10 věcí, které jste nevěděli o novém králi Karlovi III.: průkopník, hudebník, spisovatel a ochránce pralesů

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2023 • Přečteno 2805x

Rok 2023 je rokem změn pro Velkou Británii. Jejím králem bude korunován princ Charles. Pojďme si o něm říci něco, co běžně nezaznívá.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Rok 2022 se již navždy zapsal do dějin jako rok obrovských změn pro Velkou Británii. Se smrtí královny Alžběty a nástupem jejího syna, krále Karla III., na trůn si asi každý klade otázku, jakým panovníkem Karel III. bude. Jak by řekli Angličani: „Will he be able to fill her shoes?“ (Bude schopen se jí vyrovnat?) O tom se přesvědčíme časem. Pojďme se teď ale podívat na 10 věcí, které jste možná o novém králi zatím nevěděli. 

1. Nejdéle čekající dědic britského trůnu 

Král Karel III.Král Karel III.

Princ Charles Philip Arthur George se narodil 14. listopadu 1948 přímo v Buckinghamském paláci tehdy ještě princezně Alžbětě a princi Philipovi. Po smrti svého otce, krále Jiřího VI., 6. února 1952 usedla Alžběta na trůn a malý Charles se ve svých pouhých 3 letech stal přímým dědicem britské koruny.

Ve svých 4 letech byl pak usazen mezi svou babičku a princeznu Margaret při korunovaci královny Alžběty a od té doby se již pravidelně účastnil veřejných akcí. Ve svých 73 letech byl tedy nejen nejdéle sloužícím dědicem britského trůnu v celé historii Velké Británie, ale zároveň se stal nejstarším monarchou přebírajícím korunu.

2. Karel spisovatelem…

Hrad Balmoral byl místem, kde vznikaly Charlesovy příběhyHrad Balmoral byl místem, kde vznikaly Charlesovy příběhy

Král Karel je velmi umělecky zaměřený člověk, kromě toho, že rád maluje, tak se také věnoval psaní a vyšlo mu několik knih. Mimo jiné také dětská knížka s názvem The Old Man of Lochnagar. Jedná se o příběh starého muže, který žije v jeskyni na útesech obléhajících jezero pod horou Lochnagar.

Celý příběh se odehrává v blízkosti Balmoralu, skotského panství, kde královská rodina trávila a stále tráví letní měsíce. Příběh si tehdy princ Charles vymyslel pro pobavení svých mladších bratrů, prince Andrewa a prince Edwarda. Kniha byla vydána v roce 1980. 

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Setkal se se šikanou

Princ Charles s královnou Alžbětou v GordonstounPrinc Charles s královnou Alžbětou v Gordonstoun

O tom, že i děti dokážou být kruté, se přesvědčil Karel III. na vlastní kůži. V době, kdy navštěvoval internátní chlapeckou školu Gordonstoun ve Skotsku, se stal terčem mnoha posměšků a naschválů ze strany starších spolužáků, a to nejen kvůli svému zevnějšku, kdy si často stříleli z jeho odstátých uší, ale nejspíš i proto, že svou jemnou povahou příliš do soutěžícího chlapeckého kolektivu nezapadal. 

Dle Johnnyho Stonborougha (bývalý spolužák krále) si však Charles nikdy nikomu nepostěžoval, ani šikanu neoplácel. Sám král na adresu své bývalé internátní školy prohlásil: „Bylo to těžké jen v tom smyslu, že od vás škola vyžadovala více než ostatní školy – jak fyzicky, tak mentálně. Mám štěstí v tom, že věřím, že mě to naučilo mnoho o sobě, mých vlastních schopnostech a mých nedostatcích. Naučilo mě to přijímat výzvy a přebrat iniciativu.“  

4. Je po něm pojmenovaná žába

Hyloscirtus princecharlesiHyloscirtus princecharlesi

Svého malého skákajícího jmenovce má král Charles v Ekvádoru. Tento ohrožený druh rosničky objevil v roce 2008 Dr. Louis A. Coloma a v roce 2012 ji pojmenoval na počest tehdy ještě prince Charlese Hyloscirtus princecharlesi, a to za jeho neustupující snahu o zachování deštných pralesů.

