10 důvodů, proč jet do Itálie: Sladký život a fascinující kontrasty, které vás dostanou!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22851x

Shrnuli jsme pro vás 10 hlavních důvodů, proč navštívit Itálii.

Vyberte si z našich 40 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Itálie, to není jen země, je to životní pocit. Komu tato země učaruje, už se jí nevzdá. A proč Apeninský poloostrov stále láká turisty z celého světa? Důvodů je mnoho. My jsme pro vás shrnuli nejvýznamnějších 10 důvodů, proč Itálie k opakovaným návštěvám vždy lákala, láká a lákat nikdy nepřestane.

1. Kontrasty, které nikdy neomrzí

Kouzlo Amalfitánského pobřeží v jižní ItáliiKouzlo Amalfitánského pobřeží v jižní Itálii

Itálie je zemí plnou kontrastů, které vás nikdy nepřestanou překvapovat. I to je jeden z důvodu, proč se sem cestovatelé rádi vracejí. Vždy tu čeká něco, co vás mile překvapí a dost možná i něco, nad čím vám zůstane rozum stát. Je to země, ve které se najde pro každého něco, ve všech ročních obdobích a pro všechny věkové kategorie.

V krajině se horské masivy ostře zdvihají přímo od pláže, ve městech zase široké reprezentativní bulváry lemují postranní uličky, ve kterých sotva projede jeden malý italský Fiat. Klid odlehlé přírody střídá hluk rušné dopravy ve městech a elegantním honosným hotelům a vilám kontrastují chudinské čtvrti některých měst a obcí, kde jako by se život zastavil v době, kdy se na území Itálie takřka veškerý život odehrával výhradně na ulicích.

Je tu klid a rušno zároveň. Italské kontrasty vás zkrátka dostanou! 

2. Nekonečný seznam historických památek 

Florencie je kolébkou renesanceFlorencie je kolébkou renesance

Že je Itálie pokladnicí historických památek, o tom není pochyb. Vždyť právě tady se rodila evropská civilizace a jednotliví panovníci se na území Apeninského poloostrova činili, aby tu po nich zůstalo to nejreprezentativnější svědectví. A nejen panovníci, stačí pomyslet na paláce významných šlechticů, venkovská obydlí běžných obyvatel někdejší Apulie, tzv. trulli, anebo toho nejlepšího svědka toho, jak žili staří Římané – Pompeje.

Na historické památky v Itálii návštěvník naráží na každém kroku. Soudit, které z nich jsou ty NEJ, je velmi subjektivní. Vodítkem ale může být seznam světového dědictví UNESCO. Itálie na něm má více než padesát zápisů, často se navíc jedná o celá města či souostroví.

Kdo by chtěl všechny italské památky poznat, musí počítat s tím, že mu ani deset let poznávání stačit nebude. Navíc k neustále probíhajícím archeologickým pracím, které se tu snad nikdy nezastaví, je touha poznat všechny italské památky takřka nesplnitelná.

3. Průzračné moře a jeho možnosti 

Lodě kotvící v přístavu na SardiniiLodě kotvící v přístavu na Sardinii

Víte, která evropská země se může pochlubit nejdelším mořským pobřežím? Itálie – její břehy totiž v úseku téměř 8 000 kilometrů omývá hned pět moří – Jaderské, Jónské, Ligurské, Středozemní a Tyrhénské.  Mají tu jak nekonečně dlouhé písečné pláže, tak romantické skalnaté zátoky.

Desítky italských pláží jsou každoročně oceňovány Mordou vlajkou, která je synonymem pro kvalitu a čistotu. Křišťálově čisté azurové moře je lákadlem nejen pro milovníky koupání, ale také pro surfaře, potápěče i romantické duše, které si oblíbily projížďky na lodi. Z Italských přístavů se vyplouvá na námořní plavby luxusními loděmi a místní rybáři tu z moře loví mořské plody, nad kterými nepohrdnou ani ti největší gurmáni. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

4. Jídlo z prvotřídních surovin: V Itálii důležitá součást dne 

Italský aperitiv, podávaný v barech v pozdních odpoledních hodinách Italský aperitiv, podávaný v barech v pozdních odpoledních hodinách

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou Italové téměř pořád v dobré náladě? Jednou z přísad, kterou přidávají do svého způsobu života, je kvalitní dobré jídlo a čas a důležitost, kterou mu věnují.

