Provence: levandulový kraj s pestrou historií ohromí všechny vaše smysly

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37593x

Nejen pláže, ale rovněž krásy vnitrozemí spolu s levandulovými poli vás učarují na nejkrásnějších místech jihu Francie.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Provence je region, který vás chytne za srdce. Vnímat jej budete všemi smysly – ucítíte všudypřítomnou vůni levandulí, uslyšíte divoké šumění moře a váš zrak oblaží nádherný pohled na starobylá města. Malebný jih Francie s krajem Provence si zkrátka při návštěvě země nesmíte nechat ujít.

Slunečný kraj zvaný Provence je součástí regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur v jihovýchodní Francii. Už podle názvu regionu si můžete domyslet, co všechno na vás čeká: Azurové pobřeží s nekonečnými plážemi, Alpy s lyžařskými středisky i neposkvrněnou přírodou a konečně Provensálsko, které vás ohromí barvami levandulových polí, slunečnicových lánů, zelených vinic, ale především všemi barvami chutě na talíři. Chcete vědět víc?

První turisté? Římané a papež sám

Svůj název získala Provence od Římanů, protože byla jejich první provincií mimo Itálii. Římané sem přišli dvě století před naším letopočtem, už po první kolonizaci oblasti Řeky. Ti už o čtyři století dříve založili město Massalie, dnešní Marseille.

Po několika stoletích arabských vpádů se Provence ve středověku začala vybarvovat jako kulturní a církevní centrum, a to nejen díky velkému množství romantických trubadúrů, ale i pro význam zdejšího města Avignonu. Ve 14. století se Avignon stal centrem tzv. avignonského zajetí i sídlem dalšího papeže mimo Řím, čímž vzniklo papežské schizma.

Oficiálně se oblast přidala k francouzskému království roku 1487. Městu Nice to pod vládou Savojských vévodů trvalo o téměř čtyři století déle.

V dnešní době je Provence jedním z nejsilnějších a nejkrásnějších francouzských regionů, který byste na svých cestách rozhodně neměli vynechat. A za čím vším se vypravit?

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Provence: objevte krajinu velkých příběhůPřečíst

Za božskou přírodou: Pohádku kazí jen třetí sudička – vítr 

Hrdí býci - typický obrázek z CamargueHrdí býci - typický obrázek z Camargue

Říká se, že když Bůh tvořil svět a Francii, na Provence rozhodně nešetřil. Pravda je taková, že sluncem zalitému kraji na jihu opravdu nic nechybí. Rozkvetlé voňavé lány levandulových polí, úrodné vinice plodící nejlepší světová vína, pohádkově husté lesy, hluboké kaňony jako například Grand Canyon du Verdon, vysoké kopce i úrodné nížiny svažující se k moři, tajemné jeskyně jako třeba Aven d'Orgnac či přírodní parky.

K těm se řadí i Camargue, který naleznete na pobřeží Středozemního moře, mezi dvěma rameny řeky Rhôny. Bažinatá oblast je chráněná od roku 1970, a to i díky mnoha unikátním živočichům a rostlinám, které se v ní vyskytují. Setkat se zde můžete se stády (tzv. manadami) polodivokých bílých koní, kteří zde žijí nejspíš už od pravěku. Ačkoliv jsou spíše menšího vzrůstu, určitě vás oslní jejich svobodné cválání touto krásnou krajinou.

Trochu nebezpečnějšími obyvateli místních bažin jsou polodivocí černí býci, kteří často září jako hvězdy koridy v amfiteátru nedalekého města Arles.

Plameňáci v ornitologickém parku v CamarguePlameňáci v ornitologickém parku v Camargue

Opravdovými celebritami parku jsou ale volně žijící plameňáci, kteří tu kráčí mokřadami v několika tisících párů. Mimochodem: věděli jste, že svou krásně růžovou barvu získávají z potravy? Přes svůj zobák totiž téměř neustále přijímají potravu ve formě planktonu, sinic a menších korýšů, kteří obsahují vysoké množství karotenoidů!

Ale abyste si nemysleli, že život v Provence je pohádka, i tady se příroda snažila být spravedlivá a nadělila oblasti mistral. Tento velice silný a chladný vítr ze severozápadu dokáže tuto pohádku velice rychle zničit. Své jméno získal po provensálském lyrickém básníkovi, ale žádnou poezii nečekejte. Svými nárazy trhá střechy a ničí úrodu, bohužel vane tímto krajem kolem 100 dní v roce!

Věděli jste, že místní dokonce kvůli mistralu nedávají na severní stranu svých domů okna? Prý by se nedoplatili za sklenáře…

Za atmosférou: Čas dovolené udávají levandulová pole

Klášter Sénanque uprostřed levandulových políKlášter Sénanque uprostřed levandulových polí

Na výlet po Provence vám určitě doporučujeme jakoukoliv roční dobu, ale největší zážitek si z tohoto krásného kraje odnesete v létě. Teploty sice budou šplhat hodně vysoko, ale kdy jindy si přivonět k té úžasně voňavé levanduli?