V roce 2007 Charles například založil projekt Prince’s Rainforest Project, který si dal za cíl, s ohledem ke změně klimatu, podpořit povědomí o naléhavé potřebě podniknout kroky proti odlesňování tropických lesů.

5. Před svatbou se potkal s Dianou jen 13x

Svatba prince Charlese a DianySvatba prince Charlese a Diany

S mladičkou, teprve 16letou, Dianou se princ Charles setkal ještě v době, kdy randil s její starší sestrou Sarah Spencer. Ta se ovšem nechala slyšet, že svou budoucnost s princem rozhodně nevidí a jejich cesty se v poklidu rozešly.

O tři roky později, v roce 1980, pak vyšlo najevo, že se Charles začal vídat s Dianou a informace o jejich vztahu začaly plnit přední stránky britského tisku. Netrvalo dlouho a po necelém roce a pouhých 13 osobních setkáních oznámili své zasnoubení. Bohužel, jak všichni víme, tahle pohádka neměla šťastný konec. 

6. Byl přítomen u obou porodů svých synů

Princ William s rodičiPrinc William s rodiči

V dnešní době již zcela běžné, v britské královské rodině do té doby nemyslitelné! Princ Charles se rozhodl vybočit z královské tradice a byl přítomen u porodu obou svých synů.

Porod prvorozeného Williama by se dal nazvat průkopnický také z toho důvodu, že se jednalo o vůbec prvního britského budoucího monarchu narozeného v nemocnici. Do té doby byly tradičně porody prováděny doma. 

7. Nejen malíř a spisovatel, ale i hudebník

Během studií v Cambridge byl členem univerzitního souboruBěhem studií v Cambridge byl členem univerzitního souboru

Už odmalička byl malý Karel veden k mnoha nejrůznějším aktivitám. Velmi blízko měl k hudbě. Naučil se hrát na trumpetu, piano a během studia v Cambridge byl členem univerzitního orchestru, kde hrál na čelo. Zpětně však v podcastu BBC v roce 2021 přiznal, že mu to moc nešlo. 

8. Vozový park krále

Aston Martin si princ nechal předělat na ekologické vozítkoAston Martin si princ nechal předělat na ekologické vozítko

Kolekci aut, kterou má k dispozici nový král Británie, mu jistě závidí nejeden automobilový nadšenec. Vzhledem k jeho zapálení pro ekologii a ochranu životního prostředí využil moderních postupů a nechal si předělat svůj vůz Aston Martin, který dostal ke svým jednadvacátým narozeninám.

Ten teď jezdí na biopalivo, které vzniká zpracováním odpadních potravinářských surovin. Konkrétně zpracovává přebytečné anglické bílé víno a syrovátku, tedy odpad vznikající při výrobě sýrů.

9. Mluví plynně velšsky

Na univerzitě Aberystwyth se naučil mluvit velšskyNa univerzitě Aberystwyth se naučil mluvit velšsky

Titul Princ z Walesu získal mladý Charles v roce 1969. Tomu však předcházela princova tvrdá 9týdenní příprava na univerzitě Aberystwyth, kdy pod dohledem Dr. Tediho Millwarda studoval jak velšskou historii, tak i jazyk. Při svých návštěvách Walesu a projevech k velšskému obyvatelstvu tento jazyk používá dodnes. 

10. Kvalifikovaný pilot i potápěč

Helikoptéra typu WessexHelikoptéra typu Wessex

Karel zachoval rodinnou tradici a vydal se ve šlépějích svého otce, dědečka a obou pradědečků. I on strávil část svého života aktivní službou u britského námořnictva. V tomto období prošel řádným výcvikem na pilota a pilotoval helikoptéry Wessex s 845 Naval Air Squadron.

Se stejnou nebojácností, s jakou si podmanil nebe, se vrhl také do hlubin moře a je certifikovaným potápěčem. Prozkoumal dokonce vraky lodí, jako je The Mary Rose – vlajková loď Jindřicha VIII. 

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-zajimavosti-o-krali-karlovi/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024