10 důvodů, proč navštívit Řím: chaos i řád, umělecká inspirace, křesťanská honorace a moře na dosah

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16056x

Chcete jet do Říma jako turista nebo zažít skutečnou atmosféru města? Poradíme jak!

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Existuje bezpočet drobností, které dohromady tvoří jedinečnou atmosféru Říma. Na každém kroku je cítit fakt, že právě tudy procházela historie a žili tu umělci i jejich mecenáši. Dopravní chaos, otevřenost místních lidí, kouzlo zdejších uliček, kulturní akce, přítomnost papeže, inspirativní výhled na římské střechy, dechberoucí pohled na západ slunce za Koloseem…

Město je kosmopolitní i svoje. Najdete tu všechno, na co si vzpomenete, i moře je doslova na dosah. Jsme si vědomi toho, že důvodů, proč navštívit věčné město, zvané Řím, jsou stovky. Vybrali jsme pro vás tedy alespoň ty z nich, které vás do atmosféry italské metropole nejlépe zasvětí.

1. Vatikán: Centrum křesťanství

Vatikán aneb stát ve státuVatikán aneb stát ve státu

Při cestě do Říma navštívíte hned dva státy – Itálii a Vatikán, centrum římskokatolické církve. V celém městě je sepětí světské a církevní moci cítit téměř na každém kroku a to, co ukrývají vatikánská muzea, skutečně jinde v takové koncentraci nenajdete.

2. Moderní život vedle antiky

Ve městě najdete památky antické, středověké, renesanční, barokní i ty z Mussoliniho éry či novodobější. Společně tvoří současný Řím. Žije se tu moderně v sepětí s antikou – unikátní kombinace, kterou jinde nezažijete.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

3. Dopravní chaos

Doprava v Římě se neobejde bez troubeníDoprava v Římě se neobejde bez troubení

Na vlastní kůži tu zažijete fascinující dopravní chaos, který je nutno brát s nadhledem. Auta bez troubení nejezdí, všude se proplétají a parkují skútry, autobusy si někdy jezdí, jak se jim zachce, a stávky MHD jsou běžnou součástí římského života.

4. Láska, která prochází žaludkem

Výborná zmrzlina, spaghetti alla carbonara, jaké jste ještě nejedli, voňavá káva… Řím nabízí kuchyni z různých italských regionů a zároveň si hýčká tu svou. Vždy budete jíst dobře a v dobré společnosti.

5. Přátelští Římané

Římané jsou velmi společenští a milíŘímané jsou velmi společenští a milí

Hledat skutečného Římana je obzvlášť v centru kosmopolitní metropole oříšek, ale stojí to za to. Římané se ničím nestresují, jsou vstřícní, komunikativní, nápomocní, plní energie, usměvaví, elegantní a moc jim to sluší.

6. Počasí, na které se můžete spolehnout

Zima v Římě je mírná, jarní sluneční paprsky hřejivé, letní vedra zpříjemňuje osvěžující větřík spolu se stínem voňavých pinií a podzim je dlouho prohřátý s teplotami kolem 25 stupňů.

Čtení na podobné témaPočasí v Římě: téměř nikdy nepršíPřečíst

7. Fontánky s pitnou vodou

Pítka najdete po celém městěPítka najdete po celém městě

Již staří Římané tu vybudovali záviděníhodnou síť akvaduktů. I dnes ve městě na každém kroku najdete fontánku s pitnou vodou – nenahraditelný zdroj osvěžení nejen pro turisty.

Čtení na podobné témaŘímské fontánky a pítka: nebojte se mít žízeňPřečíst

8. Parky, kam se podíváš

Řím je zelené město plné parků. Svůj čas v nich rádi tráví maminky s dětmi i senioři. Školáci i pracující si sem s oblibou zajdou sníst svou polední svačinu i popovídat s přáteli.

9. Centrum uměleckého a politického dění

Řím je doslova centrem filmuŘím je doslova centrem filmu

Možná si tu budete připadat jako filmové hvězdy – na filmovém plátně Řím proslul nejen legendárním snímkem Prázdniny v Římě. Svou inspiraci tu čerpali a čerpají literáti a další umělci. Kromě toho se tu ocitnete doslova v centru politického dění.

10. Oblíbené moře císařů za rohem

Stačí pár kilometrů a místo v rušné metropoli se ocitnete na pláži u Tyrhénského moře, v Tivoli, kam se jezdili rekreovat římští císaři či u papežova letního sídla v Castel Gandolfo. A tím výčet teprve začíná.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024