10 zajímavostí o londýnském metru: Co jste o něm dosud nevěděli a jaká má (světová) nej?

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 31386x

Londýnské metro je vůbec nejstarším metrem světa. Svých nej má ale mnohem víc. Jaká to jsou? Čtěte!

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Londýnská podzemka je ve skutečnosti spíš nadzemkou? Pouhých 45 % celkové délky tratí je vedeno pod zemským povrchem.

Londýnské metro, to je nejrozsáhlejší síť podzemní dopravy v Evropě a třetí největší metro světa. I přesto, že je londýnské podzemí prošpikováno 11 linkami, je všech 274 stanic velmi dobře značeno, přestupy jsou přehledné a chodby čisté. Připomeňte si s námi deset nej londýnského metra a pár zajímavostí navrch. 

1. Nejstarší metro světa

Stejně jako jakákoliv jiná síť metra má i ta londýnská svá vlastní nej, avšak jedno z nich má rozhodně význam celosvětový – místní „tube“ neboli „roura“ je vůbec nejstarší na světě! Historicky první vlaky poháněné parní lokomotivou vyjely v londýnském podzemí 10. ledna 1863, a to mezi stanicemi Paddington a Farringdon. Hned první den bylo přepraveno asi 40 000 pasažérů, nejvytíženějším obdobím v historii místního metra byly zatím olympijské hry v roce 2012, kdy denně cestovalo až 4,5 milionů lidí.

2. Nejvyšší a nejnižší rychlost

Metro v Londýně jezdí rychlostí max. 96 km/hMetro v Londýně jezdí rychlostí max. 96 km/h

Rychlost jedoucích vlakových souprav se v metru pohybuje mezi 48 a 96 km/h nebo chcete-li po anglicku 30 až 60 mílemi v hodině. Minimální rychlost je vyvíjena v centrálním Londýně, kde je vzdálenost mezi jednotlivými stanicemi o mnoho kratší než na okrajích nejrychlejší linky Metropolitan.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Nejkratší vzdálenost mezi stanicemi

Pouhopouhých 260 metrů jsou od sebe vzdáleny stanice Covent Garden a Leicester Square. Cesta metrem mezi těmito stanicemi trvá jen 20 sekund, ale za lístek zaplatíte 4,50 liber. To už je snad lepší dojít pěšky, nemyslíte?

4. Nejhlubší stanice

Vstup do stanice BankVstup do stanice Bank

V centrálním Londýně je nejhlubší stanicí pod povrchem země Bank, kam musíte sestoupat až o 41,4 m. Nejhlubší stanicí celého metra je však Hampstead na okraji Londýna, 58,5 metru pod zemským povrchem.

5. Nejvytíženější stanice

Nejvíce cestujících za rok projde stanicí Oxford Circus, údaj z roku 2014 uvádí až 98 milionu lidí. Není divu, vždyť ulice Oxford Street je nákupní Mekkou všech shopaholiků...

Čtení na podobné témaDoprava po Londýně: metrem, autobusem nebo stylovým černým taxíkemPřečíst

6. Nejvíce nástupišť

Baker StreetBaker Street

Hned 10 nástupišť se může pochlubit stanice Baker Street. Právě tato stanice leží na nejstarší otevřené trase a nástupiště na lince Circle je jednou z nejkrásnějších ukázek toho, jak byly chodby původního metra úzké a nízké.

7. Nejvíce stanic

Největší počet stanic byste napočítali na lince District. Je jich přesně 60. Najdete mezi nimi mimo jiné i Tower of London a Westminster, ale také Wimbledon nebo Fulham Broadway (fotbalový stadion Chelsea).

8. Nejméně stanic

Která linka má nejméně stanic?Která linka má nejméně stanic?

Bezkonkurenčně nejméně stanic je na lince Waterloo and City. Jsou zde totiž jen dvě – výchozí a konečná.

9. Architektonicky nejzajímavější stanice

Z architektonického hlediska je asi nejzajímavěji pojata stanice Westminster. „Syrová“ kovová konstrukce v interiérech je v naprostém kontrastu s tím, co vás čeká při výstupu z metra – anglickou novogotikou budovy parlamentu a hodinové věže Big Ben.

10. Eskalátory a jejich soukromá nej

Eskalátory ve stanici Canary WharfEskalátory ve stanici Canary Wharf

Prvenství v počtu eskalátorů drží stanice Waterloo, na které je rekordní počet 23 jezdících schodů. Ty nejdelší najdeme na stanici Angel, měří 60 metrů, a nejkratší ve Stratfordu, kde mají pouhé 4,1 metry. Říká se, že všechny eskalátory v celém londýnském metru ujedou za týden vzdálenost odpovídající dvojnásobnému obvodu zeměkoule!

Čtení na podobné témaJedete do Londýna? Máme pro vás tipy, jak nezabloudit v nejstarším metru světaPřečíst

Zajímavosti navrch aneb trocha statistiky z podzemí

  • Z útrob londýnského metra je denně odčerpáno více než 47 milionů litrů podzemní vody. To je takové množství, že by za ¼ hodiny stačilo naplnit bazén o rozměrech 24x10 metrů.
  • Stanice Aldgate je vybudována na místě bývalého hromadného hřbitova. Bylo zde pochováno nejméně 1000 lidí, kteří podlehli morové epidemii.
  • Méně než 10 % sítě metra se nachází jižně od Temže.
  • Jubilee Line je jediná, která má možnost přestupu na ostatních 10 linek.

Až pojedete (buď znovu, nebo vůbec poprvé) londýnským metrem, zkuste se rozhlédnout kolem sebe a uvědomit si, jak výjimečné tohle místo je. Nechte na sebe působit atmosféru této nejstarší spleti podzemních chodeb a kolejí na světě se všemi jejími zajímavostmi a prvenstvími. Šťastnou cestu!

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-zajimavosti-o-londynskem-metru/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024