10 důvodů, proč se vydat na Sicílii: fascinující kontrasty, Etna a zmrzlina v briošce

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29353x

Sicílie je ostrov plný pohody a protikladů. Vybrali jsme pro vás 10 důvodů k jeho návštěvě.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Sicilané snídají zmrzlinu v briošce? Inspirujte se!

Sicílie je fascinující italský ostrov plný pohody a protikladů. Na své si tu přijdou milovníci historických památek, křišťálově čistého moře, podmanivé přírody, dobrodružství, filmu, rušného městského života, sladkého nicnedělání i gastronomických zážitků. Vybrali jsme pro vás 10 důvodů, které vás přesvědčí, že Sicílie za návštěvu rozhodně stojí!

1. Fascinující kontrasty 

Pohled na Etnu z TaorminyPohled na Etnu z Taorminy

Sicílie je ostrov podmanivých kontrastů. Hory se tu snižují přímo do moře, vedle historických památek z dob starých Řeků vyrostly nové zástavby, městský chaos se střídá s klidem odlehlých liduprázdných údolí, kde se střídají vyprahlé úseky se zelení. Na Etně se ve výšce 3 000 m. n. m. může držet sníh, zatímco pláže u Tyrhénského, Středozemního i Jónského moře jsou plné opalujících se lidí.

Vůni mandlovníků a olivovníků tu střídají výfukové plyny z projíždějících skútrů. Nad elegantními prosklenými vitrínami luxusních butiků s velmi drahým zbožím se tyčí oprýskané budovy, často kryté sítí, aby kolemjdoucí nebyli ohroženi padající omítkou. Do ostrovního života starousedlíků se probojovávají inovativní postoje nových generací. Sicílie vás zkrátka za žádných okolností nepřestane překvapovat a každý si tu přijde na své.

2. Úchvatné památky 

Klášter v MonrealeKlášter v Monreale

Na Sicílii se dochovaly úchvatné historické a umělecké památky, jež jsou výsledkem staletého střetávání kultur na ostrově a také jakýmsi zrcadlem dějin celého Středomoří. Jen památek zapsaných na prestižní seznam UNESCO mají na Sicílii úctyhodný výčet. Normanské období tu sice trvalo jen krátce, vyneslo však ostrov na evropské výslunní a my dodnes můžeme na Sicílii obdivovat normanské památky, které patří k těm nejcennějším na ostrově.

Ještě starší dochované památky – chrámy, které si tu postavili již staří Řekové – si lze prohlédnout v Agrigentu. Skutečnými skvosty jsou katedrála v Monreale s největší sbírkou středověkých křesťanských mozaik na světě, Cappella Palatina v Palermu či chrám v Cefalù. Výčet sicilských památek by mohl ještě donekonečna pokračovat.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Hrozící Etna

Erupce na EtněErupce na Etně

Sicilská sopka Etna je největší a nejaktivnější evropský vulkán. Představuje neustále dýmající hrozbu, zároveň je ale také dárkyní úrodné půdy pro sicilská pole, zahrady a vinice. Její existence je opředena legendami.

Sopka je to nevyzpytatelná a neustále se hlásící o slovo. Se svou výškou více než 3 000 metrů je viditelná takřka z celé Sicílie a symbolicky tak tvoří srdce celého ostrova. Dokáže vykouzlit nezapomenutelné scenérie, i když při představě hrozících erupcí člověku občas naskakuje husí kůže. Kde jinde tento pocit zažít?

4. Sicilské víno 

MarsalaMarsala

Vinné révě se na Sicílii díky sopečné půdě a teplému podnebí daří a není divu, že ostrov byl odpradávna významným producentem vína.

Specialitou z kraje kolem města Marsala je stejnojmenné lahodné dezertní víno, které prý mělo v minulosti zásadní vliv i na úspěch britské flotily v bitvě u Trafalgaru a proslavilo se široko za hranicemi ostrova jako „víno hodné stolu každého gentlemana“. Marsala je víno podobné portskému a jeho temně rudá barva dala vzniknout označení barevného odstínu marsala.

5. Gastronomické pochoutky a nejlepší zmrzlina

Sicilská cassataSicilská cassata

Na Sicílii, stejně tak jako po celé Itálii, patří požitek z jídla ke každodennímu spokojenému životu. A k uspokojení chuťových buněk tu skutečně je z čeho vybírat. Sicilská kuchyně je jedinečná, tvoří ji mix všech oblíbených pochoutek někdejších cizích panovníků. Ať už se jedná o jídla původně určená pro pány či pro jejich poddané, nechybí jim kreativita a láska k barvám a vůním.