Co region, to jiná kuchyně. Všem jsou přitom společné kvalitní přísady – rajčata, která snad ani jinde nerostu tak dobrá jako na jihu Apeninského poloostrova, sýry, kterým se jiné nevyrovnají, bazalka voňavá jen díky středomořskému slunci, olivový olej lisovaný na italském venkově… Kulinářské zážitky při každém jídle jsou zaručeny.

Čtení na podobné témaItalská kuchyně: je velice zdravá, jednoduchá na přípravu a opravdu hodně pestráPřečíst

Ty nejchutnější sladkosti se připravují ze sicilských mandlí, zatímco z obrovských citronů, kterým se daří zejména v Kampánii a na italských ostrovech, se vyrábí světoznámý likér limoncello.

Ať už se jedná o několikachodovou hostinu či rychlý aperitiv u baru, jídlo si Italové vždy dokážou náležitě vychutnat a mohou–li přitom být ve společnosti, tím lépe. 

5. Přátelští Italové plní energie: Stres musí stranou 

Každodenní pohodová procházka patří k italskému životuKaždodenní pohodová procházka patří k italskému životu

V cizí zemi je nejlepší obklopit se místními lidmi a poznávat díky nim zemi „opravdově“. S Italy je to hračka a navíc se tu právě díky nim budete cítit velmi dobře. Jsou otevření, sdílní a mnohdy také velmi bezprostřední. Už jen jejich neformální pozdrav ciao, určený mnohdy i osobám, se kterými se třeba nikdy předtím neviděli, o lecčem vypovídá. Společenský kontakt je pro ně motorem života.

Neodpírají si drobné každodenní radosti, rodinu staví na první místo a je jim ctí, cítí–li se právě v jejich společnosti návštěvník dobře. Dbají na dobrý dojem. Kontakt s temperamentními Italy doslova nabíjí energií a dost možná si právě v jejich společnosti uvědomíte, že pracovat se má proto, aby člověk mohl žít. Možná, že právě v proslulém italském chaosu najdete zalíbení nebo zjistíte, že ono tu vlastně všechno tak nějak svérázně funguje a není potřeba se v životě zbytečně stresovat.

V Itálii má všechno svůj čas. Panuje tu úžasný klid a je tu živo zároveň. To prostě musíte zažít.

6. Privilegované místo na poli kultury 

Arena ve Veroně připravená na večerní představeníArena ve Veroně připravená na večerní představení

Itálie je jednou z kulturních kolébek lidstva a není to náhoda, že už v dávných dobách byli právě italští architekti, malíři a sochaři známí po celém světě. Na Apeninském poloostrově se i mnohé umělecké styly zrodily. Milovníci umění si tu jednoduše přijdou na své, najdou tu totiž poklady nepředstavitelné hodnoty.

Itálie má obrovskou kulturní sílu, navazuje na tradice a organizuje velké akce, jako jsou například světoznámé filmové a hudební festivaly. Země je kolébkou opery a byl by hřích nechat si tu ujít návštěvu jednoho z vyhlášených operních domů či představení konaná přímo pod širým nebem na náměstích, v historických divadlech a amfiteátrech. O tom, že si tu potrpí na tradice a umějí je posouvat dál, svědčí každoroční velké akce, jako je například světoznámý benátský karneval.

7. Italská krajina: Kouzlo v rozmanitosti 

Italské hory jsou mezi vyznavači zimních sportů velmi oblíbené Italské hory jsou mezi vyznavači zimních sportů velmi oblíbené

Itálie a zvlášť italská příroda vás nikdy neomrzí. Můžete tu obdivovat rozmanité pobřežní úseky plné středomořské vegetace i vysokohorské masivy a horská údolí, stále činné sopky, křišťálově čistá jezera, olivové háje i vinice. Na kopcích vystavěná městečka a vesničky jak z obrázkových knih.

