Ostrov If: hrabství Monte Christa

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18037x

Ostrov If můžete prozkoumat díky výletní lodi, která vyplouvá v častých intervalech z Marseille.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Jen několik kilometrů od jihofrancouzského přístavu Marseille se nachází ve Středozemním moři Îles du Frioul neboli Frioulské ostrovy. Největší ze souostroví je Pomègues, který je hrází spojen s Ratonneau. Osamoceně pak stojí skalnatý Tiboulain a If.

Ostrov If můžete prozkoumat díky výletní lodi, která vyplouvá v častých intervalech z Marseille, a tak i vy můžete na vlastní oči prozkoumat ostrov a tajemnou pevnost, na které byl údajně uvězněn hrdina Alexandera Dumase, Edmont Dantes. Ale to bychom předbíhali...

Vojenská pevnost, cely s krbem i kobky bez oken

Tříakrový skalnatý ostrůvek byl i díky značnému obchodnímu ruchu v okolí města Marseille častým útočištěm pirátů, pašeráků a rybářů. Pro ochranu přístavu pak nechal král František I. na ostrově vybudovat třípatrovou vojenskou pevnost (neboli fort If), která byla dokončena v r. 1531. Tato čtvercová stavba o délce zdi 28 metrů, z jejíchž tří rohů vystupují masivní věže. Nejvyšší z nich, Saint-Christophe, sloužila jako 22 metrů vysoká pozorovatelna.

O necelých padesát let později se však funkce pevnosti změnila a stala se státním vězením. Největší nápor vězňů pevnost zažila během náboženských válek v 15. a 16. století, kdy sem bylo umístěno na 3 500 Hugenotů. Byli zde ale uvěznění i neposlušní synové z vážených rodin.

Vězení také bylo pro každého ze zadržených úplně jiným místem: ti privilegovaní si mohli pronajmout „apartmány“ s oknem i krbem, mohli se volně procházet po pevnosti a pozorovat moře z terasy věže. Ti méně šťastní pak byli umístěni na samotce nebo v příšerných žalářních kobkách. V hrozných hygienických podmínkách, bez světla i čerstvého vzduchu nemohli vězni ani vyhlížet svobodu z okna.

Celebrity za mřížemi

Mohutné zdi pevnosti v sobě neukrývaly jen pochybné existence. Tři roky zde strávil kapitán lodi Grand Saint-Antoine, Jean-Baptiste Chataud. Jeho loď údajně přivezla roku 1720 z Libanonu do Marseille mor, který zabil téměř polovinu města. Z tohoto důvodu byl uvězněn v pevnosti If a až na konci epidemie byla odhalena jeho nevina.

Zato hrabě z Mirabeau, Honoré Gabriel Riqueti, byl uvězněn o dvacet let později na žádost vlastního otce. Kdo by byl čekal, že se z bývalého trestance stane jeden z vůdců revoluce a že bude r. 1791 zvolen předsedou Národního shromáždění. V politice je ovšem možné cokoliv.

Mezi další „úlovky“ místního vězení však patřila i Fanny Dillon, manželka jednoho z nejbližších spolupracovníků Napoleona Bonaparta, či skandální francouzský šlechtic, Markýz de Sade.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

Tajemství Edmonta Danta

Nejslavnějším a zároveň jen fiktivním vězněm v pevnosti If byl Edmont Dantes, hlavní hrdina románu Hrabě Monte Christo od Alexandra Dumase. Ten tu podle knihy strávil celých 14 let. Slavný román se neopírá o žádnou skutečnou osobu, v temných kobkách vězení však stále existuje díra vykopaná Dantovým společníkem, abbé Fariou – stejně tak jako místnost, do níž ústil tajný tunel. K zamyšlení nad tajemstvím tohoto příběhu Vás určitě přimějí i cely označené jmény obou trestanců.

Dnes si tajemství pevnosti If můžete prohlédnout na vlastní oči, už 95 let je totiž veřejnosti (s přestávkou za 2. světové války) zpřístupněna jako kulturní památka. Cesta trajektem z Marseille trvá asi 20 minut, na místě vás pak čekají materiály k prohlídce v několika jazycích včetně češtiny. Na komentovanou prohlídku pak můžete vyrazit každou půlhodinku, ale pouze ve francouzštině, angličtině, němčině a italštině.

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-if/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024