15 zajímavých faktů o Londýně: Tohle jste o britském hlavním městě ještě neslyšeli!

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 95848x

Seznam 15 kuriozit čítá čelist Winstona Churchilla, prostitutky na Tower Bridge nebo ananasy na Katedrále sv. Pavla.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Myslíte si, že Londýn znáte jako svoje boty? Nespokojíte se suchými fakty a zajímají vás perličky a méně profláknuté informace? Chystáte se do britské metropole a chcete se dozvědět něco neobvyklého, co často uniká i samotným Londýňanům? Máme pro vás 15 zajímavostí, které o Londýně určitě ještě nevíte!

1. Poslanci si dávají skleničku za pakatel a v parlamentu mají i střelnici!

V parlamentu mohou poslanci využít až na 8 barůV parlamentu mohou poslanci využít až na 8 barů

Sídlo britského parlamentu, tzv. Westminsterský palác, chce při svých toulkách Londýnem vidět každý návštěvník. Málokdo se však dostane dovnitř. Pokud se vám přeci jen podaří zúčastnit se zasedání parlamentu, nemáte rozhodně možnost si celou budovu projít, a to je škoda.

V tomto největším paláci v celé zemi byste totiž objevili osm barů (ve kterých poslanci díky daňovým poplatníkům konzumují za velice nízké ceny), šest restaurací, na tisíc pokojů, sto schodišť, jedenáct nádvoří, kadeřnický salon a dokonce i střelnici!

2. Podzemka nebo nadzemka?

Londýnské metro, vůbec nejstarší metro na světě, je světem sám pro sebe. Londýňané mu říkají „tube“ – „roura“. Běžný anglický výraz pro metro zní „underground“, tedy podzemka. Věděli jste však, že londýnské metro nejezdí jen pod zemí, ale že překvapivě více jak polovina jeho tras vede nad zemí?

Čtení na podobné témaJedete do Londýna? Máme pro vás tipy, jak nezabloudit v nejstarším metru světaPřečíst

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Obchodní dům Harrods nabízí rozmanité zboží – kdysi i kokain!

Obchodní dům Harrods je nejznámější a nejluxusnější obchodní dům v Londýně, doslova „chrám obchodu“, ve kterém nakupují známé osobnosti. Dříve jste tu mohli mimo jiné sehnat třeba živá zvířata – americký prezident Ronald Reagan si odtud dokonce přivezl sloní mládě.

do roku 1916 kromě toho Harrods prodával také čistý kokain, který často rodiny posílaly svým blízkým na frontě!

4. V Toweru se popravovalo ještě ve 20. století!

Poslední poprava se zde konala v roce 1941Poslední poprava se zde konala v roce 1941

Pevnost Tower of London je jednou ze stěžejních londýnských památek, která turisty láká především na britské korunovační klenoty a na fascinující procházku po stopách několika staletí britských dějin.

Tento kamenný komplex je dobře známý také svou krvavou historií: v minulosti fungoval jako popraviště i obávané vězení. Tomuto účelu sloužil ještě během druhé světové války a vůbec posledním popraveným v Toweru byl německý voják Josef Jakobs v roce 1941!

5. Kde v Londýně přebývali templáři?

Zdaleka ne všichni návštěvníci Londýna tuší, že zde můžou navštívit anglickou základnu tajemných templářských rytířů, tzv. Temple Church.

Tento svatostánek v londýnské části zvané City je zároveň architektonicky jedním z nejzajímavějších kostelů britské metropole. Ne nadarmo nás do něj zavádí třeba Dan Brown ve své Šifře mistra Leonarda.

6. Londýnští taxikáři musí znát ulice jako své boty

I londýnští taxikáři skládají zkoušky, kde se ověřuje jejich znalost ulic a trasI londýnští taxikáři skládají zkoušky, kde se ověřuje jejich znalost ulic a tras

Černé londýnské taxíky, tzv. cabs, jsou společně s červenými telefonními budkami nebo dvoupatrovými autobusy jedním z nejoblíbenějších symbolů Londýna.

Stát se v tomto městě taxikářem však není jen tak. Zájemci o tuto profesi musí skládat náročnou profesní zkoušku, tzv. „Knowledge“, na kterou se připravují i několik let. Zkouška ověřuje znalost asi 320 základních tras, 25 000 ulic, které se na těchto trasách nacházejí, a dalších zhruba 20 000 míst!

7. Ananasy na katedrále sv. Pavla

Katedrála sv. Pavla v londýnském City je jednou z městských dominant a také tím nejvýznamnějším dílem architekta Christophera Wrena, který je pohřben v místní kryptě. Věděli jste však, že tento známý architekt původně zamýšlel korunovat majestátní kupoli svého chrámu kamenným ananasem?

