10 oblíbených vánočních filmů, které se natáčely v New Yorku, Londýně i v Česku

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 11. 2019 • Přečteno 7170x

Zažijte v Londýně Lásku nebeskou a v New Yorku se po vzoru Kevina pokochejte největším vánočním stromem... Vánoce jsou tady!

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Nalaďte se vánočně a potěšte své oko pohledem na propracovanou výzdobu ve výlohách obchodního domu Macy's na 34. ulici v New Yorku. Ty se do vánočního hávu odívají pravidelně už od roku 1874. Hlavním tématem letošní výzdoby je víra v zázraky.

Filmy, které v sobě ukrývají ducha Vánoc, to je vždycky divácky vděčná záležitost. Nejenže jsou Vánoce a vše s nimi spojené fotogenické, především tu jde o radost ze setkávání, dobrých skutků, dárků a jídla, což je ideální živná půda pro scénáristy, kteří pak okouzlují malé i velké diváky po celém světě. A když se k tomu přidají i zajímavé filmové lokace, může ve výsledku klidně vzniknout nejslavnější vánoční film všech dob. Tak tedy šťastné a filmové!  

Vánoční filmy, na které se každoročně těší hlavně dospělí…  

1. Láska nebeská (2003) – obchodní dům Selfridges v Londýně

Zajímavý spletenec příběhů variuje kromě lásky romantické a vášnivé též lásku rodičovskou, pozdně manželskou, dětskou, hořce nenaplněnou a třeba i tu dojemně nemotornou. Je to přesně ten druh filmu, jemuž se cynici vysmívají, ale nejradši by ho stáčeli do flakonů. Pochmurné i komické okamžiky, smutek a humor, slzy a smích, to vše je tu dávkováno s citem a uměřeně.

À propos, vzpomínáte si na Rufuse? Vedlejší epizodní, ale zdaleka ne nevýznamnou postavu, již ve filmu ztvárňuje Rowan Atkinson? Pak si jistě vybavíte i scénu, kdy tento puntičkářský prodavač až s úpěnlivou pečlivostí balí zlatý náhrdelník, který právě vybral šéf společnosti Harry své půvabné sekretářce Mii k Vánocům. Naneštěstí mu balení trvá příliš dlouho a Harryho při koupi přistihne jeho manželka Karen.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

2. Zázrak v New Yorku (1947) – obchodní dům Macy's

Černobílá vánoční klasika s Maureen O'Harovou a Johnem Paynem v hlavních rolích potěší každého fanouška filmů pro pamětníky i obdivovatele hvězd tzv. zlaté éry Hollywoodu. Pro Američany je totiž tento film jedním ze symbolů Vánoc stejně jako pro Čechy třeba slavné Tři oříšky pro Popelku.

Zázrak v New Yorku a tradiční průvod na Den díkuvzdáníZázrak v New Yorku a tradiční průvod na Den díkuvzdání

Úvodní scéna zavede diváky do samého centra Manhattanu, kde se připravuje tradiční průvod na Den díkuvzdání, organizovaný obchodním domem Macy's.

Během něho okouzlující bělovousý Kris Kringle zjistí, že je představitel Santa Clause opilý a pohotově jej zastoupí. A nejenže tím mimoděk zachrání přehlídku, ale nadto se mu ještě podaří spojit několik životů dohromady. Usmíří znesvářené výrobce hraček, a co je hlavní, holčičce Susan dovolí znovu uvěřit, že Santa existuje.  

3. Život je krásný (1946) – městečko Seneca Falls na severozápadě státu New York

S klasikou všech klasik, jedenáctým nejlepším filmem všech dob podle Amerického filmového institutu (navíc s pěti nominacemi na Oscara), na vás zaručeně padne ta pravá vánoční nálada, radost a pohoda. V hlavní roli si vás podmaní fenomenální herec James Stewart, jehož svého času milovala snad celá Amerika.

Život je krásný nejen o Vánocích v New YorkuŽivot je krásný nejen o Vánocích v New Yorku

Srdcem i duší slavného filmu je městečko Bedford Falls. Ve skutečnosti by vám ale obyvatelé Seneca Falls přísahali, že to právě jejich miniaturní městečko se mu stalo věrnou předlohou. A každoročně v prosinci se to snaží dokázat co nejpestřejším vánočním programem. Nechybí tu proto promítání filmů s vánoční tematikou, soutěže o nejlepší osvětlení, návštěvy filmových herců aj.

