10 důvodů, proč jet do Milána: umělecké skvosty, módní inspirace i temperamentní styl života

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20595x

Milán je severoitalskou metropolí, která láká k návštěvě.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Severoitalská metropole Milán: skvostná, moderní, kosmopolitní, bohatá, přitažlivá… Hlavní město módy a designu, médií, sportu i nočního života. Jaký Milán ve skutečnosti je a čím tolik přitahuje turisty? Tady je našich 10 důvodů, proč Milán alespoň jednou za život stojí za to navštívit.

1. Skvostný a křehký milánský dóm – poklad města

Milánský dóm působí i přes své rozměry neobyčejně křehceMilánský dóm působí i přes své rozměry neobyčejně křehce

Po Svatopetrské bazilice v Římě je milánská katedrála Duomo druhým největším chrámovým prostorem v Itálii. Náměstí, na kterém se hrdě tyčí, je srdcem celé metropole. Ač je obrovská, působí katedrála Santa Maria Nascente velmi křehce.

Stavěla se po staletí už od roku 1386, části výzdoby pocházejí ovšem i z 20. století. Ukrývá skvostná mistrovská díla a dominuje městu.

Tip pro vás:

K nezapomenutelným zážitkům patří procházka po střešní terase katedrály. Nenechte si ji ujít!

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

2. Jen tady: Poslední večeře Páně

Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinci Poslední večeře Páně od Leonarda da Vinci

Víte, kde lze na vlastní oči spatřit mistrovské dílo Leonarda da Vinci – fresku Poslední večeře Páně? Ano, v Miláně. Velmi rozsáhlé a nedávno restaurované dílo zdobí stěnu refektáře dominikánského kláštera, přilehlého ke kostelu Santa Maria delle Grazie.

Freska z 15. století zobrazuje Ježíše a 12. apoštolů, kteří všichni kromě Jidáše debatují o novince, že Ježíše jeden z nich zradí…

Tip pro vás:

Návštěvu refektáře si rezervujte předem. Veledílo smí spatřit jen omezený počet lidí za den.

3. Opera? Navštivte slavnou La Scalu!

La Scala je jedním z nejprestižnějších operních domů La Scala je jedním z nejprestižnějších operních domů

Milánský operní dům La Scala se řadí k nejprestižnějším institucím svého druhu na světě a přitahuje umělce těch nejzvučnějších měst. Zazářili tu Beethoven, Wagner, Paganini, Verdi, Rossini i Pavarotti, Caruso, Callas či Urbánková.

Operní dům s neuvěřitelnou atmosférou se nachází na náměstí Piazza della Scala v samém srdci Milána, co by kamenem dohodil od známé galerie Vittorio Emanuele II. Návštěva milánské opery je prestižní společenskou záležitostí par excellence.

Tip pro vás:

La Scala má i své muzeum, kde si můžete prohlédnout nejen exponáty ze světa opery. Nachází se v těsné blízkosti operního domu.

4. Milán jako hlavní město módy

Milán je považován za „hlavní město módy” a významné nákupní centrum Milán je považován za „hlavní město módy” a významné nákupní centrum

Čím je proslulá italská móda? Svým střídmým elegantním stylem a kvalitou zpracování. Spojuje se v ní nadčasový styl s aktuálními trendy. A proč je světovým hlavní městem módy Milán? Protože právě tady sídlí většina italských módních návrhářů a protože právě tady se dvakrát ročně konají fashion weeks, zásadní událost ve světě módy.

Ty nejluxusnější butiky najdete nedaleko milánského dómu v oblasti známé jako Quadrilatero d’Oro – Zlatý trojúhelník.

Tip pro vás:

Inspiraci, jak se oblékat, hledejte v Miláně přímo na ulici. Jsou to totiž právě samotní Italové, kteří dělají módě „Made in Italy” to nejlepší jméno.

5. Milán sportovně: Prestižní fotbal a F1

Stadion Giuseppa Meazy – San Siro je domovským hřištěm dvou milánských fotbalových týmů Stadion Giuseppa Meazy – San Siro je domovským hřištěm dvou milánských fotbalových týmů

Snad každý fotbalový fanoušek vyslovuje Milán jedním dechem hned se dvěma fotbalovými kluby: Inter FC a AC Milán. Oba se účastní italské Série A, oba získávají tituly v Lize mistrů, oba sdílejí jeden milánský fotbalový stadion Giuseppa Meazzy – San Siro.

Tím ale milánská sportovní nej zdaleka nekončí. Stačí z Milána vyrazit do pár kilometrů vzdálené Monzy, kde se nachází motoristický okruh Autodromo Nazionale Monza, na kterém se jezdí Grand Prix, jeden z tradičních závodů mistrovství světa Formule 1.

