10 důvodů, proč navštívit Sardinii: ovčí sýr, tisícileté památky a sardinské víno

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 49425x

Italský ostrov Sardinie je velmi rozmanitý. Říká se mu „Ostrov pastýřů“ či „Karibik Středomoří“.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Sardinie v literatuře

Chcete-li se o Sardinii dozvědět něco „z jiného soudku“, přečtěte si italský román Michely Murgiové Accabadora. Líčí příběh eutanazie na drsném sardinském venkově. Do češtiny byl přeložen v roce 2014.

Italský ostrov Sardinie je plný fascinujících protikladů. Při jeho pobřeží si budete připadat, jako byste se ocitli v Karibiku, v drsných horách jeho vnitrozemí mezi ovčími stády možná budete mít pocit, jako by se čas zastavil.

Na své si tu přijde každý. Vybrali jsme pro vás deset důvodů, které vás k návštěvě Sardinie nadchnou.

1. Karibik Středomoří 

Na Sardinii mají nejčistší moře v celé Itálii. Průzračně čistá voda má až tyrkysový odstín a pláže s bílým jemným pískem ještě umocňují pocit, jako byste se nacházeli v Karibiku. Místní pobřeží je velmi členité a okouzlující a na své si tu přijdou jak milovníci vodních sportů a potápění či procházek podél žulových útesů, padajících do moře, tak ti, kteří si chtějí vychutnat ničím nerušený klid spojený s vůní a šuměním moře.

2. Rozmanitost a kontrasty

Capo Testa - členité pobřeží a průzračné mořeCapo Testa - členité pobřeží a průzračné moře

Sardinie je ostrov plný protikladů. Zatímco v drsném hornatém vnitrozemí se žije velmi tradičním způsobem života a ovce a kozy se pasou takřka na každém rohu, při pobřeží se nacházejí i ta nejluxusnější letoviska, každoročně navštěvovaná společenskou smetánkou. Z pláže tu můžete vyrazit rovnou do hor, z letoviska do divoké přírody. Udělat si komplexní představu o Sardinii, to chce trochu trpělivosti a dlouhodobější prozkoumávání. Na své si tu přijde opravdu každý.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Středozemní slunce a vůně 

Rozkvetlá SardinieRozkvetlá Sardinie

Ostrov je takřka neustále zalitý sluncem a místní klima je typicky středozemní. Navíc to tu krásně voní – zvlášť od března do května, kdy celý ostrov nádherně kvete a září širokou škálou barev. Voní tu žluté macchie, cisty, plané olivovníky, mimózy, narcisy i drobné tulipány, tořiče, asfodely, kopretiny pinardie i divoké kosatce, netřesky, bramboříky, mořské lilie, pivoňky, horské růže a stovky dalších keříků a květů.

4. Tisícileté památky

Nuraghi - prehistorické dědictví SardinieNuraghi - prehistorické dědictví Sardinie

Na Sardinii jsou k vidění památky staré téměř 4 000 let. Ostrov je jedinečný tajemnou kulturou Nuraghů, kteří na ostrově začali stavět první kamenné stavby tvaru komolých kuželů, tzv. nuraghy, podle nichž byla kultura posléze pojmenovaná. První z nich pocházejí patrně z doby kolem roku 1800 př. n. l., přičemž kultura Nuraghů se na ostrově udržovala po celé další tisíciletí. Tisícovky těchto tajemných staveb stojí volně po celé Sardinii a návštěvníci tak mají možnost nasát jejich atmosféru skutečně z bezprostřední blízkosti.

5. Ovce a ovčí sýr 

Sardinii se přezdívá "Ostrov pastýřů"Sardinii se přezdívá "Ostrov pastýřů"

Sardinie je „ostrovem pastýřů“ („isola dei pastori“). Ve vnitrozemí se ovce pasou takřka na každém kroku. Pro označení stáda tu mají snad dvacet různých názvů a je to právě Sardinie, kde se vyprodukuje většina typického italského ovčího sýra pecorino romano. Velmi rozšířený je i sýr pecorino sardo. Ostatně samotné označení pecorino pochází z italského slova pecora, tedy ovce.

6. Místní kuchyně 

Sardinský chlébSardinský chléb

Láska k Sardinii prochází i žaludkem. Původní kuchyně pastevců je ovlivněna kuchyní italskou a nabízí řadu výborných pokrmů, ať už jsou to mořské speciality z čerstvě ulovených ryb, místní tenoučký křupavý chléb panne carasau či pečené selátko su porceddu. Výborné místní těstoviny připomínají kuskus a výborné jsou například s omáčkou z mořských ježků. Základní přísadou většiny místních sladkostí jsou voňavé mandle.

7. Sardinské víno 

Sardinské červené víno CannonauSardinské červené víno Cannonau

Drsné sardinské vnitrozemí je plné ovcí, koz, ale i vinic. Místní víno je ceněné po celém světě. Mezi červenými víny je nejznámější silné víno Cannonau či Monica. Výjimečná jsou aromatická vína Carignano a Cagnulari. Bílým vínům vévodí svěží ovocné Vermentino a oblíbená jsou též vína Nuragus, Semidano a Torbato. Rozšířená jsou i dezertní a muškátová vína či červené Girò podobné portskému vínu.

8. Tradiční festivaly

Sardinská karnevalová maskaSardinská karnevalová maska

Místní obyvatelé jako by žili od slavnosti k slavnosti. Náboženské svátky kromě toho, že mají pro místní obyvatele vysokou duchovní hodnotu, jsou velkolepou přehlídkou nejen historických kostýmů, masek, hudby a tance, ale i místní gastronomie. V únoru a v březnu se po celé Sardinii pořádají tradiční karnevaly, ve vesnici Sedilo se začátkem července pořádají jezdecké závody, proslulá jsou i procesí u příležitosti Nanebevzetí Panny Marie či jiná procesí k poctě svatých. Nejvíce folklorních slavností se odehrává na podzim, přičemž všechny festivaly jsou jedinečnou příležitostí, jak nahlédnout do života místních obyvatel.

9. Korálová riviera

Korály - sardinské "červené zlato"Korály - sardinské "červené zlato"

Sardinie se pyšní „červeným zlatem“ – korály. Největší boom tu jejich lov zaznamenal mezi léty 1950–1970, tehdy byl také pobřežní úsek mezi městy Alghero a Bosa, kde je jich nejvíce, pojmenován Riviera del Corallo – Korálová riviera. Tradice lovení korálu je ovšem mnohem starší: již aragonský král Petr IV. ve 14. století údajně zprostil obyvatele Alghera daně z lovu korálů, aby se tak postupně mohli stát opravdovými mistry v jeho zpracování. V Algheru se nachází také umělecká škola, druhá nejvýznamnější po škole v Torre del Greco nedaleko Neapole, specializující se na zpracování korálu.

10. Jinakost 

Sardinská vlajkaSardinská vlajka

Sardinie byla jakožto ostrov odloučena od pevniny a díky tomu si zachovala svůj výjimečný charakter. Stoprocentně vás něčím překvapí, ať už to bude nedotčená příroda, život v sepětí s přírodou, náboženské svátky, politické malůvky na zdech, uzavřenost a zároveň srdečnost místních lidí, absence dobrých silnic a značení v horách či naopak vysoká kvalita služeb poskytovaných v přímořských letoviscích. Sardinii je potřeba zažít na vlastní kůži.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-sardinii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024