Rockefellerovo centrum: tady tluče srdce New Yorku

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13717x

Rockefellerovo centrum je jednou z newyorských dominant.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Rockefellerovo centrum je jednou z newyorských dominant a zároveň doslova městem ve městě. Komplex stylově jednotných mrakodrapů a obchodních budov je světovým unikátem, který se v mnoha jiných městech pokoušeli napodobit, ale v žádném z nich se nepodařilo jej překonat. A jestliže někde tluče srdce New Yorku, je to právě tady.

Rockefellerovo centrum je jedním z nejvíce podařených městských center na světě. Jde také o vůbec největší komplex svého druhu, který je dodnes v soukromém vlastnictví. A jak už název napovídá, za jeho výstavbou stojí rodina Rockefellerů…

Jak Rockefeller k bohatství přišel

John Davidson Rockefeller toužil po bohatství už od mládí. Ještě coby teenager začal za našetřené peníze prodávat zemědělské náčiní, takové podnikání mu však kýžené bohatství nepřinášelo. Později začal nakupovat vytěženou ropu a zpracovávat ji na motorovou naftu.

Provedl doslova revoluci v ropném průmyslu a již v sedmdesátých letech 19. století založil petrolejářskou společnost Standard Oil Company. Stal se prvním americkým miliardářem a dodnes bývá s majetkem v hodnotě 200 miliard dolarů označován za nejbohatšího muže v celé historii, ač zemřel již v roce 1937.

Rockefellerovo centrum pak založil jeho syn, John Davidson Rockefeller junior. Ten v roce 1928 koupil od Kolumbijské univerzity asi desetihektarový pozemek v centrálním Manhattanu, na kterém se dříve nacházela botanická zahrada.

Plánoval zde postavit novou budovu Metropolitní opery. Jeho velkolepé plány však zhatil krach na newyorské burze o rok později a Rockefeller junior se tedy rozhodl pro vlastní projekt. Mezi lety 1932–1940 nechal na pozemku strhnout 228 domů a vystavěl tehdy největší obchodní a zábavní komplex na světě.

Na stavbě budov, postavených převážně ve stylu Art Deco, pracovaly během devíti let desítky tisíc dělníků, kteří si své práce v době krize velmi považovali. Během jejich prací vznikla v roce 1932 také jedna z nejslavnějších fotografií světa – Luch atop a Skyscraper – na které skupinka dělníků obědvá na trámu vysoko nad New Yorkem.

Další výstavba centra pak pokračovala od roku 1957 do roku 1973. Rockefeller junior rozhodl, že budovy budou sloužit převážně tehdejšímu mladému rádiovému a televiznímu průmyslu, a tak je tomu velkou měrou dodnes.

Co je vlastně Rockefellerovo centrum?

V unikátním komplexu Rockefellerova centra, ohraničeném z jedné strany Pátou a Šestou Avenue, z druhé pak 48. a 51. ulicí, se nachází desítky obchodů, jak v úrovni ulice, tak v podzemních prostorách. Najdete tu také velké množství restaurací, televizní studia, kancelářské prostory a výstavní sály. Vše doplňují průchody, podúrovňová náměstí, zahrady a sochařská díla.

Ústřední a nejvyšší budovou celého komplexu je tzv. GE Building, před kterou se nachází jeden z nejoblíbenějších fotografických motivů v New Yorku – náměstí Rockefeller Plaza s pozlacenou sochou Prométhea, před níž v zimě vyrůstá populární kluziště, jehož tradice sahá až do roku 1936.

V létě prostor kluziště zaplní stolky místní restaurace. Každý rok se na začátku prosince na tomto náměstí rozzáří také hlavní newyorský vánoční strom, jehož rozsvěcení samotným prezidentem okořeněné doprovodnou show s umělci zvučných jmen je jednou z největších událostí v New Yorku vůbec, živě přenášenou americkými televizemi.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Vyhlídka Top of the Rock: Příjemná alternativa k Empire State Building

V budově GE Building vysoké 260 metrů najdeme mimo jiné jednu z oblíbených newyorských vyhlídkových plošin, tzv. Top of the Rock. Ta je oproti svému konkurentovi v podobě giganta Empire State Building lepší v tom, že se na ni nestojí tak dlouhé fronty a navíc nabízí bezkonkurenčně nejlepší výhled na Central Park. Před tím, než budete obdivovat panoramatický výhled na Manhattan, zažijete silný zážitek už při jízdě výtahem s proskleným stropem.

Kromě vyhlídky v budově najdete také vyhlášenou elegantní restauraci Rainbow Room s výhledem na Manhattan a vynikajícími koktejly, dále převážně televizní a rozhlasová studia NBC. Ve vstupní hale si můžete prohlédnout působivé nástěnné malby od José Maria Serta a také si vzít průvodce Rockefellerovým centrem, který vám pomůže se v jeho bludištích zorientovat.

Velkolepá divadelní scéna

Do komplexu Rockefellerova centra patří mimo jiné také tzv. Radio City Music Hall, svého času největší divadelní a estrádní sál na světě z roku 1932, do kterého se vejde na šest tisíc diváků. Budova ve stylu Art Deco byla na svou dobu vybavena mnoha technickými vymoženostmi, například různě výškově nastavitelnými jevišti, a dlouhá léta byla vpravdě kulturním centrem New Yorku.

Dnes se v budově s fasádou pokrytou neony konají koncerty a show slavných hvězd a také ostře sledované filmové premiéry. Velké oblibě mezi místními se těší každoroční oslnivá vánoční a velikonoční show s populárními mažoretkami nebo představení konané na počest čínského nového roku. Nechystáte-li se na představení, máte možnost si budovu prohlédnout alespoň během pravidelných prohlídek s průvodcem.

Myslíte si, že už jste Rockefellerovo centrum prošli křížem krážem? Co takhle prozkoumat jiné newyorské stavby, které vznikly díky penězům rodiny Rockefellerů? Podívejte se třeba do nedalekého Muzea moderního umění MoMA s díly Andyho Warhola nebo Van Gogha, sídla Organizace Spojených národů nebo Lincolnova centra. Poznáte tak, že bez Rockefellerů by New York nebyl tím, čím dnes je.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rockefellerovo-centrum/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024