4. Lásce na stopě (2001) – obchodní dům Bloomingdale v New Yorku

Tenhle romantický americký film se vám dostane pod kůži. Vypráví totiž všem dobře známý příběh o tom, jak osud lidem občas rozdá kartu, na kterou nejsou připraveni, a jejich dosavadní život se od základů změní. Komedii Lásce na stopě by tak bylo možné rázem přisoudit podtitul: Když jsou si dva lidé souzeni, nakonec si k sobě najdou cestu aneb Co dokáže rozpoutat jeden vánoční dárek!   

A na začátku byl poslední pár černých kašmírových rukavic... A na začátku byl poslední pár černých kašmírových rukavic...

Jednoho uspěchaného předvánočního dne se totiž dva lidé rozhodli, že koupí úplně poslední pár černých kašmírových rukavic, který v obchodním domě Bloomigdale ještě zůstal. Zbytek dne se pak rozhodnou strávit spolu. Zatímco pro Jonathana to byla láska na první pohled, pro Saru zase osud… 

Tip pro vás…

Pokud se vás v New Yorku zmocní chuť na sladké, určitě se zastavte v restauraci Serependity 3 (adresa: 225 E 60th St, otevřeno je sedm dní v týdnu). Ano, je to přesně to místo, kde si filmová dvojice společně pochutnávala na mražené horké čokoládě.

5. Deník Bridget Jonesové (2001) – Borough Market, nejstarší trh s jídlem v Londýně

Roztomilá smolařka Bridget Jonesová a její dnes už legendární hlášky („Asi jsem udělala velkou chybu, když jsem pozvala tebe a ty tvoje poskládaný trenýrky do svého života.“) znovu na scéně! Je třeba něco dodávat?

Bridget Jonesová ve svém bytě uprostřed rušné čtvrti Borough MarketBridget Jonesová ve svém bytě uprostřed rušné čtvrti Borough Market

Ano, tenhle snímek sice nepatří mezi klasické vánoční hity, ale odehrává se v prosinci a to úplně stačí. Bridgetin nadmíru útulný londýnský byt, v němž vysedává sama, oblečená do oblíbeného flanelového pyžama a své deprese utápí v lahvi vodky, se nachází uprostřed rušné čtvrti Borough Market, nad hospodou The Globe. 

V okamžiku, kdy odhalí nevěru Daniela Cleavera v podání Hugha Granta, se prochází slavnou krytou tržnicí Borough Market, rájem plným bohatých kulinářských zážitků nejrůznějších vůní a chutí. 

Víte, že…

Představitelka Bridget, americká herečka Renée Zellwegerová, za každý kilogram, který kvůli své filmové roli přibrala, zinkasovala v přepočtu dva miliony korun. Její celkový honorář za „pouhé“ nabírání na váze tak činil neuvěřitelných 429 milionů korun.

6. Santa je úchyl (2003) – plážový bar na Floridě

Odvážná vánoční komedie vypráví příběh Willieho a Marcuse, specialistů na vykrádání bank a trezorů, kteří se v převleku za Santu a jeho elfa rozhodnou objíždět velká nákupní centra a přepadávat v nich obchody. Ránu přes rozpočet jim však udělá osmiletý chlapec, jenž se jim snaží vysvětlit, v čem tkví opravdový smysl Vánoc.

Santa je úchyl! aneb Vánoční pohoda na FloriděSanta je úchyl! aneb Vánoční pohoda na Floridě

A pokud na Vánoce dáváte přednost dotykům písku pod nohama před kaprem a salátem, dopřejte si dovolenou na Floridě. Po vzoru Willieho si pak v plážovém baru na Long Beach nezapomeňte dát sklenici dobře vychlazeného piva.  

Filmy pro děti, které si ale nenechají ujít ani jejich rodiče…

7. Vánoční skřítek (2003) – Rockefellerovo centrum v New Yorku

Tak schválně, kolikrát jste si už pustili tenhle příběh o přerostlém, naivním a ne zrovna zručném „lidském skřítkovi“? A kolikrát už jste spolu s ním objevovali kouzlo moderních Santovských saní, které pod kapotou ukrývají pět set sobích sil? Ano, tahle bláznivá klasika se zkrátka jen tak neokouká.

