Arles: Město nabité historií a rozmanitými památkami

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8180x

Arletate nabylo na důležitosti i tím, že se stalo sídlem arleatského království.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ArlesZobraz zájezdy

Víte, že...

Město dodnes každou sobotu na hlavní třídě ožije velkým trhem? Navštivte ho také a ochutnejte místní speciality.

Pokud jste si mysleli, že největším městem Francie je romantická Paříž, asi vás teď zklameme – sedmkrát větší je totiž rozlohou jihofrancouzské město Arles na řece Rhôně! Katastrálně totiž k provensálskému městu patří i téměř neobydlená oblast divokých močálů s přírodním parkem, Camargue. Město má za sebou bohatou historii, kterou nejlépe reflektují rozmanité památky.

Město v bažinách

Původně keltská osada nabyla na svém významu v 6. stol. př. n. l., kdy byla Řeky zřízena jako obchodní pobočka Massilie neboli dnešní Marseille. Ve 2. st. př. n. l. pak bylo Arelate čili „město v bažinách“ obsazeno Římany a stalo se hlavním městem římské Galie.

V této době také město prošlo reurbanizací, byl vybudován akvadukt rozvádějící vodu do domů, veřejných lázní i městských kašen, kanalizace či opevnění. Město prosperovalo jako tržiště s výrobky z celého světa, vyráběly se zde navíc látky šperky a zbraně.

Ještě před začátkem letopočtu, za vlády císaře Augusta, zde bylo vybudováno antické divadlo se 7 tisíci místy k sezení. Dnes z něj zbyly jen fragmenty, ale určitě stojí za to, abyste si prohlédli zachované dva sloupy a část pódia nebo fragment ochozu přeměněný na citadelu zvanou Tour de Roland.

Na nejvyšším místě města a nedaleko divadla se nachází další z antických skvostů, římský amfiteátr neboli Aréna. Ta byla postavena za císaře Vespasiána a její kapacita byla neuvěřitelných 20 000 diváků – ty bylo díky důmyslnému systému možno evakuovat během pouhých pěti minut! Aréna byla postupem času obestavěna obytnými domy, které kolem ní vytvořily pomyslné hradby. Kolem roku 1830 se z objektu stala pevnost pro Araby.

V minulém století prošla rozsáhlou rekonstrukcí, a ačkoliv amfiteátru chybí nejvyšší patro, dvakrát ročně se zde sejdou početné davy na obrovskou událost zvanou La Feria – nejde o nic jiného, než o koridu s camargskými býky, kteří se vyznačují rohy zahnutými nahoru.

Nejde přitom ani tak o býčí zápasy, jako spíše o honičku mezi býkem a matadorem v bílém obleku, který musí z z jeho rohu sejmout kokardu. Konají se zde také folklórní svátky v krásných místních krojích či volba nejkrásnější dívky Provence.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Centrum křesťanství

Od 3. století ve městě sídlil biskup a posléze si zde nechal postavit rezidenci i císař Konstantin. Tzv. Palais de Constantin nebo Thermes de la Trouille je ve skutečnosti pozůstatek městských lázní – a to těch nejrozlehlejších v Provence. Od středověku pak bylo město i sídlem arcibiskupa a místem, kde se odehrálo 19 církevních koncilů.

Arletate nabylo na důležitosti i tím, že se stalo sídlem arleatského království, které zabíralo Burgundsko plus část Provence a bylo součástí římsko-německého císařství.

Z 9. století se v Arles zachovala nádherný Église St-Trophime a Cloitre St-Trophime neboli katedrála a kláštěr svatého Trofima nejvýznamnější románská stavba v Provence. Původní karolinský kostel byl vysvěcen na katedrálu ve 12. století pro korunování Friedricha Barbarossy, ze stejné doby pochází i cenné slonovinové řezby či reliéfní portál Posledního soudu.

Kláštěr kdysi sloužil jako obydlí kanovníků a je vyhlášen především svou křížovou chodbou, jejíž dvě ramena jsou románská a dvě gotická. Dnes se chodba a přilehlé prostory často mění na výstavní prostory pro moderní umění.

Za hranicemi města již od dob Římanů a poté i křesťanů rostl hřbitov Les Alyscamps neboli Elysejská pole. Ten se stále rozšiřoval, počet hrobů narůstal do tisíců, vzniklo zde 17 kostelů a kaplí a rozhodně stojí za vaši návštěvu. Jeho nádherná platanová alej lemovaná sarkofágy se tu s vámi rozloučí u zříceného kostelíku St-Honorate.

Van Goghův příběh

Roku 1888 přijel do Arles již tehdy známý nizozemský malíř Vincent van Gogh. Zlaté slunce Provence a jasně modrou oblohu protkanou silným mistrálem zde zachytil svým nezaměnitelným malířským stylem na svých nejznámnějších dílech, jako byly například série Slunečnic, Hvězdná noc či Ložnice v Arles.

Do údolí Rhôny se malíř zamiloval a pozval k sobě i přítele Paula Gaugina. Nejspíš už se nedopátráme toho, zda si van Gogh své ucho uřízl sám a položil ho umyté a zabalené na vrátnici jedné ze svých bývalých prostitutek, nebo o něj přišel při hádce s Gauginem a snažili se celou událost ututlat kvůli policii.

Jisté je jen to, že Vincent van Gogh trpěl silnou depresí a hned roku 1889 byl na vlastní žádost hospitalizován v nedalekém psychiatrickém centru v kláštěře svatého Pavla v Saint-Rémy de Provence, jejíž prostory se mu staly bohatou inspirací pro další tvorbu.

Dnes můžete v Arles zavítat do Espace Van Gogh, což je kulturní centrum s uměleckými předměty a původně nemocnice, ve které byl van Gogh hospitalizován po ztrátě ucha. Nádvoří budovy bylo upraveno do podoby známé z obrazů tohoto nezaměnitelného malíře. Odpočinout si také můžete v kavárně Café Van Gogh, jejíž venkovní zahrádku určitě poznáte z jeho obrazu Terasa kavárny v noci.

Spojení s Českou republikou

25. 6. 2001 se v Arles odehrál tzv. Český den. Všechno začalo v roce 2002, kdy město Arles finančně přispělo na obnovu Karlova mostu v Praze, který byl poškozen při povodních. Česká republika měla šanci dobrý skutek oplatit hned rok nato, a to přispěním na opravu Konstantinových lázní v Arles, které byly také poničeny povodní.

O několik let později tak v rámci mezinárodního přátelství z Česka vyrazil autobus plný tradičních českých řemeslníků, českého piva a vína či sladkých dobrot, který měl v tomto jihofrancouzském městě představit české lokální produkty. Akce pod záštitou naší ambasády v Paříži se v Arles setkala s velkým úspěchem.

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Francie (Arles)

Za van Goghovým sluncem

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Arles

Zobrazit aktuální zájezdy do Arles

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/arles/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZážitkovník pro rodiče a děti

Výběr zážitků, tipy, omalovánky, rébusy a spousta zábavy.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!