10 zajímavostí, které jste (možná) nevěděli o královně Alžbětě: milovnice psů i bondgirl

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 68199x

Královna Alžběta je jednou z nejsledovanějších osob světa. Přesto je možná několik zajímavostí, která o ní zatím nevíte.

Vyberte si z našich 41 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Asi každý z nás ví, že Její výsost královna Alžběta II. je považována za panovnici nejen Velké Británie, ale i dalších 15 nezávislých států společně označovaných jako Commonwealth Realm. Je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve a jednou z nejsledovanějších osob planety. Jsou ale věci, které jste o královně vládnoucí už přes půl století, možná ještě nikdy neslyšeli

1. Nejdéle vládnoucí panovnice Velké Británie

Královna na oficiální fotografii z roku 2002Královna na oficiální fotografii z roku 2002

V září roku 2015 se Alžběta II. stala nejdéle vládnoucí panovnicí Velké Británie a je v řadě již 40. monarchou od dob, kdy anglickou korunu získal Vilém Dobyvatel.

Za své vlády dala Alžběta královský souhlas k více než 3 500 rozhodnutím parlamentu a jmenovala do funkce 12 premiérů. S každým z nich měla královna velmi specifický vztah. Vždy jednou týdně dochází totiž k důvěrné schůzce mezi královnou a premiérem, kdy mají oba možnost vyjádřit se k vládním záležitostem. 

2. Stovky charitativních projektů a statisíce ocenění

Asi nikoho nepřekvapí, že se královna velice aktivně zapojuje do charitativní činnosti a je patronkou více než 600 charitativních organizací a spolků.

Od roku 1952, kdy nastoupila na trůn, získala přes 400 000 různých ocenění.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Máte dotaz? Napište mi!

Máte-li dotaz na královnu, zašlete jej poštou do Buckinghamského paláceMáte-li dotaz na královnu, zašlete jej poštou do Buckinghamského paláce

Denně královně přichází 200–300 dopisů od veřejnosti a prakticky každý dopis je zodpovězen zaměstnanci v kanceláři osobního tajemníka. Takto královna odpověděla již na přibližně tři a půl miliónů poštovních zásilek.

Kontaktovat královnu může každý, stačí zaslat dopis na adresu: Her Majesty The Queen, Buckingham Palace, London SW1A 1AA, UK.

4. Cestování a zvířecí dary

K povinnostem panovnice patří neodmyslitelně cestování. Během šedesáti let podnikla Alžběta na 261 oficiálních zahraničních návštěv. Při mnohých z nich Alžběta použila jako dopravní prostředek královskou loď Royal Yacht Britannia.

K neobvyklým dárkům, které Alžběta během těchto cest obdržela, jistě patří dvě želvy darované královně roku 1972 na Seychelách, sedm let starý slon Jumbo, kterého královskému páru věnoval prezident Kamerunu v roce 1972 při příležitosti oslav stříbrného výročí jejich svatby, a dva černí bobři, které Alžběta obdržela během své královské návštěvy Kanady.

5. Společenský život? Víc než nutnost

Trooping the ColourTrooping the Colour

Jako veřejná osoba vede královna velice aktivní společenský život. Průměrně královna hostí v Buckinghamském paláci na slavnostních rautech, obědech a večeřích více než 50 000 návštěvníků ročně. Také několikrát do roka pořádá buď v Buckinghamském paláci nebo v paláci Holyroodhouse zahradní slavnosti.

V průběhu její vlády se těchto slavností zúčastnilo více než jeden a půl miliónů hostů. Nadšené oslavy probíhají také při příležitosti královniných narozenin. Ty se vždy slaví dvakrát do roka, její skutečné narozeniny připadají na 21. duben a jsou slaveny pouze v kruhu rodinném, ve většině případů ve Windsoru, oficiální oslavy známé pod názvem Trooping the Colour pak probíhají vždy v červnovou sobotu v Londýně.

6. Královna filmovou star

Královská rodina se rovněž často objevuje v televizi. Úplně první film o životě královské rodiny byl promítán v televizi v předvečer udělení titulu princ z Walesu princi Charlesovi roku 1958.

Každoročně se také královna objevuje v televizi při příležitosti vánočního vysílání, s výjimkou roku 1969, kdy proběhlo opakované promítání filmu o královské rodině.

V upoutávce na letní olympijské hry v Londýně v roce 2012 dokonce zvládla roli bondgirl

7. I britská monarchie má své webovky

Královna jde s dobou - oficiální webové stránky britské monarchieKrálovna jde s dobou - oficiální webové stránky britské monarchie

Královská rodina jde s dobou a tak byly roku 1997 královnou spuštěny oficiální webové stránky britské monarchie. O deset let později byl spuštěn také oficiální kanál britské monarchie na YouTube.

Následovalo spuštění královského webu na Twitteru roku 2009, Flickru roku 2010 a ještě téhož roku již bylo možné vyhledat také oficiální stránku královské rodiny na Facebooku.

8. Alžběta jako babička a kmotřenka

Královna je babičkou osmi vnoučat a hrdou prababičkou pěti pravnoučat (stav říjen 2015). Důležitou roli hraje také jako kmotra 30 kmotřenců.

Čtení na podobné téma10 věcí, které byste měli vědět o třetím královském potomkovi: Bude to holka, nebo kluk?Přečíst

9. Úspěšná chovatelka zvířat

Královské plemeno Corgis. Nevypadá, že? Královské plemeno Corgis. Nevypadá, že?

Alžběta je velkou milovnicí zvířat. Zvláštní péči věnuje svým psím mazlíčkům. Za své vlády měla přes třicet psů rasy Corgis. Prvním byla fenka Susan, jež byla dárkem k jejím 18. narozeninám.

Královna také vyšlechtila nové psí plemeno zvané „dorgi“. To vzniklo spojením královnina psa Corgis s jezevčíkem princezny Margaret.

10. Nemá školy ani řidičák

Zajímavé je rovněž vzdělání královny Alžběty, které probíhalo formou domácí výuky, kterého se účastnila společně se svou mladší sestrou, princeznou Margaret. Královna tedy nemá žádné oficiální vzdělání. Poté, co byl otec Alžběty korunován anglickým králem, bylo jisté, že se Alžběta musí připravit na svou budoucí roli královny, a tak začala studovat historii a ústavní právo.

Královna se také plynně sama domluví francouzsky, čehož často využívá při svých zahraničních cestách. Při svém studiu se zabývala také uměním a hudbou. Během válečných let se naučila i řídit, dodnes však nevlastní řidičský průkaz.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-zajimavosti-ktere-jste-nevedeli-o-kralovne-alzbete/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024