Hollywood: symbol filmového průmyslu, legendární nápis a slavné předávání Oscarů

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 3. 2018 • Přečteno 13649x

Na jižním svahu kopce Mount Lee se nachází necelých 14 metrů vysoký slavný nápis Hollywood.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Hollywood, pojem, který vyjadřuje lesk a slávu filmového průmyslu. Mnoho lidí přišlo zkusit své štěstí do Los Angeles v domnění, že jejich sen o slávě, splněné touze a penězích nenechají na sebe dlouho čekat. Někteří to štěstí měli, že se v konkurenci prosadili, jiní museli smutně opustit svět luxusu, který se jim zdál na dosah ruky. Nápis Hollywood si nenechá ujít žádný turista.

K městu Los Angeles patří stejně jako Eiffelova věž k Paříži. Jaké jsou příběhy obyčejné čtvrti, lidí, staveb a pozlátka filmového průmyslu?

Malé městečko, které nebylo součástí města Los Angeles

Výhled na městoVýhled na město

Turisté, kteří se nechají strhnout atmosférou losangeleské čtvrti, by těžko hádali, že okolo roku 1853 zde stávala jen jediná stavba. Až v 70. letech 19. století se místo začalo měnit v zemědělskou oblast a obdělávat půdu zde přicházeli první zemědělci. Díky manželům Wilcoxovým se dostalo i prvnímu pojmenování oblasti, Hollywood.

Ve starých listinách z 19. století lze prokázat, že se oblast skutečně jmenovala oficiálně Hollywood. První ulicí městečka byla Prospect Avenue (dnešní Hollywood Boulevard), kolem které se stavěly první stavby. Okolo roku 1900 jste zde mohli najít poštu, hotel či obchody. V té době zde žilo zhruba 500 obyvatel a spojení do centra Los Angeles bylo mizerné. Obyvatelé si tak museli ještě chvíli počkat, než se stal Hollywood městskou čtvrtí Los Angeles.

Filmová studia, která utekla do Hollywoodu

Jedná společnost jménem Biograph Company už nemohla déle unést přísná pravidla a podmínky společnosti Motion Picture Patents Company, kterou vlastnil známý vynálezce Thomas Edison. Filmový průmysl se soustředil okolo roku 1900 výhradně v New Jersey. Jelikož byla většina filmových patentů vlastněna Edisonem, měli společnosti problém se prosadit.

A tak společnost Biograph Company vymyslela mistrovský plán. Utekli do Los Angeles, které bylo na opačném konci Spojených států amerických. I kdyby je agenti v Kalifornii dostihli, měli to kousek přes hranice do Mexika a tam by po nich nikdo nepátral.

Po vzoru této společnosti se začali do města stěhovat i další, kterým nemohlo uniknout, jak výhodné podmínky město nabízí – krásná a rozmanitá scenérie přírody a měst, stabilní počasí a zalíbení na novém místě, které objevili. Hollywood jim připadal po všech stránkách dokonalý. Právě zde vznikl v roce 1910 i první několikaminutový film nesoucí název In Old California.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Slavný nápis a symbol města Los Angeles

Nápis HollywoodNápis Hollywood

Na jižním svahu kopce Mount Lee se nachází necelých 14 metrů vysoký slavný nápis Hollywood. V roce 1923 byl postaven nápis Hollywoodland, který měl přilákat do oblasti potencionální kupce pozemků. Jelikož nebylo okolí nijak atraktivní, chtěli tímto způsobem celou oblast marketingově posílit.

Stavba nápisu vyšla tehdy na zhruba 21 000 dolarů. O pár let později byly poslední čtyři písmena odstraněny, a tak vznikl název takový, jaký ho známe dnes. Časem písmena chátrala, místo se stalo oblíbeným rejdištěm vandalů a lákalo to i sebevrahy, kteří skokem z písmene chtěli skončit svůj zoufalý život. Dokonce se uvažovalo i o odstranění písmen, naštěstí nápis Hollywood, i když po rozsáhlé rekonstrukci, dále zdobí kopec.

Zlatý věk Hollywoodu a předávání Cen filmové akademie

Dá se říci, že od konce němého filmu (někdy okolo roku 1927) až do zhruba roku 1948 zažíval Hollywood svoji zlatou éru. V oblasti se nacházelo několik skvělých filmových studií, která kontrolovala výroby filmů. Mezi ta největší patřila například Paramount, 20th Century Fox či slavný Warner Bros. Herci a herečky neměli vlastně jinou možnost než uzavírat smlouvy právě s těmito hollywoodskými studii.

Vše se obrátilo ve 40. letech, kdy soud vynesl rozsudek nad Hollywoodem. Studia nemohla vlastnit divadla, ve kterých se promítaly jejich filmy s herci, se kterými měli podepsanou exkluzivní smlouvu. Díky tomuto výnosu, nástupu televize a dalším pokrokům skončila zlatá éra Hollywoodu.

Proslulý chodník slávy a místo, na kterém se předávají slavní Oscaři

Hlavní uliceHlavní ulice

Hlavní centrum Hollywoodu tvoří ulice Hollywood Boulevard, která vznikla na historicky první ulici městečka. V okolí najdete všechny známé atraktivity jako hotel Roosevelt, ve kterém se roku 1929 odehrálo první předání Cen filmové akademie. Hollywoodský chodník slávy přitahuje jako magnet turisty, kteří touží najít svoji celebritu zobrazenou pomocí hvězdy v dlaždicích.

V Dolby Theater probíhá slavnostní předávání Oscarů. Jedná se o nejprestižnější filmovou cenu a slavnostní ceremoniál, plný těch nejznámějších celebrit, je událostí roku města Los Angeles. Na ulici kromě obchodů najdete například i světově proslulé muzeum voskových figurín.

Skutečnou celebritu zde potkáte těžko, ty mají své vily postavené v lukrativnějších místech nedaleko Los Angeles. Ovšem ta atmosféra je velkolepá a filmová. Co když vás objeví jako začínající hvězdu některý z filmových agentů a hledačů talentů?

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 15 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hollywood/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024