Tip pro vás:

V Itálii patří hovory o fotbale k základním společenským tématům. Buďte na ně připraveni.

6. Kterou galerii vybrat?

Nejprestižnější milánskou galerií je Pinacoteca di Brera Nejprestižnější milánskou galerií je Pinacoteca di Brera

Milán je městem, které ukrývá cenné umělecké sbírky. Prim mezi četnými milánskými galeriemi hraje Pinacoteca di Brera plná renesančních pokladů. Po galerii Uffizi ve Florencii představuje druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v Itálii. Může se pochlubit díly Tintoretta, Raffaela, Bramantheho i Caravaggia. Slavná díla Botticelliho či Tiziana najdete v milánské galerii Pinacoteca Ambrosiana.

Technické modely lze obdivovat v Muzeu Leonarda da Vinci, antické umění v muzeu v hradu Castello Sforzesco, moderní umění v Galerii moderního umění… A tím výčet teprve začíná.

Tip pro vás:

Až se ve vás v Miláně probudí nacionalistický duch, zavítejte do Českého centra na ulici G. B. Morgagni 20. I tady se konají zajímavé výstavy.

7. Expo již dvakrát

Milán je městěm veletrhů Milán je městěm veletrhů

Milán je prestižním veletržním městem. V roce 2015 se tu například konala světová výstava EXPO, na které více než 140 zemí a mezinárodních organizací představilo to nejlepší ze svých vlastních technologií. Příští taková akce se bude konat až v roce 2020 v Dubaji.

Nutno připomenout, že v Miláně se jedna z prvních světových výstav konala už v roce 1906. Místní veletržní kalendář je velmi pestrý.

Tip pro vás:

Dění na milánského výstavišti Milano Fiera Exhibition Centre sledujte na stránkách www.fieramilano.it.

8. Stylový aperitiv po milánsku…

Nejoblíbenější místa pro aperitiv jsou kolem kanálu NavigliNejoblíbenější místa pro aperitiv jsou kolem kanálu Navigli

Milán jako ideální místo pro milovníky nočního života? Proč ne! Až do brzkých ranních hodin to žije nejen v centru pulzujícího města, ale i v jeho okrajových částech. Nejpřitažlivějšími místy pro noční vyžití jsou uličky kolem kanálů Navigli a v malebné čtvrti Brera. Do některého z mnoha stylových barů si v Miláně rozhodně zajděte na aperitiv – později odpolední drink s něčím malým k zakousnutí. Miláňané si bez něj den takřka neumějí představit.

Tip pro vás:

Nemusíte jen vysedávat v barech. Buďte jako Miláňané, kteří si oblíbili večerní procházky. Takzvaná passeggiata je ideální příležitostí „hodit se do gala”.

9. Z Milána do přírody co by kamenem dohodil

Malebné jezero Lago di Como láká k výletu Malebné jezero Lago di Como láká k výletu

Až na vás bude velkoměstského ruchu přece jenom trochu moc, vydejte se na výlet do okolí. Nedaleká Monza se pyšní nejen závodním motoristickým okruhem, ale i zachovalým historickým centrem a čtvrtí San Geradino. Okouzlující Bergamo se dělí na dvě části – historickou část Bergamo Alta na kopci a modernější dolní částí, známou jako Bergamo Bassa.

Malebná jsou i městečka Lodi či Pavia, která v době svého největšího rozkvětu ve 14. století byla dokonce správním střediskem celého regionu Lombardie.

Tip pro vás:

Do přírody můžete z Milána vyrazit například k úchvatnému jezeru Lago di Como a do jeho okolí. Budete nadšeni.

10. Kudy procházely velké dějiny…

Milánský hrad Castello SforzescoMilánský hrad Castello Sforzesco

Že je Milán moderní město? Ano, ale procházely tudy i velké dějiny. Město bylo hlavním střediskem římské provincie Cisalpina i rezidenčním městem císařů. Proto sem bylo v minulosti povoláváno tolik umělců zvučných jmen.

Milán se stal také intelektuálním centrem hnutí za sjednocení Itálie. Dnes je významným ekonomickým tahounem celé Itálie. 

Tip pro vás:

Za poznáním milánské historie se vydejte například do hradu Castello Sforzesco. Byl vybudován v 15. století pro Francesca I. Sforzu na místě původního hradu rodu Visconti.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-jet-do-milana-umelecke-skvosty-modni-inspirace-i-temperamentni-styl-zivota/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024