Častokrát se tu hory zdvihají přímo od moře a vytvářejí tak dechberoucí kontrasty a nezapomenutelné scenérie, které se navíc mění podle počasí, denní doby a ročního období. Krajina se mění napříč Itálií, s přibývající nadmořskou výškou se střídá vegetace. Navštívit tu můžete některý z mnoha přírodních parků či zahrad patřícím například k vilám někdejších římských císařů či jiných boháčů. 

8. Italská móda a design: Každodenní elegance 

Klasický design italských motorekKlasický design italských motorek

Italský design je přitažlivý pojem, za nímž stojí mimo jiné vytříbený vkus, smysl pro detail, funkčnost, která ovšem v zásadě nesmí nic ubírat na estetickém dojmu. Kdo by nikdy neslyšel o italských autech či motorkách? O bytovém zařízení? A co teprve italská móda?

Kouzlo všeho tkví v tom, že italský design ve větší či menší míře proniká do života všech, není jen výsadou některých. I ve všedním životě se klade důraz na eleganci. Být dobře a situaci přiměřeně oblečený, to je projev úcty k sobě i k lidem kolem sebe. Máte–li i vy smysl pro moderní design, budete se tu cítit dobře. A pokud ne, dost možná vás právě Itálie přesvědčí o kouzlu každodenního elegantního světa.

9. Bez dobré kávy Ital nežije, víno jako bonus 

Výborná italská kávaVýborná italská káva

O tom, že jen v Itálii mají tu nejlepší kávu, je přesvědčen každý Ital. Podle Neapolců je to v Neapoli, Tersťané jsou zase přesvědčeni o primátu té své. V Palermu se nad tím, že právě u nich se připravuje ta nejchutnější káva, nikdo neopováží ani zapochybovat. Každopádně italská káva je věda a bez malého šálku kávy několikrát denně se tu snad nikdo neobejde. Není se čemu divit, je skutečně výborná. Bar je takřka posvátným místem, kam se chodí na caffè i na kus řeči, a takzvaná pausa ceffè je zase nutnou součástí snad jakékoliv aktivity. 

A že káva není pro vás to pravé? Pak možná nepohrdnete skleničkou lahodného italského vína. V četných italských vinařských regionech (a nejen v nich) se přesvědčíte o tom, že „in vino veritas“.

Čtení na podobné témaPrůvodce italskými víny: Jak poznat kvalitu a co musíte ochutnat? Přečíst 

10. Ráj pro fotbalové fanoušky 

Fotbal je součástí italské kulturyFotbal je součástí italské kultury

Fotbal, italsky calcio, je pojem. Ve světě je známý mimo jiné díky vynikajícím výsledkům italského národního týmu. Sledují ho tu snad všichni, hovory na téma fotbal patří k běžným konverzačním tématům, stejně tak jako u nás například počasí. Fotbal je součástí italské kultury a nesledovat ho je tak trochu i společenské faux pas. Fanoušci si tu zápasy skutečně užijí, a to takřka bez ohledu na výsledek. Italové totiž fotbalové zápasy velmi bouřlivě prožívají a vše kolem fotbalu berou velmi vážně.

Hraje–li domácí družstvo, ulice se vyprázdní a všichni utkání sledují. Pokud se o vás soused dozví, že fandíte jinému družstvu než on, stanete se rázem trnem v oku nejen pro něj, ale i pro všechny jeho kamarády. Fotbalisté tu jsou takřka posvátné bytosti a ať už jste fotbaloví příznivci či nikoliv, v Itálii se prostě fotbalem obklopit tak trochu musíte. Případně je tu ještě Giro d’Italia, závody formule 1 v Monze, basketbal či vodní pólo.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 40 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-jet-do-italie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024