Na Sicílii, zvlášť v Palermu, jsou žádané různé smažené pouliční rychlovky, těstoviny na tisíc způsobů, čerstvé ryby a mořské plody, různě připravovaná zelenina a mnoho dalšího. Po celém světě oblíbené sladké plněné trubičky cannoli pocházejí právě ze Sicílie a je pravděpodobné, že na Sicílii spatřila světlo světa i klasická zmrzlina.

6. Křišťálově čistá moře

Sicílii omývají tři mořeSicílii omývají tři moře

Břehy Sicílie jsou omývány hned třemi moři – Tyrhénským, Středozemním a Jónským. Voda je tu průzračně čistá a tak modrá, že snad ani modřejší být nemůže. Sicilské pláže se řadí k těm nejhezčím v Itálii. Připočítáte-li k tomu teplé středomořské klima, dlouhá horká léta, krátké zimy, minimum srážek a 300 slunečných dní v roce, není pochyb o tom, že Sicílie je ostrov jako stvořený pro dovolenou u moře.

Mnoho sicilských pláží, zejména těch v okolí Etny, pokrývá písek. Tmavý sopečný hrubší písek propůjčuje i zdejšímu moři temně rudý odstín. Jiné pláže jsou naopak pokryty bílým pískem a nechybí ani skalnaté pobřežní úseky. Každoročně hned několik sicilských pláží získává prestižní ocenění Modrá vlajka, udělované za čistotu vody a okolního prostředí.

7. Pohádková příroda 

Ze Sicílie pochází více než polovina všech italských citronůZe Sicílie pochází více než polovina všech italských citronů

Sicílie je malý ráj na zemi. Zdejší hory se svažují k moři, podél kterého se táhnou úrodná zelená údolí. Za svou úrodnost vděčí ostrov sopečné půdě i teplému klimatu. V minulosti to byli někdejší arabští obyvatelé, kteří výrazně poznamenali místní zemědělství. Zdokonalili zavlažovací systém a přinesli dosud neznámé plodiny, jako jsou citrony, pomeranče či pistácie.

Místní krajinu zdobí olivové a mandlovníkové háje. Je to právě Sicílie, odkud pochází více než polovina veškerých italských citronů a pomerančů. Scenérie, které tu příroda dokázala vytvořit, jsou skutečně pohádkové.

8. Keramické poklady

Sicilská keramikaSicilská keramika

Na Sicílii jsou k vidění i k dostání skutečné keramické poklady. Místní keramické produkty nezapřou kreativitu svých tvůrců, stejně tak jako jejich v minulosti často arabský původ. Keramiku zdobí převážně sytě modré či zelené barvy, delikátní odstíny žluté a tu a tam brilantně červený detail.

Na zdejší keramice, zvláště na suvenýrech, je častým motivem hřejivé sluníčko a z keramické hlíny tu vyrábějí například i symbol ostrova, kterým je tzv. Trinacria – ženská hlava s křídly a se třema nohama. Město Caltagirone zdobí opravdový skvost – dlouhé elegantní schodiště, jehož 142 schodů je vyzdobeno barevnými majolikovými kachličkami.

9. Jižanská pohoda

Pohoda u moře Pohoda u moře

Sicilané jsou šťastní lidé a svou pohodu rádi přenáší i na ostatní. Stres na ostrov nepatří. Panuje tu pohoda a uvolněná atmosféra. Vždyť se šálkem kávy nebo se skleničkou vína v ruce se všechno tak nějak lépe řeší. Všechno má svůj čas – práce, ale i odpočinek a čas věnovaný rodině a přátelům.

Osobní kontakt je tu motorem společenského života a najít si čas na jídlo je samozřejmostí. Zpomalení jako by na Sicílii bylo cestou k lepší kvalitě osobního života. Odhoďte stereotypy a dejte šanci sicilské pohodě, aby vám vstoupila pod kůži.

10. Ráj literátů a filmařů 

Sicílie je rájem filmařů a literátůSicílie je rájem filmařů a literátů

Na Sicílii se narodilo, žilo a tvořilo (a tvoří) mnoho významných italských literátů, filmařů, umělců… Pokud vám něco říkají díla jako Den sovy, Gepard, Kmotr, Baaria, Mafie vraždí jenom v létě, Země se chvěje, Rozvod po italsku, Mistr don Gesualdo, Sicilské povídky či Komisař Montalbano, pak se na Sicílii budete cítit jako doma.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-se-vydat-na-sicilii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024