Chrám Hagia Sophia: hezká zvenku, nádherná uvnitř

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 18252x

Chrám Hagia Sophia je jednou z nejtypičtějších dominant Istanbulu v centru města.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Chrám sv. Sofie je nezbytnou zastávkou v centru Istanbulu. Láká své návštěvníky již zdálky. Jednak proto, že stojí na prvním pahorku metropole a proto, že se jedná o obrovskou rozložitou kamennou stavbu, která vyniká svou mohutnou centrální kupolí nad ostatními. Krásu této unikátní památky uvidíte především v jejím interiéru.

Nezajímavý exteriér

Chrám Hagia SophiaChrám Hagia Sophia

Z exteriéru je totiž chrám nepříliš zajímavý, byly sice odstraněny jeho cementové nánosy z kamenného zdiva, ale stále je namačkán mezi ostatní budovy a nemůžete si tak vychutnat jeho jedinečnost.

Chrám byl postavený v roce 532 a měl reprezentovat bohatství a sílu Byzantské říše před poddanými města, ale také před cizími hodnostáři. Dodnes je jeho architektura vzorem pro ostatní stavby a architekti si lámou hlavu nad jeho konstrukčním řešením. Však také další možnost překladu jeho názvu je „chrám Boží moudrosti“.

Čtení na podobné témaMešity a islám: víry se drží 99 % TurkůPřečíst

Historie stavby chrámu je velmi pohnutá. Po tisíc let byl chrám dominantou panoramatu města a také největším uzavřeným prostorem na světě. Je to už třetí chrám na tomto místě, který zažil několik rekonstrukcí. Výsledkem přání císaře Justiniána postavit svatyni, jíž by nebylo nic na světě rovno, je tato ohromná stavba. Architekti, kteří se zasadili o tyto úctyhodné základy, jsou Anthemius z Trallu a Isidorus z Milétu. Mnohé uchvacovala hlavní chrámová kupole měřící třicet metrů, která evokuje zdání, že není ničím podpírána. Po několika zemětřeseních a zřícení kupole, musel další architekt vyřešit problém tím, že začal zacpávat jednotlivá okna. Z tohoto důvodu je dodnes v chrámu poměrně příšeří a málo přirozeného světla.

Funkci mešity plnila stavba až do roku 1932, o dva roky později se změnila na muzeum otevřené pro veřejnost. Od devadesátých let se znovu připomíná tehdejší funkce mešity alespoň tradičním svoláváním muezína k modlitbě hlaholeným z minaretů.

Úchvatný interiér

Chrám Hagia Sophia z vnitřního pohleduChrám Hagia Sophia z vnitřního pohledu

Poté, co se dostanete do interiéru chrámu, budete uhranuti originálním řešením jednotlivých částí, krásnými mozaikami zdobícími kupole a zdi. Některé jsou byzantské, jiné představují abstraktní díla, další zase figurativní ikony. Ať už tak nebo tak, pokaždé jsou reprezentativním unikátem hodným velkoleposti tohoto chrámu. Zajímavé jsou i různorodé mramorové panely ve výzdobě, které jsou tvořeny mimo jiné egyptskými sopečnými porfyry, které se již dnes nevidí. Velký zástup lidí uvidíte i u „Plačícího“ či „Potícího se sloupu“, který je tvořen z pórovitého kamene. Pro ty, které zajímají pozůstatky islámského času, jsou zde sultánská lože, modlitební výklenek mihráb nebo také dřevěné plakety s kaligrafickými nápisy. Pro některé je celá tato nádhera osmým divem světa.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-hagia-sophia/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024