Lov na filmové lokace z filmu můžete uspořádat v New Yorku, kde skřítek Buddy zjistí, proč se jeho otec ocitl na seznamu zlobivých. Stačí se po jeho vzoru vydat k mrakodrapu 30 Rockefeller Plaza, postavenému ve stylu art deco. Právě sem se totiž Buddy vydal hledat největší vánoční strom na světě.

Víte, že…

Vůbec poprvé se světoznámý vánoční strom před Rockefellerovým centrem rozzářil v roce 1931. Od roku 2007 se pak k jeho osvětlení používá úsporné LED osvětlení, jež navíc pomáhají napájet solární panely umístěné na střeše centra. Letos se světla na tradičním norském smrku slavnostně rozsvítí ve středu 4. prosince.

8. Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992) – (nejen) ikonický hotel Plaza

Pokud jste si stejně jako my oblíbili americké romantické filmy, pak vám určitě neuniklo, že američtí scenáristé řeší všechny „love stories“ právě v ikonickém hotelu Plaza v blízkosti Central Park South na Manhattanu. Tady si domlouvají schůzku šťastné dívky plné velkých očekávání, zoufalé ženy s očima opuchlýma od pláče i nevěrní svůdníci.

Bydlel tu světácký Krokodýl Dundee a ubytovat se tu rozhodl i Kevin McCallister, znovu osamocený v New Yorku, protože slyšel, že hotel Plaza je nejluxusnějším hotelem ve městě. A věta jeho otce Petera McCallistera, po ukončení Kevinova pobytu v hotelu, už je doslova legendární: „Kevine, ty sis objednal na pokoj věci za devět set šedesát sedm dolarů!“.

Tip pro vás…

Zaskočte si na Manhattan a ve veřejném parku The Battery se stejně jako Kevin podívejte na newyorský přístav přes retro binokulární dalekohled. A v jižní části Central parku si zajděte zabruslit na kluziště Wollman Rink. Možná se vám tu záhy vybaví scéna, v níž se Harry pokouší bruslit (spíš ale neustále padá) a Marv pročítá noviny a plánuje, jak přijít k penězům.

9. Santa Claus (1994) – kanadské Toronto

„Představ si, že se z tvého tatínka stane Santa.“ „Jo, tak to je trošku divná představa,“ řekl nám malý cestovatel na jednom z našich zájezdů do Kanady. Kluk jménem Charlie ale takový příběh skutečně zažil. Zprvu sice jeho tatínek za Santu jen načas zaskočil, to když pravý Santa uklouzl na jejich střeše a zranil se. Postupně se jím ale opravdu stal.

Hillcrest Park v kanadském VancouveruHillcrest Park v kanadském Vancouveru

Vzpomínáte si na známou filmovou scénu, v níž malá holčička neodbytně žádala Tima Allena o vytoužené kolo? Tak ta byla natočena v Hillcrest Park v kanadském Vancouveru. Příběh diváky zavede i do zoologické zahrady v Torontu, jejíž skutečný sobí obyvatel si ve filmu zahrál roztomilého Santova soba.

Taky si říkáte, že tu něco nehraje? A máte pravdu. Santa se totiž nenatáčel ani v Illinois, a dokonce ani ve Velké Británii. Natáčení v Kanadě se ukázalo jako mnohem levnější.

10. Anděl Páně (2005) – české hrady jako z pohádky

Haló, milovníci českých vánočních pohádek, taky se už nemůžete dočkat, až v televizi znovu poběží pohádka Anděl Páně? Vánoční filmy, které staví na laskavosti a humoru, a navíc jsou zabalené do zasněžené ladovské prostoty, jež nic nepředstírá, se nikdy neokoukají.

Vydejte se po stopách anděla Petronela a čerta Uriáše na hrad KašperkVydejte se po stopách anděla Petronela a čerta Uriáše na hrad Kašperk

Pokud si vaše děti oblíbily anděla Petronela a čerta Uriáše, uspořádejte jim společné putování po českých hradech, na nichž se pohádka natáčela. Začít můžete třeba na nejvýše položeném hradu v Čechách, na Kašperku (ve filmu je hrad panstvím hraběte Maxmiliána), a své putování ukončit na gotickém hradě Český Šternberk, kde Petronel s pomocí čertovy brašny vyčaroval Francce peníze.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. června

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. července

Kanada (Toronto)

Moderní tvář Kanady

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Toronta

Zájezdy do Toronta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-oblibenych-vanocnich-filmu-ktere-se-natacely-v-new-yorku-londyne-i-v-cesku/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024