Měl toto ovoce totiž v oblibě a vnímal ho jako symbol míru, prosperity a pohostinnosti. Na kupoli se ananas nakonec nedostal, ale zato toto ovoce v kamenné podobě můžete spatřit na špičkách dvou západních věží katedrály!

8. Kde se zrodil Komunistický manifest?

Komunistický manifest – jedna z těch knih, která největší měrou ovlivnila dějiny 20. století, byla z velké části sepsána právě v Londýně! Karel Marx s Friedrichem Engelsem sepisovali části tohoto spisu v čítárně Britského muzea a v Londýně byl manifest později také poprvé vydán.

Kromě německých filozofů studoval v čítárně Britského muzea třeba také politický vůdce Mahátma Gándhí.

9. Nejstarší londýnský kostel ukrývá i stopy po Římanech

Kostel All Hallows v Londýně Kostel All Hallows v Londýně

Už jste někdy v Londýně zavítali do vůbec nejstaršího kostela? Je jím svatostánek s názvem All Hallows, nedaleko od pevnosti Tower. Byl založen již v roce 675 a v jeho podzemních prostorách je dokonce možné prohlédnout si dlažbu pocházející ještě z římských dob!

10. Autorská práva na příběh o chlapci, který nechtěl vyrůst, vlastní nemocnice!

Znáte příběh o Petru Panovi, který Walt Disney zpracoval do klasického animovaného filmu? Dobrodružství tohoto chlapce, který létal v Londýně nad Big Benem díky šťastným myšlenkám a bojoval v magické Zemi Nezemi proti pirátu Hookovi, stvořil spisovatel jménem J. M. Barrie.

Tento člověk, ač svým dílem ovlivnil generace dětí, sám žádné děti neměl, a tak daroval autorská práva na příběh Petra Pana nemocnici Great Ormond Street Hospital nedaleko Russell Square. Tato nemocnice tak dostává autorské poplatky za všechna další zpracování tohoto klasického pohádkového příběhu!

11. Vrchní lávka mostu Tower Bridge bývala rájem prostitutek!

Lávka mostu se údajně stala oblíbeným místem prostitutekLávka mostu se údajně stala oblíbeným místem prostitutek

Jedním z nejoblíbenějších symbolů Londýna je viktoriánský zvedací most Tower Bridge. Po něm se dnes můžete běžně projít, ale pokud byste chtěli navštívit jeho vrchní lávku, musíte zaplatit vstupné.

Tato lávka však bývala bezprostředně po otevření mostu v roce 1894 veřejnosti volně přístupná. Ne na dlouho, protože se údajně stala oblíbeným místem prostitutek, a tak byla v roce 1910 veřejnosti uzavřena.

12. Po soše admirála Nelsona toužil i Adolf Hitler!

Na Trafalgarském náměstí se tyčí ohromný sloup a na něm socha nejznámějšího britského admirála všech dob, Horatia Nelsona. Ten porazil Napoleonovu flotilu v bitvě u Trafalgaru na jihu Španělska, a díky tomu dnes toto londýnské náměstí nese svůj název.

Sloup se sochou slavného admirála se zalíbil i Adolfu Hitlerovi, který jej plánoval dokonce rozebrat a převézt do Berlína!

13. V Hyde Parku se skrývá hřbitov pro šlechtické zvířecí mazlíčky

V Hyde Parku naleznete psí hřbitov z 18. stoletíV Hyde Parku naleznete psí hřbitov z 18. století

Hyde Park je tím největším z královských londýnských parků a čas strávený v něm vám dá zapomenout na to, že se nacházíte v rušném velkoměstě. Tento park skrývá také mnohá překvapení. Jedním z nich je třeba historický psí hřbitov z 18. století, na kterém odpočívají zvířecí miláčkové šlechticů.

Čtení na podobné témaParky a zahradyPřečíst

14. Tam, kde se zrodil Oliver Twist...

Charles Dickens patří k nejznámějším britským spisovatelům a jeho stěžejním dílem jsou příběhy a dobrodružství sirotka jménem Oliver Twist, které určitě znáte také z četných filmových zpracování.

Dickens toto kultovní dílo napsal v domě na londýnské Doughty Street, kde žil v letech 1837–1839. V tomto domě dnes máte možnost navštívit muzeum tohoto literárního velikána!

15. Chcete se podívat Churchillovi na zoubek?

Hunterian Museum v Covent Garden je jednou z kuriozit na dlouhém seznamu londýnských muzeí. Jedná se o muzeum patologie a srovnávací anatomie, které oplývá podivnou a hrůzu nahánějící sbírkou exponátů naložených v roztocích.

Jednou z nejkurióznějších součástí sbírky je také čelist samotného Winstona Churchilla, někdejšího premiéra Spojeného království.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/15-zajimavych-fakt-o-londyne-to-jste-o-britskem-hlavnim-meste-jeste-neslyseli/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024