípravu. Základem je kvalitní olivový olej, bílý chléb, zvěřina a víno.

Dále jsou využity všechny místní speciality, jejichž původ je chráněn. Patří sem bílé fazole z oblasti Sorany, kroupy z Garfagnany, sádlo z Colonnaty a kaštany z okolí hory Amiata. Jako první chod si dejte typickou toskánskou polévku Ribollitu. Základ tvoří den starý chléb a přidávají se fazole, kapusta a olej.

Nejtypičtějším pokrmem toskánské oblasti je Bistecca alla Fiorentina. Opepřený a málo propečený biftek s kostí s glazé z balzamikového octa. Místními ceněnou pochoutkou jsou také pokrmy z hovězích vnitřností, zejména žaludku. Takzvané Lampredotto nebo Trippa alla fiorentina jsou zajímavě upravené dršťky a zaručujeme vám, že i odpůrci vnitřností si na tomto typickém toskánském pokrmu pochutnají.

Obvyklým dezertem na závěr jsou mandlové sušenky zvané Cantucci, které jsou konzumovány po namáčení do bílého dezertního vína Vin Santo. Veškeré pokrmy je poté možno zapít některým z úžasných toskánských vín, jako je Chianti, Vernaccia, Brunello di Montalcino či Nobile di Montepulciano.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie (Siena)

Středověký klenot Itálie

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Sieny

Zájezdy do Sieny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-k-navsteve-sieny/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024