10 nejkrásnějších pláží na Sardinii: najdete zde Karibik, malé Tahiti i rybník s plameňáky

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 5. 2018 • Přečteno 95083x

Sardinie vás překvapí množstvím pláží, které se dokáží pochlubit skalními útvary, bohatou faunou i růžovým pískem. Kam za nimi?

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Délka pobřeží Sardinie je téměř 2 400 km? Je tvořeno útesy a zálivy, z nichž největší tvoří Golfo di Cagliari, Golfo dell´Asinara, Golfo di Orosei a Golfo di Oristano.

Druhý největší italský ostrov Sardinie je právem nazýván „perlou Středomoří“. Divoká příroda, historické památky, desítky kilometrů romantických pláží činí ostrov vyhledávaným dovolenkovým cílem. Krásu členitého pobřeží, omývaného průzračným mořem, objevilo už mnoho českých turistů. Pokud mezi ně chcete patřit, nenechte si ujít návštěvu nejkrásnějších pláží... Tohle jsou ony!

1. Pelosa – evropský Karibik

PelosaPelosa

Pláž umístěna v zálivu Asinara, chráněna útesy Capo Falcone, dva kilometry od městečka Stintino v severozápadním cípu ostrova je pro svou tyrkysovou barvu moře nazývána „evropským Karibikem“. Bělostný písek, dostatek zeleně a skalní masivy tvoří fotogenický celek.

Pozvolný vstup do vody a stále klidná mořská hladina pláž řadí k nejkrásnějším na celém starém kontinentu. Výběžku dominuje starobylá strážní věž, postavená v 16. století.

Ze zátoky je také možno podniknout výlet na blízké ostrůvky Piana a Asinara nebo si vypůjčit potápěčskou výstroj a pokochat se bohatým podmořským životem.

2. Su Giudeu – mezi jalovci a písečnými dunami

Su GiudeuSu Giudeu

Moře snů, obklopené písečnými dunami navátými větrem a provoněné vůní stoletých jalovců. Pláž Su Giudeu je jedna z mnoha krásných pláží natočených na zátoku Chia.

Překvapuje dlouhým bílým písečným pobřežím a blízkou krajinou rybníků, kde lze ve volné přírodě spatřit plameňáky.

Další pláže v této lokalitě, pouhou hodinku cesty od Cagliari, se nazývají Sa Cologne, Cala del Morto a Porto Campana.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Porto Giunco – ráj surfařů

Porto GiuncoPorto Giunco

Eukalyptový les, jenž pláž lemuje, skrývá její krystalově čistou vodu a bezchybné bílé písečné pobřeží. Blízký rybníček zvaný Notteri je často navštěvován růžovými plameňáky.

Díky umístění pláže v blízkosti hlavního města ostrova a svému vybavení je ideálním cílem rodin s dětmi.

Silný vítr, který zdejší pobřeží často bičuje, ji rovněž činí oblíbenou destinací surfařů.

4. Punta Molentis – osamělé útočiště

Punta MolentisPunta Molentis

V samotném srdci chráněné krajinné oblasti Capo Carbonara, zhruba hodinu cesty z Cagliari, se nachází letovisko Villasimius chlubící se odlehlou zátokou daleko od civilizace.

Tady si můžete vychutnávat slunce a ticho. Skalnatý ostroh rozděluje moře a z každé jeho strany má tak voda jinou barvu.

Až vás omrzí lenošení, vyšlápněte si na starobylý nuragh, odkud se vám otevře nádherné panorama celé zátoky.

5. Budelli – růžová pláž

BudelliBudelli

Na severu Sardinie leží souostroví národního parku La Maddalena. Jedním z mnoha neobydlených ostrůvku tohoto souostroví je Budelli, vyznačující se ojedinělým růžovým pískem.

Specifické zabarvení písku je vytvořeno díky mikroskopickým zbytkům růžového korálu a mušlí.

Pro aktivnější povahy je možno projít ostrůvek o rozloze 1,6 km² s doprovodem průvodce parku.

6. Cala Brandinchi – malé Tahiti

Cala BrandinchiCala Brandinchi

Sedm kilometrů severně od města San Teodoro leží jedna z nejkrásnějších sardinských pláží, jež si díky svému zářivě bílému písku a průzračnému moři vysloužila přezdívku „malé Tahiti“. 700 metrů dlouhou pláž lemují písečné duny, borovice a divoké lilie, bodláky a rákos.

Součástí zátoky je i malý přístav, kde kotví turistické lodě. Pláž je výborně vybavena. Krom pronájmu slunečníků a lehátek nabízí také zapůjčení šlapadel, kánoí, kajaků a jiných plavidel.

Milovníci přírody se také mohou bavit pozorováním volavek, čápů a plameňáků slétávajících se k blízkému rybníku.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Sardinii: ovčí sýr, tisícileté památky a sardinské vínoPřečíst

7. Cala Goloritzé – oblíbený cíl horolezců

Cala GoloritzéCala Goloritzé

V jižní části zálivu Orosei, na území provincie Ogliastra, leží nedotčený plážový klenot. Zátoce, vzniklé po sesuvu půdy, dominuje 150 metrů vysoký vrchol, jenž je často využíván horolezci pro sportovní lezení.

K pláži se dá přiblížit automobilem či autobusem, ale část cesty je potřeba dojít pěšky. Odměnou za zhruba hodinovou procházku po kamenitých plošinách vám budou nádherné výhledy a pláž tvořená bílými kamínky.

Při troše štěstí zahlédnete také sokoly, kteří si tuto oblast pro své hnízdění vybrali.

8. Cala Mariolu – perla Oroseiského zálivu

Cala MarioluCala Mariolu

Pláž v provincii Nuoro na východním pobřeží Sardinie je obklopena křídovými kopci, pokrytými typickou středomořskou vegetací. Několik růžově zbarvených útesů vybíhá z moře a tvoří malé ostrůvky. Oblast, prošpikovaná jeskyněmi, je také vhodná pro potápění.

Ideální je na pláž dorazit na některé z lodí odplouvající z přístavů Arbatax, Cala Gonone nebo Santa Maria Navarrese. Pěšky je pláž dosažitelná pouze pro zkušené turisty, kteří se sem dostanou po vyznačené turistické stezce.

9. Su Tiriarzu – pláž v divočině

Su TiriarzuSu Tiriarzu

Naprosto nedotčená pláž v nádherném divokém prostředí borovicových lesů, rybníků a řeky nabízí široký prostor k odpočinku, středně jemný písek, čistou vodu a pozvolný vstup do moře.

Přilehlé rybníky Tondu a Longu, které jsou překlenovány mořem, jsou součástí přírodní rezervace a slouží jako hnízdiště ptactva.

Velké vlny z pláže dělají také oblíbené místo pro surfaře.

10. Is Arutas – z křemenných zrnek

Is ArutasIs Arutas

Pláž na poloostrově Sinis na západním břehu ostrova je tvořena miliony zrnek pestrobarevných křemenů. Drobounké kamínky velikosti rýžových zrníček v růžové, bílé a zelené barvě tvoří jednu z nejzvláštnějších pláží na světě.

Jedinečný povrch pláže je, pro svou výjimečnost, dodáván do mnoha akvárií po celém světě.

Na pláž je složité se dostat, na druhou stranu její horší dostupnost zaručuje málo návštěvníků a dostatek klidu. Na své si přijdou také surfaři a milovníci šnorchlování.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nejkrasnejsich-plazi-na-sardinii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024