Kvete od června do srpna a nádherného pohledu na levandulová pole si maximálně užijete v cisterciáckém opatství Sénanque. Klášter tu stojí od 12. století a dnes v něm žije a pracuje asi deset mnichů, kteří se starají o nikdy nekončící rekonstrukci svého domova, ale i o nádherné levandulové lány.

Z květů rostliny vyrábějí různé oleje, mýdla i med, které si můžete zakoupit. Skromný zevnějšek románského kláštera by vás ale rozhodně neměl odradit od jeho prohlídky, budete určitě nadšeni atmosférou tohoto místa!

Skalní město Gordes si oblíbili slavníSkalní město Gordes si oblíbili slavní

Nedaleko od Sénanque rozhodně doporučujeme navštívit skalní vesničku Gordes, jejíž příkré úzké uličky vás okouzlí natolik, že se budete chtít vyšplhat až na její vrchol a vychutnat si podmanivý výhled na okolí.

Bohužel nebudete mezi vlnami turistů jediní, vždyť toto místo si zamilovali i největší malíři, jako například Marc Chagall. Kromě pravého provensálského rázu si v Gordes určitě oblíbíte i místní trhy, ze kterých si můžete domů přivézt pěkný suvenýr.

Za památkami: Středověký tón a světoznámé stavby        

Obchůdek ve skalním městečku Les Baux-de-ProvenceObchůdek ve skalním městečku Les Baux-de-Provence

Středověká atmosféra vás určitě nadchne v rodišti slavného Nostradama, městečku Saint-Rémy-de-Provence, které se stalo oblíbeným centrem malířů, sám Vincent van Gogh zde namaloval přes sto čtyřicet obrazů, a to za rok! Škoda jen, že se tak dělo kvůli jeho pobytu v místním sanatoriu… Malířův pokoj tady mohou návštěvníci vidět i dnes.

Po cestě z tohoto bývalého kláštera do Arles se nezapoměnte zastavit v Les Baux-de-Provence. Kromě středověkého rázu této vesničky se v nedalekých vápencových lomech promítají na ploše 6000 m² obrazy slavných umělců. Každý rok se námět mění, proto nikdy neuvidíte to samé.

Čtení na podobné témaDokument z Provence 1. díl: poznejte Arles, Gordes, Orange i AvignonPřečíst

Ačkoliv je hlavním městem regionu Marseille, centrem je rozhodně Arles. Historické město s mnoha památkami a typickou provensálskou atmosférou okouzlilo i malíře Paula Gaugina, který tady rád maloval s Vincentem van Goghem.

Na vrcholku města můžete navštívit zrekonstruovaný antický amfiteátr. Tato aréna byla postavena na začátku našeho tisíciletí a dnes se tu dvakrát ročně koná korida s camargueskými býky.

Již z dob Římanů v Arles najdete i hřbitov Les Alyscamps neboli Elysejská pole. Ten se rozrůstal i za středověku, stejně jako ve 12. století založený klášter s kostelem svatého Trofima, v jehož unikátní křížové chodbě dnes můžete narazit na úžasné výstavy moderního umění.

K Avignonskému mostu se váže známá píseňK Avignonskému mostu se váže známá píseň

A když už jsme u největších měst v Provence, nesmíme vynechat ani Avignon již zmíněný kvůli středověkému papežskému schizmatu. Papežský palác ze 14. století je také dodnes jednou z nejnavštěvovanějších památek. A aby toho nebylo málo, paláce jsou to rovnou dva o celkové rozloze 1,5 km²! Prohlédnout si můžete soukromé i audienční prostory, či sochu českého krále Karla IV., který palác v dětství navštívil.

Co se vám ale vybaví, když se řekne Avignon? Co třeba písnička o jeho slavném mostu? Téměř kilometr dlouhý most byl postaven přes řeku Rhônu ve 12. století a dnes je z něj kvůli povodním jen torzo, ale pohled na poslední čtyři oblouky mostu svatého Benezeta i dnes dechberoucí.

Tak už jste se naladili na cestu do malebné Provence? A to jsme se ještě nezmínili o delikatesní místní kuchyni ve spojení s jižním vínem, stále usměvavých lidech či slunění se na Azurovém pobřeží! Pokud jste se do kraje nezamilovali jen skrze tyto řádky, doufáme, že to napravíte na vlastní kůži třeba už letos!

Čtení na podobné témaDokument z Provence 2. díl: objevte Marseille, Nimes a CamarquePřečíst

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/provence/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024