Telefonní budky, gardisté a doubledeckery: 3 symboly Londýna pojí červená. Proč?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20285x

Telefonní budky, gardisté a doubledeckery pojí červené zbarvení, které symbolizuje moc a sílu.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Londýn se po staletí obléká do červené. Znáte ale symboliku této barvy? Červená je energická, silná a mocná. Je ukázkou vznešenosti stejně jako britské impérium samo. Odhalte tři nejznámější symboly Londýna zbarvené do červena a připomeňte si s námi, proč jejich tvůrci zvolili právě barvu vlčích máků.

1. Doubledeckery

Projet se doubledeckerem je velký zážitek Projet se doubledeckerem je velký zážitek

Předchůdci dnešních doubledeckerů v Londýně byly tzv. omnibusy. George Shillibeer byl výrobcem drožek a začal tak provozovat po britské metropoli první omnibusovou dopravu. V roce 1850 jezdilo v Londýně už několik desítek omnibusů tažených koňmi.

Jelikož omnibusy zaujímaly mnoho místa a pasažéři uvízli v kolonách i na několik hodin, začali se konstruovat jako dvoupatrové. Tyto dvoupatrové omnibusy táhly obvykle tři až čtyři koně. V roce 1904 nahradily koňské omnibusy první elektrické.

V roce 1954 byl vytvořen doubledecker bus Routemaster a o dva roky později začal jezdit také po Londýně. Doubledecker s otevřenou plošinou pro nástup a výstup jezdil britskou metropolí až do 8. prosince 2005. Pak byly postupně nahrazovány modernějšími typy, které byly určeny i pro přepravu zdravotně postižených osob.

Čtení na podobné témaDoubledecker: jedinečný symbol LondýnaPřečíst

Linka číslo 15

Typické doubledeckery s otevřenou plošinou jezdí dnes jen na pár linkách (nejznámější linka číslo 15, kdy starý doubledecker jezdí každých cca 15 minut).

Doubledecker je jedním z nejznámějších symbolů Londýna. Pokud budete v Londýně, navštivte muzeum dopravy na Covent Garden a určitě absolvujte jízdu linkou 15, která vás zaveze z Trafalgarského náměstí až k pevnosti Tower. Počkat na starý typ autobusu se určitě vyplatí. Je to zážitek.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Červená varuje chodce

Červený nátěr získaly proto, že je barva výrazná a varuje všechny chodce, kteří by chtěli vstoupit do vozovky na signální červenou STOP. Ve městě, kde se pohybuje tolik turistů, je tato barva samozřejmostí.

2. Gardisté

Londýnští gardisté s typickými vysokými čepicemiLondýnští gardisté s typickými vysokými čepicemi

Při návštěvě Londýna nepromeškejte výměnu stráží u Buckinghamského paláce. Uvidíte královskou gardu v červených uniformách, která patří k historickým ikonám Londýna.

Přijetí do královské gardy je pro vojáky, kteří si odsloužili v armádě několik let, výsostná čest. Kořeny historie gardistů proplouvají dějinami britské metropole po několik staletí.

Nevýslovná čest, moc a síla

Uniformy gardistů nezměnily v průběhu dějin svůj vzhled, tedy ani typicky červenou barvu jako symbol síly a moci. 

3. Telefonní budky

Návrh telefonní budky byl vytvořen v roce 1924Návrh telefonní budky byl vytvořen v roce 1924

Kdo by neznal specifickou červenou telefonní budku? Každý turista si z Londýna odváží domů alespoň jednu fotografii či pohlednici s tímto symbolem Londýna.

Telefonní budka byla navržena Gilesem Gilbertem Scottem, který vyhrál konkurz návrhářů o telefonní budku v roce 1924. Inspiraci našel při návštěvě muzea sira Johna Soaneho, které se nachází v původním domě tohoto známého architekta.

Co tedy bylo onou inspirací pro zařízení, které dodnes používají milióny lidí? Jednalo se mauzoleum, které si vytvořil sám sir John Soane.

Přitahuje oči kolemjdoucích

Červená barva byla vybrána záměrně, stejně jako u autobusů, aby byla telefonní budka snadno zahlédnutelná.

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cerveny-londyn-telefonni-budky-gardiste-a-double-deckery/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024